Starbucksból lázadni
Szöveges ítélet
(94.000-es update a végén)
Gondban vagyok ezzel a leírással. Volt már alattam jópár autó, de eddig talán ez a legambivalensebb közülük. Előre leszögezem: céges autóról beszélünk, tudom, ne szidjam, ingyér' vót. Abban a szerencsés helyzetben vagyok hogy én konfigurálhattam össze, azt leszámítva hogy Skoda Octavia kombi, Ambient felszereltség, minimális extrakerettel. Hát itt éri az embert az első hidegzuhany (egy évvel az átvétel előttről beszélünk). Mégpedig a VW csoport árpolitikája. Az alapárban nagyjából benne van a 4 kerék és egy kormány, plusz amit kötelező 2021-ben belerakni az autókba. Gazdag alapfelszereltséget ne várj, azért klíma, alap tempomat benne van. A gond ott van amikor valami hasznos, nagybetűs EXTRÁT raknál bele, akkor Volkswagen-éknél igen vastagon fog a ceruza. Adaptív tempomat? Kb 150 (azóta 200). Tolatókamera? 1 milla, mert csak csomagban választható, külön nem (ezt úgy látom azóta kivezették teljesen). Vonóhorog? 300 (azóta 430). LED mátrix fényszóró? Fél milla (azóta 650). Na jó, akkor kérek egy kormányfűtést, az olcsóbb ergonómikus ülést (azóta megszűnt) meg egy sötétedő tükröt. Művészeti szintre fejlesztették hogy úgy legyenek választhatók az extrák hogy ha valami értelmeset kérsz akkor meg kelljen venned 2-3 felesleges faszságot mert hát csak csomagban kapható.
A fél éves szállítási időből lett több mint egy év, kompenzációt ne várj, haladjunk kérem. Nézzük milyen az autó 6 hónap és 30.000 km után:
Külső - belső:
Hármas Focusból ültem át, egyből megcsapott az a VW csoportos térérzet: ez nem csak kívülről, belülről is nagy. Kényelmesen elférsz elől-hátul (ezt mások is megerősítették) és szélesnek érződik az autó, de nem úgy hogy attól félsz, mindent le fogsz karcolni, egyszerűen csak jól kihasználták a helyet. Passatban éreztem ugyanezt. Az anyagminőség nem prémium de hozza az elvárható szintet, minőségibbnek érződik a Focusnál. Designban erős lett az autó, a hűtőmaszkot meg kell szokni de egyébként nagyon kellemesre sikerült a külseje, főleg a LED mátrix lámpákkal. Belülről is sok jó részlete van, pl a kilincs, az ajtón lévő műanyagok designja vagy a váltókar. A középkonzol elég minimál stílusú lett, van akinek bejön, van akinek nem, én több (és hasznosabb) funkciót tettem volna ki gombra. A klíma sajnos csak kijelzőről irányítható, ezért jár a pélókorbács, nehézkes, semmi visszajelzése nincs, menet közben konkrétan közveszélyes. Az ergonómia okés, bár van egy-két részlet amin nem gondolkodtak eleget, ilyen például a középkonzol szellőzőrostélya. Hogy lehessen spórolni egy állító biszbaszt, úgy működik a szabályozás, hogy ha balra áll a rostély akkor sok levegőt fúj, ha jobbra akkor keveset, felfele-lefele pedig állítható az irány. Na ezt pont fordítva kellett volna ha már semmiképp nem akartak külön légmennyiség szabályzót, ugyanis így hosszabb lábú embernek pont a térdére megy a jéghideg levegő, amit az izületek nem fognak megköszönni egy idő után. Ráadásul baromi mélyen van, nem tudom miért nem lehetett a szélső rostélyok magasságába tenni, mondjuk a két műanyag elem közti hosszanti résbe. Rendkívül prémium hangulata lenne és nem lenne vele ilyen probléma. Erről a műanyagról jut eszembe a legfurább részlet amivel találkoztam, képesek voltak a műszerfal műanyagjába varrásmintát fröccsönteni hogy nem tűnjön annyira műanyagnak. LOL.
