A projekt az IHM támogatásával jöhetett létre. Írjon ítéletet! Írtam, de hogyan szerkeszthetem?

Ha az indapass elötti időkben írtam ÉS megadtam az email címet.

Az ítélet alján lévő mezőbe írja be azt az email címet, amivel egykor írta az ítéletet. Ekkor egy emailt kell kapjon a további teendőkkel.

Ha nem adtam meg emailt, vagy már nem tudom mit adtam meg, esetleg megszűnt az a cím.

Írjon a nepitelet@mail.totalcar.hu címre, ahova küldje el a probléma leírását illetve az ítélet linkjét.

Már indapassal írtam az ítéletet

Ekkor az ítélet alatt megjelenő sárga indapass boxon keresztül kell belépnie. Belépés után az ítélet alján lévő linkre kattintva szerkesztheti azt.

Autók » Mitsubishi » Lancer (2007)

Lancer Ralliart Plus TC-SST 

Az ítélet értékelése
-nincs még értékelés

Sportautó apának, anyának

Szöveges ítélet

Az autó 2023 júniusában került hozzám. Egy kereskedő importálta Lengyelországból, én tőle hoztam el, így a korábbi tulajdonossal nincs kapcsolatom.

Kifejezetten azért választottam, mert ma már ritkaság számba megy. Persze az Evolution-t (EXO X) sokan ismerik, de ez a model inkább háttérbe szorult itt Európában. A hosszú távú cél egy közel gyári állapot megtartása, és az autó teljesítményének élvezete mellett, tagadhatatlan előnye az értéktartása is. Bár közvetlen nem befektetési céllal vettem, azért jó tudni, hogy ha megfelelő állapotban tartjuk, akkor az később kifizetődik.

A lengyel tulaj egészen pedánsan vezetette a szervizkönyvet, így az autó előélete kevésbé volt ismeretlen. Ezek a modellek első zsebbe nyúlós szervize 150 000 km-nél jön el, feltételezem ezért is lett túl adva rajta, mert a szervizkönyv nem tartalmazott semmilyen bejegyzést erre vonatkozólag. Szervizigényéről még később.

Az autót sokan lebutított EVO-nak híják, és hát kicsit joggal. Alapvetően ugyanaz a változó szelepvezérlésű, öntött, nagy szilárdságú alumínium MIVEC 4B11 T/C motor van benne mint az erősebb EVO kiadásokban, kisebb turbóval és cooler-el. Az AWD hajtás szintén ugyanaz, viszont az ABS-t az "utcai" Lancer-től kapta. Az autóban egy olajban futó, duplakuplungos TC-SST váltó található, amelyet a váltókar mellett a kormány mögötti fülekről is lehet vezérelni. Az első futómű bekötési pontjai egy az egyben az EVO-nak felelnek meg, a hátsó már más. Érdekes, hogy míg az EVO-ban aluminium, a Ralliart-ban gyárilag vas rugókat használtak. Az Akebono fékrendszer ehhez a súlyhoz és erőhöz rendben van.

Gyárilag egy Normál és egy Sport üzemmódja van, mely gyökeresen eltér egymástól. Normál üzemmódban az autó már alulról is kellemesen húz, de mégis ügyel a takarékosságra, ezért talán kicsit sűrűn is váltogat. Sport módban igyekszik magasan tartani a fordulatot, hogy mindig megfelelő erőtartaléka legyen és a hangja is ennek megfelelően felerősödik. Viszonylag korán 6500-as fordulat környékén már érdemes feljebb váltani. A gyárilag 241 LE-s autó gyorsulása kb. rendben van (0-100 6 másodperc), de egyértelműen ez az autó nem az egyenesekben erős, hanem a kanyarokkal tűzdelt hegyi szerpentinen.

A fogyasztása változatos. Normál üzemmódban, szabályos közúti közlekedéssel (max 90 km/h) Zsámbék - Pécs között 8.0-ás átlagot jöttem. Városban már inkább 12-13 rá a jellemző, autópályán (130 km/h) 11 körül alakul. Sport módban ez akár a duplája is lehet.

