Autók » Land Rover » 88, 109 (1963-1986)

88, 109 seria3 88D SW

A beteljesült álom, egy Legenda újjáéled .

A Landy és az én történetem egy picit régebbről kezdődik, még pedig 1986-ból. Akkoriban itthon nem nagyon lehetett ilyen autóval találkozni, én is Ausztriában egy kis faluban láttam egy 88-ast. Mondhatom első látásra szerelem volt. Ahányszor arra jártunk, mindig sóvárogva néztem az ütött-kopott kis gépet. Aztán teltek, múltak az évek, a szerelem megmaradt, már csak az autó hiányzott a beteljesüléshez :-) . 2011 szeptemberében aztán adódott egy lehetőség és éltem vele. Egy helyi autókereskedőnél volt egy LR88S3, amit sokáig hirdetett, de nem kellett senkinek. Átmentünk a testvéremmel megnézni, és szerelem volt első látásra. A család női részlege teljesen hülyének nézett, mondván minek ez a roncs, de gondoltam nem lehet így vége egy legendának. Meg kell mentenem a magam örömére. Következő héten nyélbe ütöttük az üzletet. Hozzám került egy 1972-es gyártású 88 sw, ráadásul dízel. Madarat lehetett velem fogatni. Az autó tüzetes átvizsgálása során összeírásra kerültek az alkatrészek, már csak elfogadható áron dolgozó beszerzési forrást kellett találni. Kézenfekvőnek tűnt az Egyesült Királyság, de azért itthon is körülnéztem. Rátaláltam a Landycenter-re (tel.:06204499966). Ők kedvező áron biztosították az alkatrészeket, és ha szükség volt rá akkor a szakmai segítséget is. Igaz Dávid :-) ? Aztán Nagy Sándor Törökbálintról is segítségemre volt mind szakmailag, mind pedig alkatrészekkel tel.: 06203439036. Ha esetleg valaki külföldről szeretne alkatrészt rendelni, annak a http://www.paddockspares.com oldalt ajánlom figyelmébe. Szóval visszatérve az autóhoz. A kiindulási pontot láthatjátok, na és persze a végeredményt is a mellékelt fotókon. Az autó jól, és viszonylag könnyen szerelhető otthon, házilag is. Olcsó alkatrészek. A kényelem olyan UAZ-os, de megszokható. A fűtése nem kimondottan jó, de azzá tehető, egy hűtőtakaró segítségével . Úttartást szokni kell a rövid tengelytávnak "köszönhetően" . Fogyasztás elfogadható, 7.5 liter körül van. Terepjáró képességét igazából nem nagyon volt alkalmam tesztelni, csak egy alkalommal, az viszont meggyőző volt. Egyszóval ahogy olvashattátok, én nem vagyok elfogulatlan Landy kérdésben :-). Azért egy megjegyzést ideszúrnék a végére. Ezt az autót csak olyan ember válassza, aki tényleg fanatikus, és ilyenre vágyik ! (Vásárlás előtt mindenképp próbálja ki ha teheti, akkor hosszabb úton, mert azért ez nem egy limuzin.) Velük folyamatosan foglalkozni kell, nem olyanok, mint a mai, modern autók. Tudomásul kell venni, hogy a 40-50-60 éves technika már gondozást igényel. Hol egy tömítés, hol elektromos csatlakozó, vagy kapcsoló mehet tönkre, és azokat bizony cserélni kell, ennek anyagi vonzata is van. Most, hogy már 5 éve tartósan használom (2012 októberében helyeztettem forgalomba, és 90000km van mögöttünk, napi rendszerességgel járok vele munkába (is))azt hiszem mondhatom én nem bántam meg, hogy megvettem. A Land Rover szerelem, egy életre szól. Ha egyszer valakit összehozott a sorsa egy series-val vagy egy defender-rel, az nem szabadul. Ha esetleg kérdésetek lenne, akkor az arcszm@gmail.com-ra tudtok írni.

- Önindító állórész csere 26e (már az autó hozzám kerülésekor hibás volt). Kuplung főhenger és munkahenger, a kettő együtt 7,5e, a cseréje kb. 1,5óra (5000km-nél, még az eredeti volt benne). A világításkapcsoló be lett relézve, mert egy picit alul méretezett a gyári kapcsoló és hajlamos a szétolvadásra, 800Ft a relé, a beépítése kb. 20perc (5500km-nél). Hátsó agy szimering, 800Ft, a cseréje kb. 40perc (ezt a teljes felújításkor cseréltem, de valószínű, hogy sérült, anyaghibás volt az alkatrész 6000km-nél cserétem).A fűtésradiátor elkezdett szivárogni,ki és beszerelés 45 perc, javítás 3000Ft (12000km-nél) . Szabadonfutó (féltengelyzár) beépítésre került az első agyba (30000Ft) 40perc. Mivel a hűvösebb idő beköszöntött, sajnos kiderült, hogy a 4-ből 3db izzítógyertya tönkrement. Cserélni kellett őket, 8000Ft és 1óra (16000km). Elkezdett szivárogni a hűtő, javíttatni kellett, 6500Ft volt (21000km). A kiszerelés, beszerelés 1-1óra. Elment a töltés, a generátort fel kellett újítani, 18500Ft (25000km)volt. A váltóolaj szivárgott a kuplungharangba, a kéziféknél és a váltórudazatnál. Szimeringek, tömítések, csapágyak, olaj cseréje 45000Ft (30000km) 8-9óra akna és emelő nélkül. Kuplung szerkezet, tárcsa és kinyomócsapágy csere 33000Ft (55000km) 5óra. Két fényszóró csere 1 hónap eltéréssel (kavicsot kaptak) 10000Ft (60000km) 10 perc.

Magam javítom. arcszm@gmail.com

Szabados Zsolt autószerelő Mester Mosonmagyaróvár, Sebők Imre autószerelő Mester Mosonmagyaróvár

Fenntartási költség (10) Évjárat 1972
Teljesítmény (9) Km vásárláskor 22000
Előző autója? WAGON R+ Következő autója? A Suzuki-Landy páros marad.
Verdikt (9.3/10)

Land Rover 88, 109 1963