Kényelem:
Azt mondják az okosok hogy a Skoda elkezdte magát feljebb pozícionálni. Nálam a jóság egyik nagy fokmérője a kényelem, így nagy reményekkel ültem be az Octaviába. A Focus sem volt rossz, bár az üléskomfort és a zajkomfort elég pocsék volt. Azt kell mondjam hogy ugyan nem luxus, de azért jobb a helyzet. Az azóta kínálatból kivezetett 'olcsóbb' ergomónikus ülés annyit tud az alaphoz képest, hogy van állítható combtámasz, elektromos deréktámasz és MASSZÁZSFUNKCIÓ. Még nem lövöm le a poént. Szóval a Focusban 5-6 óra vezetés után már nem tudtam hogy fészkelődni, annyira kényelmetlen volt, de ezzel letoltunk négyen egy közel 3000 km-es olasz túrát 5 nap alatt különösebb gond nélkül, szóval meglepően tűrhető. A deréktámasz lehetne nagyobb tartományban állítható, de együtt lehet vele élni. A hátul ülők nem győzték dícsérni a helykínálatot. Ülésfűtés van, klassz dolog, a szellőztetést hiányolom, de ennyi pénzért nem szokás adni. Kormányfűtést pipáljátok be, zseniális dolog.
Zajkomfort: lehet hogy én várnék többet 202x-ben, de autópályán ez is elég hangos, főleg a magyar utakon. A motor szépen szigetelve van, hallani de nem zavaró, szélzaj alig van, de a futómű felől továbbra is túl sok gördülési zaj jön fel. Ha pedig fel kell miatta tekerni a hifit, abban nem lesz köszönet, de erről később.
A futómű fura jószág: mikor először beleülsz, olyan mint valami hajó, billeg össze-vissza, nagyon puha, ringatózik. Aztán ahogy megszokod, rájössz hogy attól még a magyar úthibákon csúnyán tud ütni. Nem fogsz vele kanyarvadászkodni, de kényelmes vonuláshoz megfelel.
Na és akkor masszásfunkció: beülsz, megnyomod a gombot éééés... a deréktámasz tetűlassan mozog előre-hátra, fel-le. Ennyi. Hát ezt a Lidl-ös, tizedennyibe kerülő masszázs ülésrátét körberöhögi. Na jó, örülünk hogy van, mégiscsak jobb mintha nem lenne. Egyszer-egyszer kellemes tud lenni, de nem erőltették meg túlságosan magukat. Ja, és 10.000 km után elkezdett nyikorogni benne valami, olyan hangja mint egy horkoló jegesmedvének. Mire eljött a kötelező szervíz ideje, addigra abbahagyta, nehogy javítani kelljen.
Praktikum:
A Skodát ez szokta eladni, közepes mennyiségű (2022-ben már bitang sok) pénzért sok praktikum. Praktikum itt is van, a csomagtér mindenre is elég, 640 liter a kombinak, 600 a szedánnak, brutális. A szedánnál annyi nehezítés van hogy merev kalaptartója van és nincs neki dedikált hely, a kombié csévélhető két lépésben. Sok zseb, akasztó van, a híres jégkaparó is megvan a tanksapkánál, illetve esernyőnek hely az ajtóban (ha esernyő is járt hozzá, akkor az valahol a gyár és köztem elszublimált...). Ami sajnálatos hogy a jóságok egy része fizetős, VW csoportról beszélünk. Amiért joggal morog az ember, hogy egy, azaz 1 db szivargyújtó ajzat van, az pedig hátul a csomagtérben. Így a korábban megvett szivargyújtós kütyük egy része mehet a kispadra, vagy meg kell oldani valahogy a tápot. Elől már csak két darab USB-C csatlakozó van, a harmadik illetve a 230-as aljzat feláras. Amit nem hittem volna hogy pont ebben az autóban nem lesz síkba dönthető a hátsó üléssor, mikor a Focus tudta. Kevés alkalom lesz amikor pont az a pár centi különbség számít, de erre azért gondolhattak volna.
