Autók » Opel » Frontera (1992-2003)

Frontera Frontera B 2,2 DTI

Lomha megbízhatóság

Ausztriában élek,de korábban Magyarországon is szinte mindig volt terepjáróm,különböző okok miatt.Miután eladtam a rozsdaboglya Terrano II 2,7 TD-t,olcsó autót akartam,mert csak ritkán használok terepjárót,ezért ne álljon sok pénz benne.Frontera-ra először nem is gondoltam.Hetekig kerestem olcsó gépet,de csak nem találtam.Aztán az egyik szombati nap egy Hyundai kereskedés meghírdetett egy B Frontera-t,amit egy új Hyundai terepjáróba számoltak be.Az ára nagyon baráti volt,persze mindjárt gondoltam hogy nem véletlenül ilyen kedvező az ár,valószínű nem csak tankolni kell majd bele.Hétfőn délután munka után(szakadó hóban) elmentem megnézni.A leghátsó sorban állt,az osztrák kereskedő odaadta a kulcsokat,csak nézegessem nyugodtan annak ellenére hogy lassan már zárnának.Megnéztem,rozsda minimális,a beltér koszos volt de nem vészesen,téli/nyári kerékgarnitúra és még fél év műszaki is volt rajta,levehető vonóhorog.A motorja pöcc-röff indult és gyönyörűen járt.Hűtőfolyadék-motorolaj tiszta,váltó-hajtáslánc is rendben.Egyetlen szépséghibája volt,hogy megverte a jég de elég rendesen.Én ezzel nem foglalkoztam,nekem fő szempont hogy műszakilag legyen jó.A műszerfallal volt még gond,hol működött-hol nem,de ezt a kereskedő el is mondta.Ezáltal a km futást is nehéz volt beazonosítani.Kicsit aggódtam a motorja miatt,mert ez az Isuzu közös nyomócsöves motor szerepel a "20 legrosszabb motor" Totalcar által közzétett felsorolásban.De úgy voltam vele hogy ennyi pénzért még akár egy motorcsere is belefér.A következő lényeges kérdés volt nekem a vontatási súly,mivel nagy utánfutót és trélert húzni kellett elsősorban.Amikor visszamentem a kereskedés irodájába és megláttam a forgalmiban a 2800 kg vontatási adatot,akkor már tudtam hogy megveszem.Így is történt.Ráadásul a kereskedő még elég sokat engedett az irányárból.Elkezdtem használni az autót,semmi gondom nem volt vele.Mindig indult,olajat 8.000 km-ént cseréltem 10w-40.Olajfogyasztás semmi.Egyszer a nyáron nagy utánfutóval egy kb 8 km hosszú nagy hegyre menet azt hittem megfő a motor,de megúszta.Ezen kívül a motor hőmérséklet mindig rendben volt,igaz télen elég sok idő kell neki míg felmelegszik.A fogyasztása nagyon kedvező volt,szemben más típusú terepjárókkal,a 9 litert még nagy utánfutóval sem érte el.Ami zavaró volt az a műszerfal kontakt hibája.Normál esetben ha felkapcsoltam a világítást,akkor mutatott a műszerfal is.De ha az autó sokat állt párás időben akkor kb 10 perc menet után kezdett működni,de olyan is volt hogy száraz időben gond nélkül üzemelt.Németországban találtam egy céget aki 120 euróért felújítja 24 hónap garanciával és ígéretük szerint ezután nincs vele gond.Aztán mégsem csináltattam meg annak ellenére hogy ez a hiba sokszor idegesítő volt.Nyár folyamán leszedtem róla a lökhárítókat meg a kerékdob műanyag védőit és lemostam az alját-és a kerékdobokat nagy nyomással,pár nap száradás után lekapartam-levertem-lecsiszoltam az aljáról a rozsdát, majd 5 liter Seilfett(folyékony zsír) rá lett fújva a rozsda ellen.Ez egy nagyon jó korrózió gátló anyag,itt Ausztriában előszeretettel használják.Igaz elég mocskos munka dolgozni vele,de megéri.A gázolajszűrő cseréje még megér egy misét,ennél hülyébben nem is tudták volna megoldani.Alul az alvázon a vezető ülés alatt van a gázolajszűrő felfogatva.Pont ott kapja a sok trutyit,vizet.Ezáltal minden tartó-és csavar elrozsdásodik,a szűrő cseréje csak csápos emelő alatt ajánlott.Aztán kezdtem félni hogy mikor kezd csörögni a vezérmű lánc,már néha leállításkor hallatszott egy csattanás ami a kettős tömegű lendkerék kezdődő hibájára utalt.A fékek kezdték megadni magukat,következő műszakira az összes fék komplett cseréje elkerülhetetlen volt(lett volna).Egy nagy probléma volt az autóval:ez a motor nem való ilyen nagy kasztnihoz.Hiába 116 Le,de mivel csak 2200 ccm,ezért nagyon gyenge és nyomatékszegény.Egy diesel terepjárónak legalább 2500 ccm-nek kell lennie,lóerőtől függetlenül.Ehhez párosult még a túl hosszú áttétel,főleg az 1-es sebesség fokozat.Nagy utánfutóval nagyon kellett nyomni a gázt-és csúsztatni a kuplungot hogy induláskor le ne fulladjon,hegynek felfelé majdnem lehetetlen volt vele elindulni.Ezért az eladás mellett döntöttem.Kevés pénzért hírdettem meg,el is vitték egy hét alatt.Még így is nyertem rajta egy keveset.Nem bántam meg hogy megvettem,az egész család szerette a megbízhatósága miatt.Ha a család más autóival gond volt,akkor a Frontera-ra mindig lehetett számítani.Még annyit hogy ennek az autónak az emblémán kívül semmi köze nincs az Opel-hoz,ugyanis ez egy Angliában összerakott Isuzu Rodeo.

- fékek - kormány összekötő - stabi pálca - műszerfal

saját magam