Autók » Smart » Cabrio (2000-2004)

Cabrio Passion

Fürge csótány fedél nélkül

Nehéz ügy, de az összes nyavalyája ellenére egyszerűen imádom. Volt már pár autóm, és pontosan tudom, hogy nincs olyan autó - se használt, se új - amivel ne lenne valami gond. Ezzel a hozzáállással élem túl azokat a pillanatokat, amikor kijön rajta valami, és vihetem a műtőbe. Ami hát be kell valljam, elég gyakran megesett mostanában.

Kezdjük a jó tulajdonságaival: Méretéhez képest nagyon fürge és lobbanékony. Lámpánál kilövés nem probléma, a turbó szépen tolja előre. Parkolásban nincs párja, és itt megállnék egy pillanatra. Abban a szerencsétlen helyzetben vettem meg őt, hogy a házunk előtt a parkolás iszonyú macerás. Az előző autómmal - Peugeot 206cc - is volt, hogy 40 percet köröztem a ház körül, mire meg tudtam állni. 30 perc után már félre kellett állnom pihenni, mert elfáradtam az egyes-kettes-féktől. Aztán jött Ő, és megoldódott a probléma. Igen, keresztbe!!! És nem azért, mert egy tahó vagyok, hanem mert 1. csak így volt hely... 2. nem veszem el a teljes értékű helyet egy "normál" autótól. Amint találok egy lyukat én betömöm. ;) Parkolás közben kétféle arcot látok az elhaladó autókból: a "fasza vagy" és a "baszódj meg". :D Már megszoktam, ignorálom mindkettőt. És mivel 90%-ban városban használom, illetve az utasaim száma kimerül a páromban és a kutyusunkban, így maximálisan megfelel a célnak. A fogyasztása nem kimagasló, nyáron 6 literrel is elmegy, de télen ez felkúszik 8-8,5-re is ha megy az ülésfűtés, és a ventilátorok maxon. Sokan írnak/mesélnek arról, hogy nincs tekintélye az úton, de ezzel én sose találkoztam. Ha valaki mégis paraszt módjára közlekedik, az nem azért van, mert én Smart-al vagyok, hanem mert egész egyszerűen csak paraszt, és ennyi. Nem csinálok belőle ügyet, nekem nem vadnyugat a közút, a fölös energiáimat máson vezetem le. A váltóját sokak ítélete ellenére én imádom, szeretem ahogy "bólogat" az autó, poén. Itt jöttem rá, soha többet manuális váltós autót.

És most jöhetnek a rosszak: Sajnos nem igénytelen az autó. Nagyon sokat kell vele foglalkozni, egy kommerszebb autóhoz képes drágábbak hozzá az alkatrészek, és sajnos nem jobb minőségűek, csak speciálisak. A ponyvatető jó dolog tavasztól-őszig, de mivel már egyszer kinyitva maradt, ezért mindig félve nyitom le, nehogy úgy maradjon megint. Ha valaki mégis így járna, keresse a fórumokon és FB csoporton Ilosvay Szabolcsot, készségesen segít, ha valaki bajba kerül. A futómű mint egy bazári dodzsemben: konkrétan tragikus, merev mint a f..... A váltót ugyan dicsérem, mégis egy problémája van. Mivel ez automata kuplungos, így a kinyomómotor csúsztatja rajta a kuplungot addig, míg meg nem mozdul. Ha beszorulsz valahova (hó, homok, sár), akkor nem tud kikaparni belőle. Ahhoz az OBD-re kell venni kütyüt, ami kikapcsolja a kipörgésgátlót, és akkor már megy. Sajnos az is előfordul, hogy eltelik 2sec a gáz lenyomása és a tényleges kilövés között, ilyenkor úgy nézek ki, mint aki köcsög módjára csak bekúszik az elsőbbségéről lemondó elé, ő meg gondolom szentségel, hogy menjek már a fenébe. Na ez olykor csak lassan megy, de ezt is megszoktam már. És igen, valószínűleg én vagyok a pancser, de állandóan van valami baja. Mostanában megelégszik a félévente szervizzel, de tavaly év elején gyakorlatilag havonta voltunk valamivel. Ja, és az izzókat havi rendszerességgel cserélgetem, a tompított izzó cseréjéhez komplett nőgyógyászati szaktudás szükségeltetik, de 2-3 csere után már rutinosan fog menni. Ja és még valami: egy autópályázás után égett olaj szag volt, és az autó segge tiszta olajpermet (farmotor, a menetszél felcsapta). A turbó kiszívta az összeset, ugyanis sikerült annyival menni vele, ami az órára volt írva: 140 km/h ;) Okozott némi kárt, illetve egy olajcserét is letudtam.

Konklúzió: Vannak dolgok az életben, amiért drága árat kell fizetnünk. Ilyen a házasság, a gyerekvállalás, és a Smart vásárlás. :D De egy dolog biztos: A mai napig nem bántam meg, és ha rajtam múlik, örökre a családban marad, majd mellé jön valami "normál" autó is.

- 2015 szept.: tetőjavítás - 2015 nov.: EGR szelep tisztítás - 2016 jan.: kilincs bowden csere - 2016 okt.: Intercooler csere, generátor felújítás, turbócső csere - 2017 jan.: Termosztát csere, középső motortartó bak csere, jobb első trapézszilent csere - 2017 febr.: gyertya csere (két soron van, az alsó még sose volt cserélve) - 2017 ápr.: generátor csere - 2017 máj.: tetőjavítás, komplett kuplung csere - 2017 jún.: fordulatszám jeladó csere - 2018 jan.: kézifék bowden csere - Rendszeres: izzók szinte havonta

Dénes István (Smartom.hu)Gyorsan dolgozik, korrektül áll hozzá, alkatrészek polcról, több évtizedes tapasztalat.

Ilosvay Szabolcs (csak Smart kabriótetőkkel foglalkozik, de abban nagyon profi)

Fenntartási költség (5) Évjárat 2002
Előző autója? 206 cc Következő autója?
Verdikt (7.6/10)

Smart Cabrio 2000