Technológia:
A világ pénzét el lehet költeni Octavia technológiára. Ami alapáras, az a sávtartó (asszisztens, nem automatika - fontos különbség), vészfék asszisztens, automata váltó esetén visszagurulásváltó, kismillió hárombetűs biztonsági rendszer, smartlink (okostelefon összeköttetés), buta tempomat, hátsó parkoló radar, esőszenzor. Ezekkel azért a legtöbben elvannak. Vastag pénztárca esetén a határ a csillagos ég: LED mátrix fényszóró, keyless access, okosított sávtartó, prediktív és adaptív tempomat, adaptív futómű, állófűtés, panorámatető, digitális műszerfal... A kedvenc extrám a LED hangulatvilágítás, mert annak a menüje akkor is benne van a beállításokban ha nem rendelted meg, szóval a hangulatvilágítás színét be tudod állítani, csak semmi nem történik.
Ami van, az többségében jól működik. A fényszóró viszonylag erős, jó minőségű úton a sávtartó sem akar megölni (felújítás miatti ideiglenes felfestéssel vagy gányolt, hosszanti csíkos javítással viszont meg lehet zavarni, olyankor próbálja kicsavarni a kezedből a kormányt, amíg fel nem adja). A vészfék asszisztensre többen panaszkodnak, nekem még nem fékezett be, egyszer adott csak kamu figyelmeztetést. A lassító, lekanyarodni szándékozó autókra általában rendben jelez. 100%-ban azért nem bíznék meg benne.
Amit még kiemelnék az a sötétedő tükör: alapáron a belső, felárral a bal oldali külső tükör is magától sötétedik. Éjszaka nagyon jól működik, kár hogy amíg nincs teljes sötétség, addig nem kapcsol be. Emiatt van egy 1-2 órás intervallum amikor vidáman égethetik ki a retinád a mögötted lévők, nem tudsz tenni ez ellen, mert kézzel nem sötétíthető. Az érzékenysége sem állítható, pedig igény lenne rá.
Infotainment:
Elérkeztünk ahhoz a részhez amit mindenki jogosan szid. Mint minden modern autóban, itt is van tablet. Megkerülhetetlen, ez van. Gyújtás után egy laza fél perc mire bootol a rendszer (tegyük hozzá, haladni lehet ezalatt is, csak mondjuk navid nem lesz). Ezután a rendszer sebességével nincs nagy gond, az érzékenységével időnként van. Android Auto alapáron van a kocsiban, vezetékes és vezeték nélküli is kérhető. Itt kezdődnek a gondok. Fél órával átvétel után jött elő az első Android Auto-s bug, elkezdett szakadozni a hang. Kábel kihúz, visszadug, működik. Időnként azóta is előjön. Ha csak tölteni akarod a telefont, Android Auto nélkül, akkor megkérdezi hogy adsz-e neki hozzáférést a telefonhoz, nyomsz egy nemet, amit időnként nagyvonalúan figyelmen kívül hagy. Ezt képes eljátszani 2-3-4 alkalommal egymás után mire felfogja hogy csak töltenél. Ha használnád, akkor nem árt ha még összekötés előtt állítasz pl navigációt, mert érintőképernyőről nem hagyja beírni a címet (legalábbis a waze, maps-et nem próbáltam). Hangvezérlés van, nekem egyszer sikerült működésre bírni, minden további próbálkozásra közölte hogy "sorri, someting vent rong" (így, hunglishül). A telefonos appokhoz képest erősen limitáltak a lehetőségek (pl matricabeállítás, útvonalhoz közeli kutak keresése nincs vagy kínszenvedés) de ez nem az autó hanem a rendszer hibája, mindenesetre jó tudni. A kezelés legalább hamar megszokható, csak egy-egy ritkán használt beállítást kell az indokoltnál tovább keresni (pl EQ-t csak a 'lehúzható' gyorsmenüből lehet elérni, kb háromszor túrtam át a beállítások és az audio menüket feleslegesen). Abban a ritka helyzetben ha valamiért nem tudja betölteni a profilokat (mert ilyen is kell csinálni ha el akarod menteni a beállításaid, ráadásul a 30.000-es szervíz után deaktiválta magát, újra be kell lépni) akkor szinte semmit nem tudsz elérni a menüben. Értsd, nem tudsz rádiót állítani, nem tud KLÍMÁT ÁLLÍTANI MERT NEM JELENIK MEG A MENÜJE, nincsenek beállítások, telefon integráció, semmi. Megállás, leállítás, újraindítás után működött, de akkor is vicc hogy nem egy default profilt tölt be, hanem egyszerűen nem hajlandó addig semmit csinálni amíg meg nem oldod a gondját.
