Autók » Opel » Astra (2009-2015)

Astra ST 2,0 CDTI 165 Le

Erősen; lomha; nehézsúlyú

Előre leírom, hogy cégautó volt, ennek ellenére oda lett rá figyelve.

Formára szép, a maga idejében divatos, Cosmo felszereltséggel.
Ez egy facelift utáni példány, de még az igazi olcsósítás előtti. A Bi-Xenon fényszórókkal nagyon meg voltam elégedve, jól világított.
Az automata tompított fel és lekapcsolást általában megfelelően csinálta, bár gyakran volt amikor túl későn kapcsolt fel (alagút), vagy éppen túl hamar (híd alatt 10 méteren)-aztán meg fél óráig le sem kapcsolt a verőfény ellenére. Az automata távolsági fényszóró kapcsolgatás viszont az elején nem ment neki túl jól, így azt évekig nem használtam, csak utolsó időkben szoktam rá újra.
A legjobb automata benne az ablaktörlő, ehhez szinte sosem kellett hozzányúlni, jól tette a dolgát. A klímaautomatikát is szerettem, főleg amikor telefonbeszélgetés közben automatikusan lejjebb kapcsolt.
Elöl-hátul van benne parkolássegítő, igaz eléggé nagyvonalú, már 1 méteres távolságnál úgy vette, mintha majdnem nekimentem volna az ott állónak. Talán ennek köszönhetően nem is sikerült egyszer sem meghúzni senkit.

Az ülései szériák voltak, elöl állítható deréktámasz nélkül (ez a H Astrában volt), ennek ellenére is megfelelő volt akár hosszú úton is, bár az ülőlap számomra kicsit rövid. Magamra állítva a vezetőülést (186 cm) saját magam mögött már alig fértem volna el.

A 2 literes (165 Le, 350 Nm) turbódízel papíron erős a kompakt osztályhoz, ehhez a súlyhoz viszont kellett is. A súlyt leginkább az elinduláskor érezni, 1-2-es fokozatban elég kelletlen. 2000-es fordulat fölött már van ereje, de ilyen számoktól jobbat vár az ember. A fogyasztása teljesen megfelelő, az elejétől számolva gép szerint 5,5, valóságban 5,7l 100 km-en.
Ebben minden van, többségében autópálya és város, de legalább 20%-ban országút, köztük 2 darab 5000 km-es út, ahol autópályán kívül hozta a 4,5 litert (annál kevesebbet soha).
Az úttartása talán az óriási súly, talán a hátsó Watt rúd miatt szuper, nem volt olyan helyzet és sebesség (mondjuk nem szoktam nagyon feszegetni a határokat) ami próbára tette volna felfüggesztést.

A csomagtere mindent elnyel, amire szükség volt, sosem kellett ülést dönteni (kivéve kerékpárhoz). Eleinte nem volt benne pótkerék, amivel még óriásibb volt a tér, de az első defekt után (ahol természetesen a defektjavító semmit sem ért), mégis beszereztünk egyet.

Olajcserét 30.000 km-ként kapott, ezen felül csak fékcsere volt kétszer mindenhol, illetve 215.000 km-nél a jobb hátsónál extra. A nagy súly megtette a dolgát itt is. Összesen 1 darab izzó égett ki (egy komplett lámpán kívül, amit sikerült kitolatni), tehát elektromosan nagyon egyben van. Évente 1-2 alkalommal azért bolondozott, amikor elsötétült minden egy fél percre, bár ekkor is rendben működött az autó.

- 1 db. izzó (plusz egy komplett lámpa, amit kitolattam), ezen kívül csak olajcsere, fékcsere (2x)

Opel Duna - semmi extra, márkaszerviz

Fenntartási költség (9) Évjárat 2013