Autók » Wartburg » 1.3 (1988-1991)

1.3 1,3 Standard Limousine

Wartburg 1,3 - Olcsó és jó retró autó

A keleti veterán és youngtimer autók nagy szerelmesei vagyunk tesómmal, s immár nyolc éve van Wartburgunk. Logikus döntésnek tűnt számunkra 2015 őszén - a ritkán használt, veterán kétüteműek mellé - egy négyütemű Wartburg beszerzése, a hosszabb utazások, ügyintézések, munka- és hobbitevékenységek megkönnyítése céljából; azaz egyfajta mindenesnek. Előzményként még annyit, hogy régen az apai nagyapánknak volt egy Wartburg 1,3-asa néhány évig (használtan vette), amihez sok szép gyermekkori emlékünk kötődik. A kocsi - dacára a garázsnak és a féltő ápolásnak - a kókány szerelőknek hála sajnos gyors hanyatlásnak indult és egyre megbízhatatlanabbá vált. Ezért és az egyéb híresztelések miatt a négyütemű Wartburgok iránti bizalmunk gyenge alapokon állt, ami nem könnyítette meg a döntést. Végül a Wartburgos ismerősök bátorítása :) és a kétüteműek megbízhatósága okán eldöntöttük, hogy veszünk egy Wartburg 1,3-ast. A döntés mellett a következő érvek álltak (egy nem agyonhasznált négyütemű esetében persze);
- retró életérzés. :)
- még mindig olcsó közlekedési alternatívának számít és jó ár/érték arányú.
- még (bár egyre nehezebben) lehet szerezni kopó alkatrészeket.
- megbízható és dinamikus négyütemű motor, kis fogyasztással.
- a "kocka" kétüteműek pár előnyös tulajdonsága is megmaradt; nagy csomagtér, sok férőhely, magas építés (jó terepen is), fordulékonyság, dinamikus menettulajdonságok, kényelmes, jó fűtés / szellőzés.
- a karbantartást és javításokat meg tudjuk oldani.
- nem sajnáljuk használni, de jó veterán alap is lehet belőle később.

A Wartburg 1,3 sajnos már új korában sem örvendett nagy megbecsülésnek, így nagyon ritkán lehet jó állapotút kifogni (persze nem lehetetlen). A mi példányunk is kompromisszumos volt; bár frissen műszakizott, de a karbantartás hiánya és az intenzív, igénytelen használat miatt már előjöttek a szokásos nyűgök. Ezek a meghibásodások az esetek túlnyomó többségében a típus gyermekbetegségeiből indulnak ki - a négyütemű egy gyors kényszermegoldás volt; VW motor bevezetése a kétütemű kiváltására -, ami gondos használat esetén hosszú távon is elkerülhető lehet. A hibaforrások többsége az új hajtáslánc lehető leggyorsabban, leegyszerűbben és legolcsóbban való beillesztéséből fakad. Ilyen például a botváltó, ami ha nincs kikopva, akkor rövid úton, pontosan vált, egyedül csupán a második fokozatot kell egy kicsit finomabban kapcsolni. De ha a váltókulissza kikopik a sok rángatás és erőltetés miatt, akkor a váltás nehézkessé válik vele. A másik gyakori hibaforrás a kuplungbovden és annak rögzítéséből (bovdenrögzítés, kuplungvilla) fakad, amely hajlamos az anyagfáradásból fakadó elhajlásra és törésre. További hibaforrás lehet még a generátor (a nagyobb erőforráshoz képest nem túl erős - akkor kezdődik ha gond, ha már kopott), az önindító (főleg a behúzótekercs), a karburátor elektromos részegységei (főleg az automata szívató), az AC-pumpa (a fedél rögzítése) és az alapjárati szabályozó egység (ritkábban).

Ítélet:

A Wartburgunk egy bézs (gyári néven coconbeige) színű, korai szériás négyütemű Wartburg. Erről tanúskodik az adattáblán olvasható 353 kezdetű kódszám, a hátfalon látható régebbi típusú felirat (IFA Wartburg 1.3), a szürke szelepfedél, a kétüteműből származó kisebb kartámaszok, a barna műbőr padlókárpit és a még csupasz fém nyomgombok a kilincsen. Ezek mind változtak a későbbiek során. A kocsi karosszériásan jó állapotú, csak a klasszikus helyeken van rozsda. A négyütemű Wartburg jellegzetes rohadási pontjai egyébként a sárvédőívek, a hátsó sárvédők vége, a küszöb és a taposólemez elöl (a széleken). A kocsira sokáig vigyázhattak, aztán gyors hanyatlásnak indult az előző tulajnak köszönhetően, mi ezt fordítottuk vissza az elmúlt egy évben és dolgozunk rajta máig, hogy elérje az egykori gyári állapotot. :)

Kényelem*
10/8: Ha újszerű a gyári ülés, akkor egészen kényelmes, az oldaltartása is jobb, mint az előző változatoké. Egyedül a deréktájon tart kevésbé, de ez is orvosolható plusz szivacsréteg elhelyezésével.