Megemlíteném még a hifit. A Focus-al jó tapasztalatom volt, az alap hifi is szépen szólt, voltak mélyek, élvezhető volt. Amit az Octaviába tesznek alapáron, az szónikus környezetszennyezés. Mélye az nincs, semmi, nulla, tökig tekert EQ-val sem, kb fizikailag képtelen rá. A default EQ beállítás fakó, dobozhangú és erőtlen, tipikusan olyan amit csak akkor akarsz hallgatni ha az alternatíva egy kellemetlen bájcsevej egy utassal akivel nem akarsz egy autóban utazni. Az EQ állítgatásával nem lesz jó, csak kevésbé rossz. Rövid, kis sebesség melletti utakra háttérzajnak elmegy, de mondjuk autópályára borzalmas, mert egy alapból rossz dolgot még fel is kell erősíteni. Ajánlott a fejhallgató vagy a feláras hifi (disclaimer: nem próbáltam de ennél csak jobb lehet). Amennyiben bluetooth fejhallgatót használsz, el lehet felejteni az Android Auto-t, mivel az semmilyen más kimenetet nem támogat az autó saját hangrendszerén kívül.
Fogyasztás:
Most hogy kidühöngtem magam, nézzünk egy témát amiben jó az autó, az a fogyasztás. 2 literes, 150 lovas dízel szörnyeteg lapul a motorháztető alatt, igencsak visszafogott étvággyal. Én főleg (kb 90%-ban) autópályázok, így a hosszú távú átlag 5 liter. Vérmérséklettől függően autópályán 4.5 - 5.5 között marad a fogyasztás, városban 5-9 (igen, budapesti csúcsidőben megeszi a 9-et, kisebb dugóban kb 6-6.5). Fillérszexuáló módon vezetve az olasz túránk átlaga 4.1 liter volt 4 felnőtt + csomagokkal, ami szerintem fenomenális érték egy automata váltós, megtermett kombitól. A fogyasztás a terheléstől minimálisan függ, 5 ember + csomagokkal talán ha 1-2 decivel ment feljebb, csak a dinamikán látszik erősen a plusz súly. Dízel lévén itt játszik az Adblue fogyasztás is, ebből 22.000 kilométert jósolt egy tankkal autópályás használattal, sok várossal nyilván kevesebbre elég. Nem érdemes kicentizni az újratöltését mert ha kifogy, letilt az autó.
Vezetési élmény:
Egy Octáviában?
Vezetési élmény:
Na jó, legyen. Az Octavia nem erre van kihegyezve, szóval sokat ne várj. Elindul, gurul, megáll, 35 éves kétgyerekes középvezető apuka stílusban. Egykedvűen, megbízhatóan, megingathatatlanul. A nagy megindulási szándékot nem igazán érti a váltó, picit gondolkodik, aztán éktelen bőgéssel és rántással megindul, kívülről frissjogsis hülyegyerek benyomását keltve. Ha nem állóhelyzetből gyorsulsz, akkor azért jobb a helyzet, sport módban, előre gondolkodva vannak jó pillanatai. Álló helyzetben kanyarodva indulva pedig még gumit is lehet vele csikorgatni, ami komikus egy ilyen autóban átélve. (Jut eszembe, a kézikönyvben van egy rész, amiben leírják hogy hogyan lehet 'maximális gyorsulással' elindulni. Launch control, egy Octaviában!).
