Autók » Ford » Escort (1997-2002)

Escort 1,8D

Nekem jó

Szokásos történet... A család bővült, autó kellett, épitkezés, hitel szóba sem jöhetett.
Több héten keresztül túrtam a netet, agyaltam hogy melyik tipus is jöhetne szóba a +15 éves korosztályból. Opel Astrákkal, Fiatokkal meg Ford Escortokkal álmodtam már. Mindegyiknek utánanéztem, népitelet itt, tapasztalatok ott, egyre bizonytalanabb lettem. Mindegyikről irtak hideget, meleget, de főleg az escort kapott több negativ kritikát. És akkor jött a váratlan helyzet: találkoztam egy régi ismerőssel, tudtam hogy neki is escortja van. Ártatlanul megkérdeztem hogy mik a tapasztalatai, tudtam hogy évek óta megvan neki. El is mondta majd zárásul közölte hogy eladó. Na életem döntése, 2013at irtunk szóval a kocsi 17 éves. Lepergett elöttem, hogy gyomorgörccsel indulok mindenhova, újszülött gyerekemmel stoppolok az út mellett segitségért, az asszony kivág mint macskát szarni a kocsival együtt.
Ismerősöm korrekt volt 110%ban. Neki már megvolt a másik kocsija, az escortot meg odaadta két hét próbaidőre hogy vigyem szerelőhöz átnézetni, barátkozzak vele, ha nem kell visszavihetem, nem lesz belőle balhé. Elhoztam, első utam természetesen haza vezetett, szegény páromra ráhoztam a frászt hogy milyen lesz a kocsi. Ő egy lelakott, roncsra asszociált, mert 150 ezer Ftért mit is kap az ember. Mindenki szivéről lesett a nagy kő: párom örült hogy a lehetőségekhez képest egyben van a kocsi, én is örültem hogy tetszett neki meg kipróbálva korrektnek tünt.
Csak pár esztétika hiba miatt volt olcsóbb mint pl el volt törve a lökháritó elöl, szélvédön a kavicsfelverődések versenyeztek egymással, de ezekkel lehetett számolni, egyéb rejtett hibája nem derült ki.
Használat alatt körvonalazódott hogy a külső ellenére megkimélt darab, ismerősöm mindig mindent megadott neki, erről a kesztyűtartóba talált kockás füzetes szervizkönyv is árulkodott. 10.000ként olajcsere meg minden szűrő csere. A hab a tortán hogy a gyári szervizkönyvet is megkaptam. Ismerősöm a második tulajdonosa volt, elötte egy osztrák hölgy használta amig valaki bele nem durranott hátulról. Szervizkönyv szerint nem ment vele sokat, 6 év alatt kb 70.000km-t majd ismerős kb 80.000km-t majd igy került hozzám valósnak vélt 150.000km-rel. Tudom nem km-t veszünk hanem állapotot, az ötszámjegyű számláló meg annyit mutat amennyit akar.
Használat alatt kiderült hogy megbizható kocsival van dolgom, ezért nem remegtem be egy egy nagyobb túra előtt. Megjártam vele Horvátországot nagyon sokszor, Olaszba is levitt gond nélkül, meg természetesen nagyobb belföldi (600km oda-vissza) etapokat is simán teljesitette.
Akkor egy kis negativum: a motor 1,8-as szivódizel, 60 lóerővel. Mondanom sem kell hogy helyén kell kezelni a dolgokat, nincs száguldozás, nincs előzés, nincs belső sávban villogás, csak nyugi van, odaérünk. Lendületből azért egész jól megy, 110-120szal a világból kimegy. Vigyázok is rá hogy a 3000 fordulatot ne lépjem át tartósan. Igy a fogyasztása 5-6 literből kijön, megmondom őszintén hogy sosem értettem hogy miért nem mindegy hogy 5,4-et vagy 5,8-at esetleg 6,1-et eszik.
Még egy kis negativum: ez egy ford escort. A forgalomban lenézett darab. Én nem vagyok mást lenézős mert épp egy suzukiba ül vagy egy új bmw-be. Szóval meg kell állapitsam hogy elég sokan (túl sokan is) lenézik a kocsit pl ha főúton 95-100-zal megyek (gps szerint) akkor mindenki le akar tolni, vagy ha a belső sávban előzöm a kamionokat 120-szal úgy hogy elöttem is mennek nem is tudnék gyorsabban menni (remélem majd a szövegértelmezés menni fog a trolloknak)akkor az új opel corsás csávó villogtat hogy mit keresek ott. Még szerencse hogy pont nem érdekel egyik sem...
Helykinálat: nem tudom hogy másnak mi, meg nem is érdekel, de nekem, nekünk elég. Oké hogy két felnött meg két gyerek. Olvasok, látok olyanokat akik már egy gyerek miatt is bazi nagy kocsikat vesznek, de nekem ezzel nem volt problémám. Pedig minden évben sokszor kempingezni megyünk, eddig mindig elfértünk.
Alkatrész árak: gombokért van minden. Első lökháritóm 11000Ft volt újonnan. Szélvédő 35000Ft szereléssel együtt. Vezérlés-cseréért 60000Ft-ot fizettem ismerős szerelőnek, de akkor már ledobta az olajat is meg minden szűröt.
Sajnos elkezdett rohadni, de nagyon. Erre számitottam, ki is hegesztettem, de jó soha nem lesz, ezért látom már a közös utunk végét. El biztos nem adom, tipikusan majd ha kirohad alólam akkor kivonom a forgalomból és irány a bontó. De azért ott még nem tartunk.
Összességében örülök hogy sikerült kifognom egy ilyen jó darabot, világossá vált hogy rossz autó nincs csak rossz gazda.

U.I.: A hosszú, rövid betükre nem fektettem nagy hangsúlyt az irás során, mert laptopról irok betegen az ágyból, máskor nem tudtam volna rászedni magam. Tudom lehet venni billentyűzet matricát, ott a pont.

- csak a kopó alkatrészek

Magam csinálom

Fenntartási költség (10) Évjárat 1996