Teljesítmény*
10/8: A motor nagyon dinamikus, az ötös váltó (létezett ilyen kivitel, kis számban) csupán autópályán lenne hasznos. A váltóáttétel a kétüteműéhez hasonló; az első három fokozat rövidebb, így jól gyorsul vele a Wartburg 1,3-as, ami a városban előnyös lehet. Országúton is jól tartja a tempót, néhány gyors előzés is beleférhet. Autópályán állapottól függően 140-160 km/h a végsebessége, de 120 km/h fölött már zajos és a fogyasztása is megnő.

Fogyasztás*
Átlagosan (tél, nyár, város, országút) 7 liter körül fogyaszt, amit jó karburátor és gyújtás esetén le lehet tornázni kb. 5,5-6 literig. Nagy hidegben, városi forgalomban a 8-9 litert is megeszi. Dinamikus vezetéssel és átgondolt útvonalakkal a vegyes fogyasztás 6,5-7,5 között tartható.

Fenntartási kölségek*
Veteránbiztosítás köthető rá (nagyon olcsó), a fogyasztása alacsony és az alkatrészek is relatíve olcsók hozzá, de a beszerzésük már körülményes lehet. Jó ár/érték arány jellemzi.

Megbízhatóság*
Ha megkapja a rendszeres karbantartást (folyadék- és szűrőcserék, kuplungzsírzás, alváz-és üregvédelem, mosás-waxolás, stb.) és a hibaforrásokat megszüntetik rajta, akkor hálás autó. A mai autókhoz képest koránál (25-28 év!) és kialakításánál fogva több törődést igényel!

Szerviztapasztalat*
Szinte kizárólag mi, vagy a Wartburgos márkatársak javítják. Az autószerelők többsége nem szeret nyűglődni vele, mivel időigényes lehet (nehéz szerelhetőség a motortérben) egy komolyabb javítás.

Összességében egy kiváló ár/érték arányú youngtimer autó (az egyik legjobb!), amelynek, ha orvosolják a típushibáit, rendszeres karbantartást kap és megfelelően kezelik, akkor olcsó, megbízható és hűséges útitársa lesz bárkinek. Annak tudom ajánlani, aki szereti a retrós autókat és nem idegenkedik attól, hogy ápolja és javítgassa Wartburgját. :)

- Nem időrendi sorrendben: - - váltókulissza: kopott volt, kapott újszerű bontottat - - generátor: felújítva - - önindító: felújítva (2 lerohadás volt miatta...) - - gyújtáskapcsoló betét: felújítva - - teljes fékrendszer (kézifékkar is): felújítva (nem volt még vészes, de na :) ) - - kuplungbovden és csatlakozásai: felújítva (1 lerohadás volt miatta...) - - irányjelző kapcsoló(kar, az egész): kapott újszerű bontottat - - kipufogórendszer: az első rendszer gányolt és szétrohadt volt (magyar volt az is...) - kapott új "magyar" rendszert, de ennek a minősége silány, egy telet nem bírt ki: a hátsó dob kirohadt belül, kínszenvedés felrakni, a feszülések miatt van olyan gumibak, ami állandóan leszakad, a leömlő és y-cső tömítése pedig eltört/kiégett a feszülés miatt... Megoldás = TWK dob: rozsdaálló, gyári méretek és alak (belül is), tökéletes illeszkedés, gyári hang (halk), olcsó (30-35 ezer), tudom ajánlani mindenkinek! :)

Wartburgos barátok :): gyári szerszámok, szakszerű javítás, sokszor gyors, alapos és baráti áron. ;)

Mezei autószerelők: gyárit megkerülő megoldások és kókányolás, minimális segítőkészség, hozzá nem értés (főleg a fiatalabbak), lassúság, igénytelenség ("Jaú lesz az így", "Sz@r vót e mindig", "Nyugdíjas meló ez" és társai) és drága...

Fenntartási költség (7) Évjárat 1989
Előző autója? Wartburg 353W DeLuxe 1981 Következő autója?
Verdikt (8.2/10)

Wartburg 1.3 1988