A hétköznapokban azért remek dolog az automata váltó. Mondom ezt úgy szeretem a jó kézi váltós autókat. Miután alanyunk be van oltva izgalom ellen, itt inkább nyűg a kézi, főleg hogy érzésre javítottak az automata hangolásán az előző generációhoz képest. Abban a parkolással és a padlógázas gyorsítással voltak gondjaim, de jár a piros pont, ezzel már ugyanolyan precízen lehet parkolni, mint egy kézi váltóssal, ami azért nagy szó. Már csak a padlógázzal kéne valamit kezdeni.
A 150 lóerőt inkább pónival mérték mint csatalóval, de a hétköznapokra elég, ha nincs plafonig pakolva az autó akkor még előzéseket is be lehet vele vállalni. Érdekes hogy a 150 lovas benzines Focus erősebbnek érződött, ezt ha tippelnem kéne, 120-130-nak mondanám, de nyilván más a motor és a váltó karaktere.
Verdikt:
Mint mondtam, nagyon ambivalens érzéseim vannak az Octaviával kapcsolatban. A szoftver hibái és a tervezés bizonyos átgondolatlanságai (pl a középső szellőző helye) nagyon zavaróak tudnak lenni, de összességében nehéz nem elismerni az autó erényeit. Ez egy jó autó, hibákkal. Azt vettem észre hogy egyre kevésbé zavarnak ezek a hibák, megtanultam velük együtt élni és egyre inkább a nyugis, kényelmes utazásra koncentrálok. Szóval nagyon lehúzni az autót olyan lenne álszentség lenne mint a kapitalizmus ellen lázadni egy csésze Starbucksos kávé mellől.
UPDATE, 94.000 km.
Most hogy megháromszorozódott benne a méter az eredeti írás óta, lássuk mi változott. Hát, nem sok. Köszönöm a figyelmet!
30 ezrenként viszi a cég kötelező szervízre, ezalatt élek a gyanúperrel hogy történt infotainment frissítés, az alatt a kevés alkalom alatt amikor használtam az Android Autot, nem jött elő újból a hang szaggatós bug. Ezt leszámítva a rendszer nem lett sokkal jobb, se gyorsabb.
Az autó eddig elég megbízhatónak bizonyult, semmi olyan probléma nem jött elő ami miatt extra szervízt igényelt volna, nem robbant le, nem ment tönkre semmi. Mondjuk az autópályás használat eléggé kímélő üzemmód, szóval nem is vártam. Egyszer kért két olajcsere közt utántöltést, azóta nem. Egyik kollégának viszont "termeli az olajat", valószínűleg némi gázolaj került bele, maximum fölé került a szint valamiért.
Azóta mentünk vele még két hosszabb túrát, Horvátországban elvittük hegyet mászni, a kavicsos hegyi utakon is teljesen használható maradt, szerencsére nem akadtunk fel sehol. Komolyabb terepre persze nem mennék vele, de pl a Tulove Grede-ig felment. Egy görög körúton pedig sikerült kimaxolnunk a csomagtartót úgyhogy megnéztük mi tud tetőbox-al. Nos, 130-as tempónál kereken 5.5 litert fogyasztott 3300 km átlagában egy 600 literes box-al. Az továbbra sem drámai.
Az ülésről még annyit hogy ugyan nekem nincs vele különösebb problémám, ültem már rosszabban, de több kollégám nagyon panaszkodik rá hogy nem lehet kényelmesre beállítani.
Hibalista
- Masszázsülés nyikorog 10.000 km-es kora óta, úgy tűnik magától múlik. - Rengeteg szoftveres probléma. - Némi olajfogyasztás volt 50.000 km környékén de azóta nem jött elő.
Ide hordtam szervizbe
Értékelése:
Képek az autómról
Fenntartási költség | (7) | Évjárat | 2022 |
Kényelem | (7) | Használati időtartam | 2 év |
Teljesítmény | (7) | Km vásárláskor | 0 |
Megbízhatóság | (8) | Vezetett km | 94000 |
Szerviztapasztalat | (7) | Átlagfogyasztás | 5 l |
Előző autója? | Focus III 1.5 Ecoboost | Következő autója? | Niro |
Ennyire szerette | (8) | Megérte a pénzét? | nem |
Verdikt | (6.6/10) |
