Autók » Opel » Tigra (1994-2000)

Tigra 1.4 16v

Tigrisb?rbebújtbárány

Fél éve vettem meg az autót. Már régóta egy coupe volt tervbevéve, és mivel legtöbbet városban járok, így nem akartam nagy sportautót. Esélyes a Honda Crx, Mazda Mx-3, és az Opel Tigra volt. Gazdaságossági okokból esett a választás a Tigrára. A japán kupék nem éppen a kedvez? alkatrészárakról híresek, és nem is egyszer? jó állapotú és nem letaposott példányt találni bel?lük. Jobban örültem volna egy er?sebb 1.6 motorral felszerelt példánynak, de bizonyos okokból csak egy 1.4-est sikerült megcsipni. Legalább a biztosításon meglátszik, fogyasztásban gondolom kevésbé. Talán átlag 0,5-1L-el eszik kevesebbet az 1.4-es. Végülis nem megy rosszul az 1.4-es sem. Egykét közepesen er?s 1.6-ost azért le lehet vele alázni. A két motor teljesítménye között katalógus szerint nem sok különbség van, talán a nyomtatéka nagyobb jelent?sen az 1.6-osnak. Kis autó létére a súlya nem kevés: az 1.4-es 1055kg.

1.4 16v: 90Le, 127Nm, 0-100: 11,2s, max 190km/h
1.6 16v: 106Le, 145Nm, 0-100: 9,8s, max 202km/h
Az 1.4-es kb 6%-al többet forog.
A fogyasztás városban 8-9L, országúton 6-6,5L.

A Tigra fenntartási költségei nem egetver?ek, az motor/futóm?/fék alkatrészek nagy része ugyanaz ami a Corsa B-ben és Astra F-G-ben található. Alapvet?en megbízható. Sokminden van bontva és utángyártva nem is túl drágán. Törni nem szabad.. Nem szeretném megtudni mennyibe kerülnek a karosszériaelemek és a hátsó ajtó nagy üvege.. :)

Jól felszerelt: szervókormány, elektromos ablak, 2 légzsák, klíma, ABS, plüss bels?, b?rkormány, stb..

Az ülések kényelmesek (elöl), hátul nem szeretnék vele messzire utazni. A lábnak viszonylag nagy tér van, a fej nem fér el a csapott hátsó ajtó miatt, bár 170cm magasság alatt elég kényelmesen el lehet férni... :) Szóval rövid távon azért 4 ember is elfér benne. A csomagtartó mérete.. háát.. nekem eddig elég volt mindenre, de tény hogy nem kell költöztetni vele.

A futóm? valahol a sportos és kényelmes között van. Nem ráz szét rossz uton, de nem is lehet vele úgy kanyarodni ahogy egy CRX-el.

A küls? megosztja a közönséget, de azért szinte mindenhol fordulnak a fejek utána. :)) A lényeg, hogy nekem tetszik..

- 1. A megvétel el?tt nem hittem el a pletykákat, de tény: a legtöbb Ecotec motor csipegeti/eszi az olajat. Állítólag illesztési probléma (szelepszárszimering, olajlehúzógy?r?) és szinte minden ilyen típusú motornál el?fordul. A javítási költség valahol 40e és a csillagos ég között. A motorban gy?r?garnitúra, hajtókarcsapágysor, teljes tömítéskészlet, szelepszárszimering csere volt. Úgy néz ki elhagyta a torkosságot. Igaz ehhez 2x kellet szétszedni, mert a gyári szepelszárszimeringekkel ugyanúgy ette az olajat. Egy mérettel kisebb lett beletéve, azóta jó.
- Teljes költség: kb 60e Ft (anyag+munkadíj is)
- 2. Az AGR szelep koszolódik, beragad, elkezd rángatni az autó, megáll, nem indul. Tisztítás kb. 5e, csere 35-55e között. Ha jól tudom környezetvédelmi szerepe van csak, bizonyos fordulatszámtartományban visszavezeti a motorba a kipufogógáz egy részét. Szerintem nem érdemes egyiket sem megcsinalni, soha nem lesz igazán jó.. Ki kell iktatni. Ráadásul ez igyen van. Hátránya, hogy utánna világít a motorelektronika visszajelz?, de ez könnyen megoldható.
- 3. Hajlamos a vezérm?szíjszakadásra (60e km a csereperiódus.) Nemrég cseréltem. Vezérm?szíj + 3 feszít?csapány kb. 30e Ft+munkadíj.
- A beépített alkatrészek szinte kívétel nélkül német utángyártott alkatrészek (egy része gyári beszállító), tehát nem is a legolcsóbbak.
- Ja és mindhárom ECOTEC típushiba (f?leg 1.4, 1.6: corsa, tigra, astra, vectra, stb..)

Egy ismer?söm javítja a gépet, szabadidejében. Lelkiismeretes és jól is dolgozik, a hivatalos szervíznél jóval olcsóbban.

Fenntartási költség (8) Évjárat 1996
Verdikt (7.2/10)