Autók » Mercedes-Benz » E (2002-2006)

E E240

Matild a makrancos hölgy

Kisgyerekkorom óta csak a Mercedes (még a 190-es volt az első szerelmem). Azóta 190-es fölött eljárt az idő, én meg már alig férnék bele. Hosszasan válogattam, tájékozódtam fórumokon, szerelőktől, tulajdonosoktól. Legalább annyian ellenezték, mint támogatták a w211-esszériát. Konkrétan az én Autóm (igen, direkt így nagybetűvel) már fél éve állt egy pesti kereskedésben. Nagy lökettérfogatú, egyszerű injektoros benzinmotor, nyilván manapság senki sem akarja megvenni. Amikor elmentem érte viszont egy másik vevő is vacillált rajta, gyorsan lecsaptam rá. Mintha csak rám várt volna...
Már a haza úton is lenyűgözött. A család egyből elnevezte Matildnak...197cm vagyok, de bőven elférek, sőt 170cm-ig mögöttem is kényelmes az utazás. Még 11 évesen is makulátlan a belseje, ha egy nap állás után kinyitom, még mindig érezni a bőr illatát.
Menet közben egyszerűen mesés. Nem is gurul, hanem vonul, fenségesen tovaterjed. Sok nagy autót vezettem már, de ez nagyobbnak érződik a nehézkes kormányzása a comfort módban öregurasan megfontolt automata váltója és a hajó szerű rugózása miatt. Mivel mindenki kíváncsi rá: városban 12L normál tempóval, 90-nel 9litert kér, 130-cal 10-et, 160-nál 11-et.
Az első pár hónap után jellegzetes surrogó hangot hallatott, mint kiderült az előző tulaj elhenyagolta az olajcserét, így szinte már kátrány volt szegény motorban. Ez eredményezte az elégtelen olajnyomást, ami nem megfelelően szabályozta a hidrotőke működését. Meg lett szerelve, árát lásd lentebb. Ezzel egyidőben kidobott egy lambda szonda hibajelet, nosza azt is kicserélték egy százasért... Mint később kiderült a hibajelet az előzőleg tankolt magasabb oktánszámú üzemanyag okozta, rátankoltam 95-öst, a hibajel elmúlt. Vaskos tanulópénz volt szó se róla.
Nem sokkal ezt követően olyan 300km autópálya után egyszer csak olyan hangja lett az autónak, mintha egy légkalapács indult volna be a váltó alatt. De az autó nem füstölt, rendesen ment és váltott, nem folyt semmi. Legközelebb a Kárpát u. volt nyitva, megemelték, szerintük az automata váltó rögzítésénél egy gumi alátét az évek során elporladt, ott összeért két fémlemez, ez okozta a zajt. Mondom jó, de azért inkább visszafordultam, másnap bevittem a debreceni márkaszervízbe, mondják, hogy a kis gumi betéttel minden OK, de az automata váltóból a kihajtás a kardán között volt egy gumiharang, valószínűleg azt darálta be. Mondom király, párezres tétel, ja hogy nem mert csak a kardántengellyel együtt lehet cserélni 250.000Ft-ért. Hát köszönöm nem.
Ekkor végleg torkig lettem a márkaszervízzel, szerencsére kaptam egy nevet és egy telefonszámot. Oda elvittem. A srác Imi, vérprofi, magas színvonalon dolgozik, ráadásul elfogadható árakon (egy Mercedesnél nyilván ez sem bagó, de jóval józanabb, mint a márkaszervízben). Kiderült, hogy a kardánon sose volt olyan gumiharang, amire a márkaszervízben gyanakodtak. A kardán, váltó, difi is tökéletes állapotban van, szóval no para (azért van egy kicsi). De lassan esedékes lesz a felfüggesztés egyes kopó alkatrészeinek (lásd lentebb) cseréje.

Jelenleg itt tartok. Összesen eddig 2.9 millió Ft-ot költöttem az autóra. Ha kiszámolja az ember még mindig bőven olcsóbb, mint egy pár éves közép kategóriás autó. Ha valaki arra gondol, hogy mekkora egy sz*r, felhívnám a figyelmét, hogy milyen motor az, ami kibírja, hogy olaj helyett kátrány "keni". Na ugye? Ami meg elkophat az el is fog, és mivel Mercedes, nyilván drágábbak lesznek az alkatrészek mint egy Suzukiba, bár nem annyival, mint amennyivel kiemelkedőbb vezetési élményt nyújt a Merci.
Még mindig ugyanazt a vezetési élményt nyújtja mint új korában, szóval a rá költött pénzhez képest is maximálisan megéri. Nem kell tőle sajnálni a pénzt a karbantartásra, akkor meghálálja és sosem akarsz kiszállni.. A jó dolgok pénzbe kerülnek, ez már csak egy ilyen világ. De továbbra is imádom. Legfeljebb w220 vagy w221 s500-asra cserélném le, de ez is csak egy B-terv.

- Megvásárláskor nagyszervíz: motorolaj csere, automataváltó olaj csere, levegőszűrő-betét csere, ékszíj, vízpumpa csere. 210.000Ft (Józsa Gumi szervíz) - - Az előző tulaj elhanyagolta, csupa kátrány volt a motor olaj. Blokkmosás, hidrotőke javítás. Ezen felül lamdba szonda csere 280.000Ft (Mercedes Újhelyi Debrecen) - - A kátrányos olaj utóhatása, hogy megrepedt az olajhűtő belülről. Új olajhűtő, hűtőrendszer kitakarítása. 120.000Ft (Mercedes Újhelyi Debrecen) - - 4 féktárcsa, fékbetét, kézifék tárcsa, új kopásjelző, haránt kitámasztó rudak az első felfüggesztésben. 150.000Ft (Imi Debrecenben)

Józsa Gumi. Alap szervízt rendesen megcsinálják, de azért mégis csak a gumi a fő profiljuk, abban igazán jók. Azért hozzájuk vittem mert nagyon közel van.Mercedes-Újhelyi. Segítőkészek, gyorsak, megkérdőjelezhető profizmussal és közmondásosan magas árakkal.

Imi Debrecenben a 4-esen kifelé. Mindenki ismeri a Tiszántúlon. Nagybetűs PROFI

Fenntartási költség (3) Évjárat 2004
Teljesítmény (8) Km vásárláskor 232000
Előző autója? Következő autója? w220 vagy w221 S500
Verdikt (7.6/10)

Mercedes-Benz E 2002 (2005 - 2006)