Autók » Land Rover » Discovery (1989-1998)

Discovery 2.5 Tdi

Igazi öszvér

50 ezer km - két év. Ebből 40 ezret egy év alatt futott. Ilyen korú és ennyit futott autónak ez kemény meló.
Régi vágyam volt egy terepjáró, ami annyira azért nem fapados. A választás többek között ezért esett a Discoveryre és azért az I-re, mert szerkezete tartós és minimális az elektronika. Az I-es szériában már elég nehéz jó állapotú példányt találni, de nem lehetetlen. Közel 5 méteres kocsi, összességében böhöm nagy, de néhány sajátossága miatt a beltér nem a legjobban kihasznált. Az első üléseket szinte rátolták az ajtókra, középen nagy váltóbox terpeszkedik, szerencsére ez hátul nincs. Ha csak 3-4 centivel középre lennének tolva (elférne), már nem éreznénk folyton az ablakot a vállunknál. Ez azonban megszokható. A motorház is klasszikus hosszú építésű. A beltér hihetetlenül magas, még az utasoknak is van külön napfénytető.
Az ülések 190 cm magasságomhoz és 90 kilós súlyomhoz "nem illeszkedtek", már rövid úton kényelmetlen, hátfájós élményeket szereztem. Hamar kicseréltem a teljes ülésgarnitúrát a P38 Range Rover üléseire, így a kényelem gyakorlatilag kifogástalan lett.
A szintén ajtó felé tolt pedálok kevésbé zavaróak. A 10 literes fogyasztás vegyes használatban, télen is tartható, nem kellett tojással a pedál alatt járni. Nem egy versenyautó, de menetteljesítménye elégséges, sztrádán 120-as tempó normális neki, képes 140-150-re, de véleményem szerint így viszonylag hamar meg lehet gyilkolni.
Futóműve szépen átadja az úthibákat az egész autónak (merev tengelyes, állandó 4x4, terepre hangolt rugózás) - a Range ülés ezen is segít, de aki selymes utazási élményt szeretne, ne válassza ezt a típust.
Kétzónás klíma, fűtött e. tükrök, jó helykínálat hátul is, nagy csomagtartó. (Ebben van két büntető jellegű lehajtható UAZ ülés szerűség - rövid távon ügyes ötlet, hosszú távra nem ajánlatos gondolkodni benne.)
Gödör, padka nem akadály. Eddig kevés terepet látott, azt jól vette.
Van erről a típusról Totalcar használt teszt, amely véleményem szerint néhány kérdésben túloz:
- nem dülöngél annyira, mint állítják (oldalt és fékezésnél), ez a szokása normál közlekedésben könnyedén tolerálható - viszont nem erre találták ki a jávorszarvas tesztet...
- egyenes futása hibátlan, nem kell folyton tapogatni a kormányt, hogy egyenesen menjen.
Elképzelhető, hogy a Totalcarhoz kiszerelt kanyarstabis, sokat terepezett példány jutott kopott kormányszerkezettel...
10 ezreként olajcsere (6,7 l), 40 ezrenként váltó- és differenciálmű olajcserék, kardánkeresztek, egyéb pontok rendszeres zsírozása - ilyesmivel számoljon, aki vágyik rá. Mivel a szélvédővel együtt a fényszórókat is mossa, a 7 (!) literes ablakmosó tartály hamar kiürül.
-15 fokban is szépen indult, amíg az akkumulátor el nem fáradt, cserével ez a gond megoldódott. Hidegen indítva a fűtés megérkezéséhez min. 10 km-ert kell megtennünk...
Télen fantasztikus élmény, hogy téli gumival bármilyen időjárás mellett útnak lehet indulni vele - sőt, egyáltalán, vezetni is életérzés, a személykocsik felett simán ellátunk.
Összességében a típus tényleg valahol félúton van a traktorszerű Defender és a luxusnak szánt Range között. Kényelmes autót akartam, ami bírja a gyűrődést és terepre is elvisz, valami igazi öszvért - azt hiszem, ezt megkaptam benne. Folyt. köv...
10.000 km után: 8 ezek km-nél töltöttem a motorba 0,5 l 10w40 olajat, ami egész jó teljesítmény sztem. Nyári gumikkal nyugisan 9 l / 100 km-es fogyasztást is mértem (67 l /760 km)
20.000 km után:
az első ajtók gumikéderei mellett szépen bejön az esővíz, az autó padlóján levő 2 cm vastag szivacs észrevétlenül nyeli el, amíg a felette levő kárpitot meg nem bontjuk. Hozattam hát új kédereket Angliából, a beázási hajlam csökkent, de nem múlt el, + szilikont kellett nyomni az új kéderekbe. Ez elég komolyan okozhat bajt, ha alattunk észrevétlenül elrohad a padlólemez.
A két első ablakemelő mechanika folytonos küzdelem. Már kétszer maradt lenn a bal oldali ablak teljesen, persze esőben. Most éppen a jobb oldalon recseg valami, pedig a sín már új, esztergált görgőt kapott. Végül a bal oldalit kicseréltem.
Mivel hetente egyszer-kétszer lemegyek a műútról, kénytelen voltam újragondolni a gumiválasztás kérdését. Az aszfaltra tervezett Michelin helyett kapott gyári méretű Kuhmo KL71 MT (205/80R16) gumikat. Ezzel elégedett vagyok úgy is, hogy 90%-ban műúton tekerem a kilométereket.
A fogyasztás 9-10 l között mozog (700 km egy talpon sztrádán 120-al 10 l, "rendes" napi vegyes használat 9-9,3 között mozog. Legtöbbször teletankolom és figyelem ezt is.
30e km után:
Megvásárlása óta elégedetlen voltam a fékkel, mindig megállt, de nem tetszett. Aztán szép lassan beálltak a munkahengerek és rászántam magam a felújításra. A munkahengerek dugattyúit svédfogóval kellett kicibálni, a hengerekben megkövesedett fékolaj+ koszok voltak. Talán 13 éve nem cseréltek benne fékolajat.
Most azt mondom, már a vásárláskor szét kellett volna dönteni a komplett fékrendszert, de tizenéves autó esetén ez normálisnak mondható.
A javításoknál ha csak lehet, cserélem az alkatrészeket, mert a gyári állapotok visszaállítására, fenntartására törekszem.
Ha a leírtakból semmihez nem nyúltam volna, akkor is menne sztem, csak szépen rohadna le, mint sok gondatlan gazdánál meggyilkolt Land rover. Aztán lehet "angolbetegezni".
Fentebb jelzett problémáival együtt a szerelem töretlen javítgatom elhanyagolt hibáit (pl. beázás). Sehol nem hagyott ott, jártam vele pl. Svájcban, a fél év alatt futott 30e km magáért beszél - de azért komplett szerszámkészlet, szerelőlámpa, többféle olaj van mindig az autóban...
Az első fél év meggyőzött arról, hogyha ilyen ütemben hajtom az autót, 2-3 év alatt meg fogom ölni, bármilyen strapabíró is, úgyhogy mostmár csak második, "örömautó" lett belőle, így várhatóan még tovább élvezhetem.
50e km után - lásd kormányszervó cső fent. Nagy izgalmak amúgy nincsenek, az autó működik, de törődni kell vele.
Ja és egyre jobban szeretem, minél inkább megismerem a jó tulajdonságait és a hibáit is.

