A projekt az IHM támogatásával jöhetett létre. Írjon ítéletet! Írtam, de hogyan szerkeszthetem?

Ha az indapass elötti időkben írtam ÉS megadtam az email címet.

Az ítélet alján lévő mezőbe írja be azt az email címet, amivel egykor írta az ítéletet. Ekkor egy emailt kell kapjon a további teendőkkel.

Ha nem adtam meg emailt, vagy már nem tudom mit adtam meg, esetleg megszűnt az a cím.

Írjon a nepitelet@mail.totalcar.hu címre, ahova küldje el a probléma leírását illetve az ítélet linkjét.

Már indapassal írtam az ítéletet

Ekkor az ítélet alatt megjelenő sárga indapass boxon keresztül kell belépnie. Belépés után az ítélet alján lévő linkre kattintva szerkesztheti azt.

Autók » Maserati » Biturbo (1984-1994)

Biturbo Biturbo S 

Az ítélet értékelése
5,0(4 db)

A Biturbo Gransportja

Szöveges ítélet

Prológus, Modena, 1981

A Citroen csődje, és kihátrálása a Maserati mögül meglehetősen súlyosan érintette a céget. Bár beszállítókként nem zárkóztak el az együttműködéstől, továbbiakban nem tudták és nem akarták financiálisan tartani a hátukat az olasz partnerért. A helyzetet súlyosbította, a gazdasági recesszió, meg az, hogy ennek okán észak Olaszországban, sztrájkok törtek ki. A nagy múltú autógyárért végül is az olasz kormány dobott mentőövet. Ez abból állt, hogy az Orsi család ment, a GEPI és az Argentin jött. De Tomaso és a gyár korábbi menedzserei és mérnökei között kezdettől fogva erős ellentétek voltak. Nem a legideálisabb helyzet egy teljes modellváltáskor. Persze végül az új tulajdonos célja kerekedett felül: ebben a helyzetben hiába a Maserati hírneve, igen kevéssé lesz lehetséges visszalépni a Ferrari és a Lamborghini által uralt piaci térbe. Ez főleg pénzkérdés volt, ami terén elég rosszul állt a cég kasszája. Így a mérnökgárda, többek között Ermano Cozza is megkapta az ukázt: olyan 2 literes motorral felszerelt új kompakt modellt kell készíteni, amely biztosítja a mindennapos használhatóságot, de a menetteljesítmények terén a régi szupersportautókat közelíti. A cél az olasz M3 megalkotása volt.

A 2 literes lökettérfogat az olasz adóügyi szabályok következménye: fölötte jelentős luxusadót kellett fizetni. Ebből is látható, hogy a felsőközéposztály felé pozícionálták a terméket. A motor honnan ered? A mérnökök a Maserati Merak, avagy a Citroen SM motorjának leszármazottja, de ettől függetlenül teljesen önálló konstrukció, és valami arcpirítóan innovatív volt a korszakban, ellenére azon körülményeket, amelyek között született. Az újdonságok és különlegességek a következők:

