Álságos ál-hibrid
Szöveges ítélet
Ami nagyon-nagyon jól sikerült: fokozatmentes automata váltó, olyan áttételekkel, mintha hagyományos váltón 6-os, 7-es fokozat is lenne.
Hatása: a motor, ahol lehet, nagyon alacsony fordulaton pörög, így elég kis fogyasztású. Viszont a gyári fogyasztási adatokat csak laboratóriumban lehet elérni (egy kis emelkedő vagy ellenszél mindig van, amikor egy hangyányit visszakapcsol a váltó, így már magasabb fordulat mellett több a motor mechanikus vesztesége...). Gyakorlatban 90-es tempó mellett kb 5 L-rel lehet közlekedni, tényleges tankolási átlagok 5.2 és 6.5 liter közöttiek (sok országút, kevés dugó).
Ami viszonylag jó: start/stop elektronika, mert lámpánál leállítja a motort és ekkor nem fogyaszt. De télen fűtés mellett, amíg a hűtővíz teljesen fel nem melegszik, addig nem működik, ez városi forgalomban akár 40 perc is lehet.
ami bűn: az akkumulátoros visszatáplálás, és rásegítés. Okai:
Túl kis kapacitású aksi (kb. 20 sec. gyorsítást tud rásegíteni), és kb 20. LE-s villanymotor kombinációja. Nyilván a visszatáplálás is kb 20 LE-vel történik, azaz egy enyhe motorfék teljesítményét tudja akkumulátorba betölteni, a többi mozgási energia fékezésre megy el, és amikor az aksiből rásegít, ott is van komoly (vegyi) veszteség (mint minden akkumulátornál). Szóval túl pici hatásfokú. További hidegben ez sem működik, és hosszú idő, télen kb. t30 perc teljes fűtéssel, mire a kb. 100 kg aksitelep átmelegszik annyira, hogy elérje az üzemi hőmérsékletet, és engedélyezze a használatát (=visszatáplálás, illetve rásegítés) az elektronika. Az pedig vezérlési probléma, hogy teli aksi töltöttség mellett sem feltétlenül az aksit használja, így sokszor túltölti az aksit, feleslegesen, ilyenkor pedig megint a féket használjuk visszatáplálás helyett (tipikusan közepes városi forgalomban, ahol nincs intenzív gyorsítgatás, csak motorfékes aksi töltés,
vagy lejtmenetben kb. 200 méter után). Araszolós városi forgalomban viszont nincs visszatáplálás, hamar lemerül az aksi és akkor viszont folyamatosan megy a motor (merthogy a motorindítás a 100 kg aksiról megy), anélkül, hogy feltöltené az aksit.Szóval túl kevésszer működik a visszatáplálás, túl pici hatásfokkal és cserébe folyamatosan kell a 100 kg aksit cipelni. Becslésem
szerint jóval több üzemanyagot igényel a pluszsúly (aksi) gyorsítása/lassítása, mint az általa elérhető megtakarítás (taxisoknál, akik folyamatosan meleg motorral közlekednek, ott valószínűleg megéri a használata; illetve fűtött garázs is sokat javít a helyzeten). Továbbá a csomagtérből nagyon sok helyet elfoglal az aksi telep. Valamint ennyi aksi legyártása és újbóli feldolgozása is erősen környezetszennyező... Egyéb vezérlési probléma: emelkedőn, előzés közben, amikor kifogy a szufla az aksiból (nagyon hamar) képes nekiállni aksit tölteni! Megtörtént (érdi emelkedő). Ez akár életveszélyt is okozhat kicentizett helyzetekben (szerencsére ilyen nem történt). Óriási fekete pont. Az hogy üres az aksi, az azt jelenti, hogy félkapacitást mutat a kijelzőn, azaz nem kellene teljes gáznál nekiállni töltenie.
Egyéb gondok:
- automata váltó visszajelzője néha más fokozatot mutat, mint ahányasban van mechanikailag
- pillanatnyi fogyasztásmérő leolvashatatlan (+- 2 L!!!, és időnként teljesen irreális értékeket mutat
- átlagfogyasztásmérő csal (többet mutat a valóságosnál, 2-4 decivel)
- start/stop elektronika időnként teljesen kiszámíthatatlan módon nem kapcsol be (előtte lámpánál működik, utána lámpánál szintén).
Szóval japánoktól teljesen szokatlanul azt lehet mondani, hogy a leggyengébb láncszem az elektronika (lehet, hogy olyan bonyolult lett,
hogy már ők sem tudják normálisan megcsinálni???)
Egyébként jól felszerelt, kellemes autó.
Hibalista
- még semmi
Ide hordtam szervizbe
még nem volt
Értékelése:
Képek az autómról
Fenntartási költség | (7) | Évjárat | 2009 |
Kényelem | (10) | Használati időtartam | 1 év |
Teljesítmény | (8) | Km vásárláskor | 0 |
Megbízhatóság | (8) | Vezetett km | 20000 |
Szerviztapasztalat | (5) | Átlagfogyasztás | 6 l |
Előző autója? | Yaris | Következő autója? | ? |
Ennyire szerette | (5) | Megérte a pénzét? | nem |
Verdikt | (6.2/10) |
