Autók » Mitsubishi » Carisma (1995-2003)

Carisma 1,6 Jubilee

A Doromboló Tigris

Alapvetően kiváló autó, kategóriájának elvárásait felülmúlta. Ennél a kifutó modellnél az ár is nagyon kedvező volt és tele van extrákkal. Ugyanilyen felszereltségű másik "japán" (ne feledjük ez a modell Hollandiában készült) legalább másfél-két millával volt ekkortájt (2003) drágább. Minden vezetési stílushoz képes nagy élményt nyújtani. Mindennapi kényelmes - vidéki -munkába járáshoz nagyon jól bevált (városon belüli használatra azért már nem olyan jó, a fogyasztás, ugye...) sportos, hajtós autózáshoz is remek választás. (Igaz, ilyenkor bizonyos hangerő felett rezonál az ajtó...) Az 1,6-os szívó benzines motor alapvetően nem egy erős darab, de megfelelő fordulattartományban (4000-6000 rpm)nagyot lehet vele menni. (Volt a családban, aki kipróbálta, onnan tudom...) Az úttartása nagyon jó, kanyarokban is biztonságos érzetet kelt, jól kormányozható. A futómű szintén rendben van, de lehetne keményebb annak, aki sportosabbra vágyik. A váltó nagyon jó, pontos és viszonylag rövid úton jár, csak a váltógomb ne volna... Szivacshab-szerű műanyag, ami egyszercsak elkezd porladni, és NEM lehet kapni cseredarabot. Az ülések nagyon kényelmesek egy Bp-Eger távon egy repülőút közben kapott hátfájást is ki tudtam vele kezelni. A belső tér kényelmesen tág, a vezetőnek minden kézre esik. Az autó padlólemeze viszonylag magasan van így a magyar utakon sem verődik le az alja, sőt, a faluszéli gyümölcsösbe is ki mertünk vele menni (amíg el nem pusztította a monília - a meggyest).
A kinézete: letisztult és izgalmas, elődjeihez képest jelentős a javulás (sokkal szebb, fiatal korában a parkolóban a járókelők többször is fényképezték). Szemből nézve erőt és megbízhatóságot sugall. A motorháztető kialakítása stílusos, a hátsó lámpák is szemrevalóak.

A kocsit 13 évig használtam, nagyon szerettem. A karcok, a kilyukadt üléshuzat, a korosodás jegyei (12 éves korában megjelent egy kis rozsda a hátsó kerékjárati íveken meg az első ajtó sarkában) valamint a szerelőm kérdése két éve: mikorra tervezem az autócserét - ott lihegett a nyakamban, lépni kellett. Hiába volt gyönyörű a motorhang, hiába kiváló az útfekvés és élmény a vezethetőség, válnunk kellett.
Aki megvette, maga is márkaszervízben dolgozott. Fejből sorolta a hibalista tételeit. A fiam hallotta, amikor megérkeztek, hogy azt súgta a mitfárerének, "majd teszünk egy kört". Végül úgy vitték el, hogy ki sem próbálták. Tudták, mit vesznek...

- Kinyomó csapágy (még garanciában cserélték, máig nem tudom, miért, utána nem volt ezzel gond), mindenféle műanyag alkatrészek(apró jelentéktelen de bosszantó törések pl: ablakemelő kapcsoló kétszer is, a második után már úgy hagytuk, légterelő rács, stb...). Ez a kocsi méltatlan gyengesége, a vasak kiválónak bizonyultak, a kis pöckök sorra letöredeztek, pl. a középkonzol ajtaját már nem is lehetett az akasztófül letörése miatt becsukni... Ja, és ne feledjük: a szivacshab, amiből a kormány, a váltógomb és a kulcsfogantyúk voltak... Szépen elkezdtek porladni. Kulcsot újat kellett emiatt csináltalni (már nem volt mit megfogni), a váltógomb és a kormány meg szégyellnivalóan ocsmány lett huzat nélkül. Futóműállítás(13 év alatt kétszer...) - Lengőkarok (szépen sorban, 8 éves korától) mindegyik, toronycsapágy (ez is valami műanyag tányér? nem tudom, de mikor eladtam, mondták, hogy ez is a szokásos cserére szoruló alkatrészek közé tartozik). - A kocsi egyszer vált önerőből mozgásképtelenné: 9 éves korában megadta magát az egyik kuplunghenger -szerencsére a város határán belül, és mivel nem lehetett kinyomni a kuplungot, elvontatta a szerelő. Szerencsére volt a helyi alkatrészesnél (ha a másik romlik el a kettőből, az éppen nem lett volna), két óra múlva már mehettem is a kész kocsiért! Ez egy decemberi péntek délután volt, örök respekt érte a 2. számú szervíznek!

Universal Autócentrum, Eger (márkaszervíz, 2006-ig), már megszűnt.

Nógrádi György, Eger

Fenntartási költség (8) Évjárat 2003
Előző autója? Astra 1,4 Következő autója? Lancer sportback 1.6 invite
Verdikt (8.8/10)

Mitsubishi Carisma 1995 (1995 - 1998)