- kvázi száraz karteres elrendezés: a motorolaj fizikailag el van választva a forgattyús hajtóműtől, ami jelentősen csökkenti ennek inerciáját. Így a gázreakciók jelentősen javulnak.
- Ehhez kapcsolódóan a motor öntvényeinek merevségét megnövelték: az olajteknő és a főtengely között merevítő bordák hálózata található. A motorblokk így a boxermotorokhoz hasonlóan a főtengelynél két blokkfélre bontható. Ez további szilárdságot biztosít.
- Az eredeti két literes blokkban alumínum-magnézium ötvözetű, króm bevonatú, un. Nigusil öntvényből készült hengerhüvelyeket alkalmaztak, amelyek külső felülete bordázott: ez, meg az ötvözet önmaga jelentősen növeli a hőátadó képességet. A későbbi 2,5 – 2,8 literes blokkban visszatértek az acélhüvelykhez, ennek oka kizárólag az volt, hogy a lökettérfogatot csak így lehetett növelni: nincs bordázat. Sajnos a Nigusil nem kedveli a magas kéntartalmú benzint, így erre oda kell figyelni.
- Hengerenként 3 szelep található, ebből a két szívószelep átmérője, és csatornáinak hangolása eltérő: mindkettő eltérő fordulatszám tartományban biztosítja a legjobb áramlást. Így jelentősen csökkenteni lehetett a turbolag-ból adódó késedelmet, amely a kor feltöltött autóinak közös problémája volt. A szelepvezérlésnél a legfontosabb tényező a alternáló mozgású alkatrészek súlyának csökkentése, ill. a minél kompaktabb felépítés volt a lényeges, mindkettő célja a gázreakció javítása. Így a vezérműtengelyek teljesen direkt módon hajtják meg a szelepeket, formailag hasonlóan a VW motorjaihoz, de hidraulikus elemek nélkül, kevesebb súlyt mozgatva. A technológia a korábbi Maserati Forma 1-es motorokban került kifejlesztésre. A szelephézagolás így elég speciálisan van megoldva: nemesacél hézagoló kupakok ülnek a szelepszárak végén, ezeket szokás cserélni, szerencsére ritkán kell.
- És a non plus ultra: hengersoronként két IHI RHB 51-es feltöltő. Eltérően az utcasarki tunnyingalkatrész szaküzlet dolgozóinak véleményétől, ennek a megoldásnak elsődleges célja a turbolag csökkentése. Két kisebb turbina, kisebb tehetetlenséget eredményez, ami a turbinakerék átmérőjének 4x-esével növekszik minden egységnyi átmérő növelésekor. Mivel az autót, -ellentétben a harmadik vonalbeli fiatal tulajdonosok elképzelésével- disztingvált, kiegyensúlyozott teljesítmény leadásra méretezték, nem rövid tartományban fellépő csúcsnyomatékra, túraautózásra, nem versenyzésre.

Az ’S’ modell megjelenik

A gyártás megindult, és a sok gyermekbetegség dacára 1985-re már megfelelően kiforrottá vált a modell. Ez sajnos és szerencsére nem jelent japán minőséget. Sajnos azért, mert Giulio és Angello slendriánságait nekünk kell elhárítanunk, szerencsére pedig azért, mert ha jobb minőségű lett volna a gyártás, akkor vélhetően az autó ma többre értékelt volna, mint a korabeli SL Mercedes. 1984-ben jött ki az ’S’, cikkem tárgya, kedves öreg autóm, a Biturbo sorozat Gransportja, ha a maival állítjuk párhuzamba. Ekkor már futott az export Biturbo is, ami 2,5 literes motort jelent, hogy miért, mindjárt kiderül. Az ’S’-nél átalakították a szívócsatornák hangolásást, kapott két, kinézetre is látványos, de igazából nagy menetsebességnél funkcionáló intercoolert. A futómű 5cm-el lejjebb hordozza a karosszériát, ennek jótékony hatása érezhető az úttartáson, persze könnyen le is lehet csapni az alját. A kerekek a korszakban igen peresnek számító, ma már beszerezhetetlen méretű 205/55 ZR 14-es Pirellik voltak. Széria felszereltség volt még a kagylósítottabb hátsó ülések, amihez választható volt a Missoni divatcég által készített hullámmintás üléskárpit, a mai retrománok netovábbja. De a tulajdonosok inkább a széria lazacvörös bőrkárpittal rendelték az autót. Mindkettőhöz cserszínű (elegánsabban, és angolul: tan) oldalpanelek jártak, ugyanez került az ajtókra, ill. a műszerfalra is. Összességében a belsőtér mai napig bármivel kiállja a próbát, ha olyan címkék szerint nézzük mint otthonosság, kényelem, gazdagság, az Aston Martin DB9-től kezdve, a Ferrari 612-ig. A minőségérzet már sokkal kevésbé, de hát eltelt néhány év, meg az utóbbiakhoz besétált pár millió dollár / euro fejlesztési pénz.