Egy kis kitekintés: Alapvetően sportos, japán autót kerestem, mindenképp olyat amely valamiért különleges. Viszont ezzel a típussal nem kell feláldozni a hétköznapi használhatóságot sem. Persze nem ez az elsődleges célja, de alapvetően ez egy rendes 5 személyes szedán, 4 ajtóval, 400 literes csomagtérrel, ami alkalmassá teszi hosszabb kirándulásokra, utazásokra is, sőt a gyerekekért is el lehet menni az oviba.

Persze mint minden hobbira, erre is költeni kell. A legszembetűnőbb különbség egy hétköznapi autóhoz képest az a 7500km vagy 6 hónapos olajcsere periódus. Ezenfelül érdemes gyári alkatrészeket használni a könnyen elérhető "tuning cuccok" helyett, ami szintén drágább, de sok esetben jobb minőségű.

És akkor most pár forintosítható konkrétum.
Ahol árakat láttok, az csak az alkatrészek bruttó forint ára. Alapesetben mindig gyári alkatrészek kerültek beépítésre, folyadékok esetén a gyári ajánlásokat vettük figyelembe. Ahol mégsem azt jelzem külön.

2023 június
Vásárlás utáni gyors szerviz
- motorolaj csere (olaj és szűrő): 23k
- légszűrő: 11k
- pollenszűrő: 9k

2023 november
Az autón - mivel nem volt biztos, hogy elvégezték - megcsináltattam a teljes 150 ezres szervizt, ami a következőkből állt:
- vezérlés csere (lánc, hosszbordás szíj, vezetősínek, feszítő patron, feszítő görgő, tömítések, stb.): 267k
- "okos" fogaskerekek: 500k
- vízpumpa: 38k
- elől-hátul fék (tárcsa, betét, lemez, fékpofa): 163k
- váltó (szűrők és teljes átmosás): 85K
- motorolaj csere (olaj és szűrő): 25k
Nem kötelező jellegű szerviz:
- első komplett lengőkarok (gömbfejjel és szilentekkel): 82k (a 2db)
- futómű állítás

A további szervizeket szintén fel fogom tüntetni később.

És akkor egy kicsit a hátrányokról. Ímmel/ámmal de ez mégis csak egy hegyekbe szánt sportautó, ehhez felkészített technikával. Hosszú távon nem alkalmas gyereket oviba vinni, boltba járni, városban araszolni. Az tönkre teszi. Szóval ha nem tudod kihasználni, nincs időd, lehetőséged a természetes közegében autózni vele, akkor nem ajánlom. A motor alatt van egy műanyag védőburkolat, ez szinte minden autón eltörik a legkisebb kontakt miatt is. Érdemes erősebb anyagura cserélni. Ezenfelül az autó egy évtized után hajlamos rozsdásodni, ezért erről mindenképpen gondoskodni kell megfelelő felület és üregvédelemmel.

Hibalista

- Hátsó szintszabályozó. - Műanyag haslemez könnyen törik. - 10+ év után hajlamos a rozsdásodásra.

Ide hordtam szervizbe

Amrein Racing, 7636 Pécs Galamb József utca 3.

Értékelése: 8

Képek az autómról

Fenntartási költség (3) Évjárat 2010
Kényelem (8) Használati időtartam 1 év
Teljesítmény (9) Km vásárláskor 165000
Megbízhatóság (9) Vezetett km 6000
Szerviztapasztalat (9) Átlagfogyasztás 12 l
Előző autója? Következő autója?
Ennyire szerette (8) Megérte a pénzét? igen
Verdikt (7.4/10)  
 
Ítélet értékeléséhez be kell jelentkezned.
 

Mitsubishi Lancer 2007 (2007)

További ítéletek (67 db)

Szűkítés: jól megírt| képes| hosszú
Cím / Modell Időpont Hossz Km Ítélet Ért.

Népítélet-kereső Népítélet-kereső

  • Fenntartási költség
  • Kényelem
  • Teljesítmény
  • Megbízhatóság
  • Szerviztapasztalat
  • Ennyire szerette
  • - Évjárat (mettől meddig)