Autók » Renault » Twingo (1993-2006)

Twingo 1.2

Kék Buborék

2008:10.05.
Életem első autója.Úgy indult, hogy japánt veszek mindenképpen,és valszeg a következő ótóm az is lesz, de amikor megláttam, tudtam, hogy meg fogom venni. 15 évig buszoztam előtte, úgyhogy nagyon tudom értékelni. Heti kb 300 km-t megyek vele rövid távon, így a kényelem egész tűrhető. A fogyasztására sem panaszkodhatok, mert 5-6 literrel elmegy. Ha "kikormolósan" vezetek, akkor 6, viszont hosszú távon 90-nel 5-tel is beéri.
A gép nem egy ferrari, de A-ból B-be tökéletesen elvisz. Amikor megvettem, átnézettem szerelővel (természetesen előtte kellett volna) és a hibalistában olvashatók, hogy mit kellett rajta cserélni. (Szerencsére nem drága hozzá az alkatrész.) Ami viszont kárpótol, az a helykihasználás. Igencsak tágas belül, a hátul ülők szokták mondani, nem is gondolták volna, hogy ekkora hely van ebben az autóban! A "franciaágy" funkció sem egy utolsó, de persze az otthoni az igazi.
Mindent összevetve szeretem ezt a kis autót.
2009.04.21:
Egyszer kipróbáltam, hogy teli tankkal mennyit megy kifogyásig. Ezt mondjuk így utólag nem ajánlom senkinek, mert hiába volt nálam egy kanna benzin tartaléknak, valahogy mégsem akart utána elindulni, valszeg mert csak az alján lötyögött amit beleöntöttem, úgyhogy tél közepén 2 óra fagyoskodás faluvégén (kurta kocsma, és védőital nélkül), aztán barát romantikus korcsolyaprogramjának szétbombázása, és felcserélése kevésbé romantikus vontató bulira a szerelőhöz.
Amúgy 847 km-t mentem vele, nem rossz...

2010.10.22. (A magyar zene napja)
Vásárlás óta beletettem az ótóba 40.000 km-t, és változatlanul meg vagyok vele elégedve, bár látogattuk a szerelő bácsit azóta párszor.
Első-hátsó lengéscsillapítók, és fékek csere. Autószerelő rokonom szerint aránytalanul kicsik a fékek ehhez az autóhoz, és tényleg, kellett már padlóznom okos, elsőbbségadásra immunis kóklerek miatt, de nem volt az a satu-érzés no, szóval a követési távolság nem hülyeség.
Azóta volt szerencsém vezetni hasonló árkategóriában lévő "autót" (régi suzukit), és el kell, hogy mondjam, öröm utána visszaülni a twingóba. Örülök, hogy nem azt a lélekvesztőt választottam, pedig az is benne volt a pakliban.

Ha átlagolni akarnám, akkor kábé fél évente el kell vinni szerelőhöz hol ezért, hol azért. Egyik javítani való sem volt halaszthatatlan, inkább megelőző intézkedés. Ezek nélkül is elcsettegne a mai napig, csak egy rosszabb úton tengeri betegséget kapnék, és 50-60-nál nem lehetne gyorsabban menni vele, csak tükörsima aszfalton. Az meg édes kis hazánkban lássuk be, hogy egyenlőre ritkaság.

2016.12.08.
Pici ótóm járt azóta a német autópályán egy stuttgarti út alkalmával. Kikormoltuk rendesen, a max az 159 volt, amit a no limites részen próbáltunk ki természetesen.
200.000 kilóméternél a szerelőm település táblája előtt egy kettes padlógáz alkalmával csettegő hang, és égett szag. A szerelőm szerencsére otthon volt, elcsettegtem odáig csiga tempóban, ott is maradt a twingo. A motort szét kellett szedni, és felújítani. Mint kiderült, az előző gadzdái nem annyira foglalkoztak a vezérlés cserével, mákom volt, hogy eddig bírta.
Egy téli havas-latyakos idő alkalmával egyszer csak leszakadt a kipufogó elöl. Előjele volt, mert már egy ideje jóval erősebben morgott mint a normál. Sárga angyalt nem akartam hívni, így neki álltam lefeszegetni világos gatyában télvíz idején, le is jött 20 perc alatt. Aztán gond nélkül haza rallyztam a jó kis csúszós latyakos úton.
Mai napig becsülöm azt, hogy lehet egy autóm ami elvisz A-ból B-be. Néha amikor a szerelőnél van, belekóstolhatok abba, milyen finom is még mindig a helyközi buszozás a megállóban fagyoskodástól - vagy éppen aszalódástól - kezdve a buszon szappant csak hírből ismerő embertársaim párolgásainak szagolgatásán keresztül a laprugó nyújtotta ebéd visszacsalogató rázkódásáig.
Egyszer Keszthely felé a gesztenyefa soron kaptam a szélvédőre egy termést, emiatt elindult egy repedés csík. Casco kifizette a szélvédő cserét 68.000.- (Vicc, mert egy Nepper 100 ezret akart adni beszámítási árként az egész autóért, ott is hagytam, bár tudom, hogy nem sokkal ér többet.)
Mostanában erősen nézegetem a Honda Jazzeket, szerintem az lesz a következő versenyző ha minden jól megy, bár tetszik a Clio is.

- kormánymű 13.000.- bontóból+munkadíj+futómű beállítás munkadíja+2 új téli gumi, mert amit adtak hozzá, abból kettő "nemrakjuk fel, mert életveszélyes" - alvázvédelem 2x20.000.- - ajtónyitó fül, ablaktörlő lapát, fékcsövek pár ezres - toronycsapágy 7.000.-/db, fékbetétek, alsó pajzs - lengéscsillapítók 11.000/darab - motor felújítás + vezérlés csere+ 10W40olaj + munkadíj 55.000.- - 1 garnitúra nyári gumi 48.000.- - Akksi 18.000.- (belemegy az eggyel nagyobb teljesítményű zap, ami a Chevroletben szokott lenni gyárilag.) - kipufogó rendszer 20.000.-

Fenntartási költség (7) Évjárat 1998
Előző autója? - Következő autója? Jazz
Verdikt (7.3/10)

Renault Twingo 1993 (2005 - 2006)