Egy kör a hegyekben

A standard két literes motorral szemben a legfontosabb különbség, hogy az ’S’ korábban kezdi tolni az elsöprő mennyiségű nyomatékot. Az elsöprő mennyiség it 258 Nm-t jelent 3200-as fordulaton, amelyet a mai izomdízel tulajdonosok kissé megmosolyoghatnak. Akkor inkább azt mondom, ami jobb összehasonlítást nyújt autók között, ez pedig a teljesítménysúly: 1060 kg-ra jut 205 lóerő, szóval 5,1 kg/LE, most lehet gondolkodni. Ez azt jelenti, hogy 3200-as fordulattól leszabályozásig robban az erő. A normál 2 literes ezt a műsort 4000-től kezdi el, de a rövidebb tartomány miatt, ott agresszívabbnak tűnik a kigyorsítás, mondjuk ha mindkét esetben az általam megszokott 5500-nál váltok följebb, ha éppen sportautózni van kedvem. Az ’S’ motor és a normál motor viszont alul csak 2000-es fordulattól kezd életre kelni. Ez az oka a 2,5-ös exportmotor, ill. az ehhez így már társítható automata váltó megjelenésének. Ennek ellenére szvsz ez az igazi autentikus Biturbo motor, bár Norbi kolléga (Népítélet: „Négyajtós vadállat szigonyos”) ezzel valószínűleg nem értene egyet. Az intercoolerek relevánsan 100 km/h óra fölött szólnak bele a teljesítménybe, de akkor érezhetően. Autózzunk egy kicsit virtuálisan, egy kellemesen kanyargós hegyi úton: érkezünk a balkanyar felé, ami kb. 120 fokos, 3.-ban, 80-al, 3500-on hajózva. Kettes, majdnem padló a kanyar közepétől, 5500-nál 120-at megyünk, a motor elöl egy Verdi opera nagyáriáját énekli. A kettő között eltelt vagy 3 másodperc. Föl 4. Jobbos, 40-es tábla, lemegyünk 50-re, még belefér, bár nem Porsche 944-et vezetünk, de csak azért is. A korábbi 4-hez képest 3.-ban vagyunk, kanyarívet 3200 környékén vesszük, majd padló, 3 másodperc alatt felváltunk 4-be, majd a szép hosszú útszakasz van előttünk, szintén 5500-nál 5.-be. Ekkor kb. már olyan 150-el hasítunk, a mosoly arcunkra fagyva. Az egész alig volt több, mint 10 másodperc. A másik jópofaság az autópályázás, ahol 5.-ben, 120 km/h óra felett igen rendesen megérkezik az erő, és ez 170 km/h-ig egyenletesen megmarad, gyorsabban meg nem mentem. Sajnos kockaforma miatt a szélzaj is megérkezik, de hát ez van.

Kerek évforduló

Az autót a rendszám betűi alapján olyan 1994 környékén regisztrálhatták az országban. Előélete így a homályba vész, de ez immár maradhat is így, lényegtelen immár. Az előző tulajdonos feltehetően behozta szülőföldjéről motorhibásan. de két esemény mindenképpen történt: előjött az a gyári hiba amely 1986-ig sújtotta a korai Biturbo modelleket. Ez a vezérműtengelyek olajellátásával kapcsolatos. Ennek eredményeként cserélték a (motor felől nézve) bal oldali hengerfejet, sajnos az alapmodell szűkített szívócsatornás változatára. A másik egy egyedi probléma: valószínűleg az olasz tulaj karambolozott az autóval, a jobb oldalon, de ezt szerencsére jól sikerült megjavítani valakinek: nem érződik a futásán. Lehetséges, hogy az olaszországi AUTOFLORENCE cég értékesítette, legalább is az autó hátulján lévő –azóta már eltávolított- logó, ill. a benne lévő szőnyegek alapján.
Az autót 1998-ban vásároltam, jutányos áron, amelyben jelentősen közre játszott, hogy a másik oldali hengerfejen is kijött a fenti olajozási probléma. Valószínűleg az előző tulajdonosnak a márkából adódóan igen magas árajánlatot adtak a szervizekben. A hiba megoldása nekem is igen sok időt vett igénybe: akkor még nem rendelkeztem az Internetről elérhető szervízkönyvvel. További javításra szorult még: kormánymű, karburátor (úszócsere), elektronikai rendszer, gyújtásrendszer elemei (modul, kábelek), fűtőradiátor (tömítetlenség megszüntetése), kuplungtárcsa csere, klímakompresszor leömlő csere, vezérműszíj, mindenféle víz, levegő és benzincső. A javítások időben meglehetősen elhúzódtak, egyrészt mert közben kellett tapasztalatot szerezni, másrészt egyes hibák nem egyszerre jöttek elő. A fönti lista csak szavak, betűk egymás mellett, semmiben sem tudják visszaadni azt az erőfeszítést, amely a hiányos dokumentációból ered. A Maserati ugyanis kottából szerelős autó, még ha némely autószerelők megalázónak tartják, hogy papírból dolgozzanak, és újat tanuljanak.