- Vásárlásánál hibás volt: bal első ablakemelő (törött műanyag darab, javítás 2 óra 0 Ft), bal hátsó elektromos ajtózáró motor (javítás 1 óra 0 Ft), jobb hátsó ajtózáró motor, javítás fél óra (motorcsere 2000 Ft) - Zörgő ékszíj feszítő, javítás fél óra (csapágy zsírozás 0 Ft) - Jobb első indexlámpa: 15 font Angliából. Néhány utastérben levő kapcsoló nem világított, izzócsere a kapcsolókban, pár 100 ft) - Akkumulátor: -15 foknál elhalt, 74 AH (sajnos fizikailag nem fért be nagyobb) - csere. - Üléscsere közben átfúrt fékcső - 3 óra + egy Zsiguli fékcső méretre szabva. - A két első ablakemelő mechanika folytonos küzdelem. Már kétszer maradt lenn a bal odali ablak teljesen. Feladtam a harcot, vettem kb. 40 fontért egy új mechanikát a bal oldalra. A jobb oldali valahogy összeállt. - Egyszer csak folyni kezdett valahol a kormányszervó olaja - tömítés csere a szervószivattyúban megoldotta a kérdést. - Teljes fékcsere: vákumszivattyú, 4 db féktárcsa, 4 db fékbetét, rozsdamentes acél fékdugattyúk, javítókészletek, 4 db goodridge acélbetétes fékcső szumma kb. 130e ft. Persze Angliából. - Első ajtó gumikéderek, új gyári 20e ft volt a két db. - Jobb első kerékcsapágy. Nevetségesen olcsó volt, pár font szimeringgel együtt, szinte többe került a posta. - Első kardán hátsó keresztje megadta magát. Szereléssel 9500 Ft. - Egy év után gyanús volt, mintha ülne az autó. 4 rugó és gátló csere következett. Szinte rá sem ismertem a futóműre, előbb kellett volna. Angliából 100e körül megvolt az egész. - Egyetlen meghibásodás volt, ami miatt az autó "járóképtelen" lett rövid időre, külföldön. Eldurrant a kormányszervó nyomócsöve. A gumicső összevissza volt már repedezve, de eddig nem is néztem. Környékbeli hidraulika műhelyben gyorsan, olcsón megjavították fél óra alatt. - Jöttek komolyabb hibák is. A kuplungcseréhez képest 40 ezret ment el a kinyomócsapágy (Valeo) illetve túl vagyok egy terepváltó felújításon (nagy élmény volt, magam csináltam, az alkatrész volt hozzá 50 ezer HUF).

Olykor segítséggel, de főként magam küzdök vele.

Landy-Car: egyszer jártam náluk, a beteg kardán keresztnél mentettek meg. Mire észrevettem a bajt, már nem volt messze a széthullástól. Gyorsan, korrekt áron a telefonálástól számított fél órával később fogadtak, félretették a soros munkájukat és azonnal kicserélték a keresztet, hogy nyugodtan tovább mehessek.

Fenntartási költség (8) Évjárat 1997
Előző autója? Caddy Következő autója? Megjavíttattam a Caddyt, a kettő pont elég, nem tervezek harmadikat :)
Verdikt (8.4/10)

Land Rover Discovery 1989