Autók » GMC » Yukon

XL Denali

A Denali

Egy kis bevezető:

Ford Mondeo-kat nézegettem. Nagyon tetszett/tetszik a forma, de benzinesből nem találtam a pénztárcámhoz való állapotban. Aztán Honda CR-V, Subaru Forrester, Legacy. Egyik sem győzött meg. Egyik kereskedésben láttunk a telep végében letámasztva egy leharcolt Yukon Denali-t. Megnéztem, nagyon tetszett, de nem volt komoly az ötlet. Aztán még hetekig nézegettem a Hondákat, de nem nagyon ment ki a fejemből a Yukon. Úgyhogy egy kanna benzinnel a hónom alatt és 2 barátommal elmentünk megnézni a Yukont.

A belső tükör lógott, a 3. üléssor hiányzott, az egész autó alja rohadt, a fékpedált teljesen ki lehetett nyomni a próbaút alatt (nem volt valami megnyugtató a fékhatás). Milliókat kellett volna még rálocsolni, hogy autó legyen belőle és még magyar rendszáma sem volt. Így fájó szívvel, de elengedtem.
Hahu-n volt egy másik Yukon, csak XL 60 centiméterrel hosszabb változatban, 1 millióért drágábban…az előző autószemlét követő napon ránéztünk és már csak fél millió volt a különbözet. Hétvége volt, nem volt pofám felhívni a tulajt, de barátom unszolására mégis megtettem:

-Mikor lehet megnézni?
-Bármikor, akár ma is.

Úgyhogy elindultunk megnézni. Az autóról látszott, hogy van gazdája, foglalkoztak vele, vagy legalábbis próbálkoztak. Próbaút végén széles vigyorral szálltam ki: ezt meg kell venni.
2 napra rá el is hoztam.

Maga az autó:

A méretek:

Nem hasonlítható semmilyen másik európai autóhoz. A helykínálat fejedelmi, ezek után bármelyik normál európai autóban úgy érzed, hogy megfulladsz. Az első 2 sorban fűthető, lehajtható könyöklős bőrfotelek. Harmadik sorban egy bőr kanapé, 186 cm-magasságommal én is tudnék ott utazni kényelmesen és ehhez jön még egy teljes értékű csomagtér. Mivel ez az XL modell, 7 felnőtt csomagokkal kényelmesen elfér benne.
Az autó 5.6 méter hosszú, 2 méter széles, majdnem 2 méter magas. Nyilvánvalóan nem a magyar utakra van tervezve, de soha nem volt vele gond a közlekedés és a parkolás. A hatalmas fürdőszoba tükrök és a tolató kamera nagy segítség. Belvárosban is használom, különösebb kellemetlenségek nélkül. Eddig egyszer kellett visszatolatnom, mert éppen úgy állt be a költöztető autó.

Kényelem:

Az első ülések minden irányban állíthatók, külön fűthető a támla és az ülőlap. Több órás vezetés után is kipihenve szállsz ki. Dupla napellenző, hogy kanyargós út esetén ne kelljen már ezzel is szórakozni  3 zónás klíma. A hátul ülők maguknak állítják a hőmérsékletet. Ez az utolsó generáció a Yukonból, ahol még minden ízig vérig amerikai, rengeteg kis apróság, ami európai embernek elsőre furcsának tűnik.

Teljesítmény:

6000 köbcenti könnyedén mozgatja az üresen 2.6 tonnás bódét. Teltház esetén sem éreztem, hogy erőlködne az autó. Papíron 320 lóerő. A magyarországi forgalomban lévő autók kétharmada nem ellenfél, ha gyorsulásról van szó. Nem egyszer sikerült meglepni a „versenyzőket”, de nem erre való, hanem D-be húzva kényelmesen, saját tempóval autózva, miközben megszűnik a világ körülötted.

A fogyasztás:

Az első három kérdésben benne van mindig, hogy mennyit fogyaszt? Erre csak annyit szoktam, hogy az összeset. Aki ilyen autót vesz, az nem azért veszi, hogy spóroljon a benzinnel. 6000 köbcenti, 8 henger… a fizikát nem lehet megb*szni.
A eddig számítógép szerint 19 és 24 liter között mutatott nekem, de inkább a 19 felé közelítve. Ez főleg városi, óvatos használat mellett.

Szerviz:

Mikor megvettem, láttam, hogy az alváz rövid határidőn belül foglalkozós. Semmi komoly, éppen még meg lehet fogni. Így is lett. Kértem, pár helyről ajánlatokat, de nem győztek meg. Így saját magam csináltam. Nem egy kellemes munka, de a végeredmény kárpótolt. Meg úgy minden mást is eddig. Nem vagyok egy nagy műszaki zseni, sőt soha nem szereltem eddig autót. Jó barátom segít legtöbbször, meg ismerősök. Amerikában ennek a generációnak nagy népszerűsége van, így nagyjából minden fent van az interneten róla + Haynes könyv is segít. Alkatrészt nagyon nem találsz itthon, de külföldről 2 nap alatt a kezedben van. Nem olcsó, de mindent megtalálsz a külföldi oldalakon (rockauto, amazon, ebay) Olaj és légszűrőt találtam hozzá itthon, polcról levéve azonnal.

Összegzés:

Egy őszinte autó, nyilván nem új, nem hibátlan, nem olcsó, de cserébe semmihez nem hasonlítható élményt nyújt. Beülsz, elfordítod a kulcsot és megszűnik a világ körülötted Aki megteheti és még szeretné élvezni az „amerikai” érzést, annak nyugodtan ajánlom, hogy merjen nagyot álmodni és vágjon bele, míg lehet…

- Olajnyomás szenzor - BCM - javítva - Olajteknő tömítés - Első differenciálmű szimering - Osztómű szimering - Olajhűtő tömítés - Hátsó lengőkar (csere) - Üzemanyagszűrő

Saját magam, illetve barátokkal, ismerősökkel együtt

Fenntartási költség (9) Évjárat 2003
Előző autója? Xsara 1.4 Következő autója? Valami amerikai