Autók » Fiat » Uno (1983)

Uno 1.0 i.e. Ungheria

Piros villám, megy mint atom

Lassan egy éve van nálam ez a piros csoda, egy pap ismerősöm idős hölgy ismerőse szeretett volna megválni tőle, szerencsére kapva kaptam az alkalmon, és 75 ezer forintért enyém lett ez a 28ezer kilométert futott, 22 éves csodaparipa. Nyilván elfogult vagyok a kocsival kapcsolatban, de eddig minden elvárást felülmúlt!

És tényleg ennyit futott, mert a néni körülbelül a sarki boltba meg vasárnaponként templomba járásra használta, amit az állapota is tükröz. Az alja, a küszöbök, a sárvédő meglepő módon minimálisan rozsdásodott eddig, nem az a széteső fajta (még). Egyetlen szépséghibája, hogy valami vegyszerrel leönthették az elejét, mert a motorháztetőn és a jobb oldali sárvédőn brutálisan feljött a lakkréteg, de ez az egyetlen szépséghibája.

Mikor megvettem, annyi baja volt, hogy hidegen pöccre indult, tartotta az alapjáratot, viszont amint bemelegedett üzemi hőmérsékletre a motor, úgy lefulladt, hogy újra sem indult. Élmény volt vele 50 kilométert haza autózni 5 hónapos jogsival Pestről :D Végül a gyújtáselosztó cseréje megoldotta a problémát, most már csak akkor fullad le, ha hidegen indítom, pár másodperc után megadja magát, viszont amint újraindítom már szépen tartja az alapjáratot. Reggelente ezt el kell játszani vele. A legnagyobb szívfájdalmam, amikor reggelente indulnék vele munkába és nem tudok beszállni a kocsiba. Na nem azért mert nagy darab vagyok, a kocsi meg kicsi, hanem mert minden zár úgy befagy, mint a sz@r... Az elektronika is elég gyenge. Ha megy a fűtés, a hátsó ablakfűtés, a tompított lámpa és a rádió is, az alapjárat elég pöfögős lesz. Menet közbe meg az ereje is gyengébb.

Na de a pozitív dolgok, mert abból viszont van bőven!

0-50re BMW-ket megszégyenítően gyorsul, az ezres motor szinte röpíti a kis 7-800 kilós kasztnit. Fogyasztása kedvező, de az enyém városban 7-8 litert simán megeszik. 12-ért telenyomom a tankot, még a csőbe is fér, és 2-3 hétig simán járok vele.

Kategóriájában és korában szerintem az egyik legkényelmesebb autó, még 70-80 kilométer vezetés után is fitten szállok ki belőle, hátul is simán elférnek, de igazándiból 4 személynek kényelmes a leginkább. Sajnos a varrások elöregedése miatt az üléshuzat a vezető és az anyósülésnél szakadozik, de ez csak az esztétikai élményt viszi lejjebb.

Eddig bármelyik barátom vezette, mind azt mondta, hogy ha meg akarok válni tőle őt keressem fel elsőnek. De nem fogom. Míg megy a kocsi, amíg a kaszni bírja rozsdával és amíg szét nem esik darabokra, menni fogok vele és hajtani fogom a lelkét, mert szinte kéri, hogy pörgessem és nyomjam neki.

Abba nem megyek bele, hogy milyen lelki társamnak tartom a kicsikét, de higgyétek el, akinek nem fontos az ülésfűtés, meg esőszenzor, meg légzsák meg ilyenek, azoknak ez a tökéletes autó. Kicsi, olcsó, egyszerűen szerelhető. Életem első autója, de remélem még sokáig hű társam marad, mert egy élmény vezetni.

- Gyújtáselosztó

Saját magam.