Autók » Lancia » Delta (2008)

Delta Multijet 2.0 - Oro

Megvalósult álom

Galantunk volt. Kétszer esett ki a kerék, a második után nem volt bocsánat.
Sajnos nem tudtuk elvinni a szerelőnkhöz, aki talán észrevette volna a problémát.
Azért is volt ez fájó az amúgy megbízható japán technikától, mert odafigyeltünk a karbantartásra, mindent megkapott, amit kért és vigyáztunk rá.

A megjelenés évében, 2008-ban az utcán láttam először a Deltát. Szerelem első látásra. Sok idő telt el azóta: igaz használtan, de az álom megvalósult.
Sikerült találni egy szép állapotú példányt, ráadásul az erősebb motorral, így került hozzánk Ő.

Először a kellemetlenségek:
Az 1 év alatt komoly hiba nem volt, csak kisebb bosszúságok, de ezek sem feltétlen az autó hibájából.
1. Vétel után vezérműszíj, szűrők és olaj cseréje (ez természetes)
2. Egyszer kiírta, hogy víz a gázolajszűrőben (jó magyar üzemanyag?- csere)
3. Ősszel a hűvösebb reggeleken nehezen indult: akksit kicseréltük (az mondjuk rejtély, hogy miért volt benne a gyárinál gyengébb)ill. kiírta, hogy izzítógyertyát ellenőrizni (csere).
Ami viszont zavaró, az a téli párásodás: a szélvédőről még csak-csak leszedi, de az oldalsó ablakok nagyon gyorsan bepárásodnak. Még nem sikerült kideríteni az okot. Az okosak azt szokták ilyenkor javasolni, hogy kapcsoljam be a klímát (ezt én is tudom), de 4 fok alatt nem indul be a kompresszor, hiába is szeretném.
No, de ezen kívül csak jót tudok írni az autó tulajdonságairól.

Külcsíny: mindig is szerettem az olasz autók formavilágát (különösen az Alfákat), de számomra a Delta különleges mind közül. Csodálatosan ötvözi a sportosságot és az eleganciát, de családi autóként is tekinthetünk rá. Ha valahol otthagyom, mindig visszanézek és mosolyt csal az arcomra (és nem csak az enyémre).

Belbecs: gyönyörű és kényelmes bőrülések. Hátul - kategóriájához képest - fejedelmi lábtér. Ha a 185 cm-es magasságommal beülök magam mögé, akkor is kényelmesen elférek.
Menet közben rossz úton sincs semmi zörgés, érzésre nagyon egyben van.
Igényes a műszerfal, minden szépen kidolgozott és szépen burkolt.
Az olaszok minden apró részletre odafigyeltek.
Külön szimpatikus, hogy a hátsó ülést tologatni lehet, így növelve vagy csökkentve a csomagtartó méretét. Két pici gyermekünkkel ez nagyon jól tud jönni, amikor minden egyes L-re jut csomag.
Az már csak a hab a tortán, hogy gyönyörűen szól a hifi-rendszer és a zenehallgatás pendrive-ról is megoldható.

Vezetés: 2.0. dieselmotor, 165 LE, 360 nm nyomaték, a számok nem hazudnak.
Komoly gyorsulásra képes, de mindezt szinte észrevétlenül, mert az utastérben különösebben nem tűnik fel a sebesség.
A motor - ahogy a tesztekben írták - hidegen kissé hangos, de ha bemelegszik, nagyon kultúráltan teszi a dolgát,és a hangszigetelést is korrekt módon megoldották.
A Delta országúton és autópályán van igazán elemében. A váltója is erre predesztinálja, mivel kissé feszes és hosszú úton jár, ami városban nem túl élvezetes.

Fogyasztás: egyszer sikerült 8-9 liter környékére vinnem, de az tartós 180-200 közötti tempónál volt (egyébként még ilyen sebességnél sem hangos). Ja és persze ez német autópályán történt :)
A legjobb pedig 3.8 volt, de akkor kifejezetten erre törekedtem.
Azért írtam 6.5-öt fogyasztásnak, mert vegyes használat esetén (országút, város, autópálya) ez a reális, de akinek nem olyan nehéz a lába és nem autópályázik, 6 sőt 5 liter alatt is elmegy (6-os úton, egyenletes 100-110-es tempónál 4.8).
Fenti adatok a fedélzeti szg. adatai, de mivel felírom magamnak a tankolásokat, így
tudom, hogy reálisak.

Összefoglalva: kívül-belül igényes, különlegesen szép, egyedi autó kiváló menettulajdonságokkal és fogyasztással. Remélem, hogy mindezek továbbra is az eddig tapasztalt megbízhatósággal párosulnak és tovább döntögeti az olasz autókkal kacsolatos negatív előítéleteket.

Olasz autók megbízhatósága: a családban van egy II-es Punto. 15 év alatt megbízhatóan, komolyabb hibák nélkül üzemelt.
Ha a Lancia is hasonlóan teljesít, na az lesz az igazi és beteljesült szerelem :))

2 ÉVVEL és 35.000 KM-REL KÉSŐBB:
Az eltelt időben két alkatrészt kellett cserélni: naponta néhány csepp olajat engedett, ezért főtengely szimering (45.000.-Ft munkadíjjal együtt),valamint tartógömbfejek (46.000.-Ft ugyancsak munkadíjjal együtt).

10-12 ezrenként cseréltetem az olajat: megnyugtató számomra, hogy a két csere között egy deci sem hiányzik a kenőanyagból.
2 éven keresztül írtam a tankolásokat: a fedélzeti computer 6,3-at számolt átlagnak, én 6,5-öt (figyelembe véve, hogy sokat pályázok, ezek továbbra sem rossz adatok).

A párásodás tekintetében semmi hibát nem találtak, ezért októberben pollenszűrő kivéve, március-április környékén vissza. Így kezelhető a helyzet.
Fentieket leszámítva megbízhatóan üzemel a paripa.
Továbbra is imádom vezetni, igazándiból nem is szívesen szállok ki belőle. Nagyon vigyázok rá, így nem tűnik egy 8 éves autónak, nyugodtan letagadhat néhány évet.

Összességében – 3 év használat után (mert ugye 5 évesen vettem) – bár kicsit félve írok ilyet, de tartós szerelemnek néz ki a dolog.

- izzítógyertyák 110e km-nél, 10.000.-Ft/db

K.J. - Magánpraxis. Megbízható, lelkiismeretes. Olyan a viszony, mint egy háziorvossal, más hozzá sem nyúlhat a Drágához. Csapnék reklámot, de így sem látszik ki a munkából...:))

Fenntartási költség (8) Évjárat 2009
Előző autója? Galant Következő autója? Delta (Facelift)
Verdikt (9.4/10)

Lancia Delta 2008 (2008)