Autók » Toyota » Yaris (2014)

Yaris 1.33 VVT-I

Franciásan Japán

Az autót édesanyámnak vettük több hónapos keresgélés után.Neki nagy elvárásai nem voltak az autóval szemben csupán annyi hogy legyen 10 évesnél fiatalabb ,legyen kicsi (C-Corsa méretű mert az előző autója az volt) és legyen benne klíma.Elsőnek kereskedésekbe mentünk be körülnézni hogy mégis milyen autó tetszene neki.A keresési feltételeket leszűkítve K Astrákat néztünk és az egyik kereskedésben még a Yarisra is azt mondta hogy elmegy.Az Astrákkal az egyik legnagyobb probléma az volt hogy a keveset futott példányoknál is a kuplungház teteje olajpárás volt ez olyan Opelos jelenség mivel a mi Corsánknál sem volt máshogy.Ez apróságnak tűnik de nekünk bántotta a szemünket.Kereskedéseket végigjárva letettünk hogy onnan vegyünk autót mert vagy tekert volt vagy rozsdásodott már.Így már csak a magánszemélyek maradtak és a vásárlást felgyorsítva letöltöttem egy applikációt mely a szűrésnek megfelelően jelezte ha új találat van.Ezen beállítottuk hogy a Yarisra is hozzon találatot.Egyik reggel jelzett is az APP. hogy van új autó a hirdetések között melyek között volt Yaris. Felhívtuk az illetőt és megadta a rendszámot ami után letudtuk a magyar rendszerben kérdezni.Első tulajos ,keveset futott,magyar autó minden megvolt ami számunkra fontos volt.Még aznap elmentünk és megvettük az autót mert olyan állapotú volt amilyen a képeken és rendszeresen volt szervizelve.

Az autót megpróbálom a lehető legaprólékosabban bemutatni a következőkben.

Külső:
-Ebbe nagyon nem szeretnék bele menni mert ez ízlés dolga de szerintem a keleti autók formájához képest elfogadható kategória.Rövid "orra" van amit úgy tudtak elérni hogy a motort a szélvédő tövéig benyomtak így az izzó csere nem probléma.Cserébe a műszerfal nagy hogy elférjen a motor.Lámpáinak jó a vetítés képe így nagy területet világítanak be este.Egylapátos megoldással alakították ki a szélvédő törlését ami nagy felületet képes törölni.Magasságra nem alacsony így az idősebbeknek ez pozitív lehet mivel az üléspozíció is magas eben az autóban bár van akinél ez hátrány.A hátsó ablaktörlő nem középen van és nem is nagy így hátrafelé a koszos ablakon a kilátás nem mindig megoldott ez azzal magyarázható hogy a jobb kormányos kivitelekhez lett a hátsó törlő igazítva így baloldalról kompromisszumot igényel.

Belső:
-Aki luxusról álmodik annak más autót ajánlok figyelmébe.Kategóriájának megfelelő a belseje (szerintem).Az ülések nincsenek olyan keményre tömve mint a Corsában ahhoz képest kényelmesek rövid távon jók hosszabban még nem voltak tesztelve.Az említett üléspozíció pedig mindenki döntse el maga .Ez nem a padlólemezen ülős kivitel inkább teherautós pózhoz hasonlít.Műszerfal szerintem nagy és ennek az okát leírtam már a hátránya neki az hogy ha olyan szögben süt a nap akkor a szélvédőn nagy felületen tükröződik és az zavaró számmora.Anyaga egyszerű de jól össze rakott mert a mi autónkban semmilyen egyéb zörej nincs.Ez nem mondható el az ajtókról.A behúzónál fogva ropog a vékony műanyag amit megeshet hogy egy vékony filc réteggel orvosolni lehet majd megpróbálkozok vele és ez a jelenség mind a két oldalt megvan. Számomra nagy negatív az hogy csak elöl elektromos az ablak és abból is csak a bal oldali az automata (nem tudom hogy más felszereltségnél van e hátul elektromos ablak de én úgy tudom hogy nem).A kormány nem nagy eresztés de jó a fogása.Klíma hatásfoka nagyon jó épp hogy bekapcsolja az ember és kis idővel már fújja a hideg levegőt.A gázpedál reakciója érzékeny így azt szokni kell mint a kuplung fogás pontját is mert alig van neki így eleinte garantál a motor bőgetés.A kuplung rövid úton jár és a váltó az amit sok gyártó megirigyelhetne mert a kapcsolási érzet az japános nem akad nem pontatlan.A beltér csendes (termesztésen a kategóriához mérten)a futómű halk puffanással jelzi az úthibát a motor hang is csak akkor hallatszik be amikor a vezérlés vált és megjön a motor hangja ami nekem tetszik mert ez legalább nem generátor adja ki.

Motor:
-A lényeg amire talán sokan kíváncsiak.Ebben az autóban a rettegett 1NR-FE motor van ami szereti enni az olajat ha nincs karba tartva .A mi motorunk nem eszi mivel kizárólag 0W-20-as olajjal volt hajtva mit a kötelező szervizek 15 ezer megtett kilométerenként cseréltek és mi ezt a periódust levittük 10 ezere.Jelenleg 73 ezer km van a motorban ami nem sok de remélhetőleg a sűrű olajcserével kiküszöbölhető a későbbikében az olajfogyasztás kérdése de ha lesz valami azt mindenképpen megírom.Csendesen jár a motor a motortér olyan amilyennek egy Toyotának lennie kell.Nem egy erőgép de közlekedésre alkalmas.Fogyasztása 5,2-6 liter közé esik ez nyilvánvalóan a használattól függ de nem vészes többnyire országúton van hajtva.

Az autó megvásárlása után elvittük alvázvédelemre mert az gyárilag nincs rajta csak a szimpla felületkezelt padlólemez az üregvédelmet pedig mi magunk végeztük el.

Remélhetőleg sok gondtalan Km-t tehetünk majd meg vele és hozza azt amit a Toyotától elvár az ember.

- Jobb hátsó duplaszálas izzó ami nem is olcsó.

Fenntartási költség (8) Évjárat 2014
Kényelem (7) Használati időtartam év
Előző autója? Corsa Következő autója?
Verdikt (8.6/10)

Toyota Yaris 2014 (2014)