Most, mikor 2008 májusában írom ezeket a sorokat, az autó elkészült. Már járt ott, ahova tervezték, elhagyta az ideges és frusztrált magyar autóvezetők által járt utakat, és méltó helyre utazott, a horvát tengerpartra. A mediterrán életérzés és a rideg fém, műanyag méltó házassága ez az autó, innen kelet közép Európából nem lehet megérteni. Odabent más a világ, és idebentről nézve más a trip. Lehet ma próbálkozni az autógyártók részéről, de ahol a menedzsment a karmester, és a költség –haszon elemzés a kotta, és ez az év minden napjára rányomja a bélyegét a verseny miatt, ott ezek a törekvések kudarcra vannak ítélve eleve.

Update:

2009 májusában, 11 év tulajdonlás után megmértem a turbónyomást. 0,5-bar a maximum, amit a Saab APC alapú Maserati turbóvezérlő engedélyez. Ez egyrészről öröm, hogy eddig ez szinte mindenre elég volt, meg sürgető vágy is arra, hogy a gyári 0,7-bar töltse újra a motort. Ha a pontos diagnosztikát, és erre alapozva a beállításokat elvégzem, egy lépéssel megint közelebb lehet kerülni a számomra tökéletes motorhoz.


Továbbiak a „Maserati az olasz luxus” fórumon, ahol az autó és tulajdonosának „élete” követhető: btb2000s nickname alatt. Szervíztanácsokat és alkatrészekkel kapcsolatos információkat is szívesen adok itt.

Hibalista

- lásd szöveg, továbbá fórum

Ide hordtam szervizbe

Fülöp Sándor 1171 Bp. Pesti út. Gyakorlatilag mindent meg tudnak javítani. Végtelenül korrekt szakember.

Értékelése: 10

Másik szerelő értékelése

Saját magunk szervízeltük: lassan, és nem túl hatékonyan. Az elődökhöz fényében (Lada, Skoda 120, Renault 18D és 21, Kispolszki, Suzuki) egész jól :-).

Értékelése: 8

Képek az autómról

Fenntartási költség (4) Évjárat 1985
Kényelem (8) Használati időtartam 11 év
Teljesítmény (8) Km vásárláskor 65000
Megbízhatóság (6) Vezetett km 25000
Szerviztapasztalat (3) Átlagfogyasztás 12 l
Előző autója? 17m P7 (veterán) Következő autója? Nem tervezem eladni. Hozzám nőtt.
Ennyire szerette (10) Megérte a pénzét? nem
Verdikt (5.9/10)  
 
Ítélet értékeléséhez be kell jelentkezned.
 

Maserati Biturbo 1984

További ítéletek (4 db)

Szűkítés: jól megírt| képes| hosszú
Cím / Modell Időpont Hossz Km Ítélet Ért.

Népítélet-kereső Népítélet-kereső

  • Fenntartási költség
  • Kényelem
  • Teljesítmény
  • Megbízhatóság
  • Szerviztapasztalat
  • Ennyire szerette
  • - Évjárat (mettől meddig)