Autók » Kia » Rio (2000-2005)

Rio 1,5 RS Safety

Kompaktnak álcázott kombi

Már a Hyundai Ponyt is szerettem (azt 9 évig hajtottam), így most is koreait kerestem.
A másik szempont az volt, hogy kombi legyen. Az a Hyundainak nem volt (kivéve egy darabig a Lantra, de az már drága volt nekem, és ugyanez érvényes a Daewoo Lacettire is). A néhány hasonló áru nem koreai kis kombinál (Skoda Fabia, Fiat Palio) és kisbusznál (Citroen Berlingo, Fiat Doblo) jóval erősebb a motorja (97 LE) és jobban felszerelt (légkondi, ABS...), így egyértelmű volt a választás.
Külső: nekem nagyon tetszik. Mások is dicsérik, hogy jól eltalált a design.
Motorjáról: talán gyorsulhatna egy kicsit jobban. 3000-es fordulat felett kissé morgóssá válik. Amúgy lendületes autózást biztosít, a közel 100 lóerő a magyar mezőnyben még mindig nem rossz.
Kényelméröl: Renault Thaliás ismerősünk kétszer ült benne a hátsó ülésen, és mind a kétszer kérdés-kérés nélkül közölte, hogy ez mennyivel kényelmesebb. Egy állítható deréktámasz a sofőrülésnél és egy középső könyöktámasz az én koromban azért már nem ártana. Közel egy évig vállalati autóként egy Alfa 147-est használtam, annál lényegesen kényelmesebb: azaz puhább a rugózása, sokkal tágasabb az utastere, a csomagtérről nem is beszélve.
Csomagtartója: a 450 liter önmagáért beszél. Nekem tetszett, hogy a kompakt hosszúságból (425 cm) a szokott ~350-nél 100-al nagyobb csomagtartót hoztak ki.
Megbízhatóság: koreai. Ez ma már pozitív minőségjegy, elég megnézni a legújabb német és amerikai hibastatisztikákat.
Az üzembentartási költségeket rontja, hogy az utolsó garanciális vizsgálat díját sokalltam.
Amúgy változatlanul a megbízhatóság szobra, megy, mint a golyó, tágas... Mi kell még? Imidzs? Az nem érdekel, legalább nem lopják az autót.
Most, hogy megjelentek az új, modernebb Kiák (új Rio, Sorento, új Sportage, új Magentis, Cee´d), az újságírók leszólják ezt a korábbi Riot, mint egy letűnt időszak képviselőjét. Furcsállom egy kicsit, mert tényleg élvezetes és gondtalan autózást biztosít, pénzben nem fürdő magyar családoknak ideális.

- Egy apróság mindössze az első két évben: a hátsó 5. ajtó zörgése, gondoltam én. A szervizben garanciálisan megszüntették a zajt, melynek forrása állítólag nem az ajtó, hanem a meglazult benzintartály volt. - Az utolsó, 3. évi garanciás vizsgálaton kicserélték az egyik stabilizátort. Én nem vettem észre, hogy gond lett volna vele. - Négy év után ismét hátulról jött valami zaj: a kipufogó lötyögött/kotyogott egy kicsit. Ezt a 45 ezresen egy pillanat alatt korrigálták. Ugyanekkor cserélték az ablaktörlő lapátokat. Mivel egy évig gyakorlatilag állt az autó, az akkumulátor tönkre ment, újat vettem. - 52000-nél kiégett az első kettő tompított, valamint az egyik hátsó helyzetjelző izzó.

Kia Szabó, Budapest XVI. kerület Soha többé nem megyek oda, és javaslom, be ne tegye oda a lábát senki. Ott vettem, ők végezték a garanciális átvizsgálásokat, ezzel nem lett volna baj. Az első komolyabb esetnél, egy karosszériakárnál viszont rettenetesen elbántak velem, pocsék munkát végeztek. Eltérő lett a szín, sajnos meglátszik. Ennyit a színkódról és a szakszervizről.

Kia Gödöllő Őket választottam a Kia Szabó helyett, mert gondoltam, hogy a XVI. kerületből hamarabb eljutok Gödöllőre, mint a Lurdy-ba vagy a Váci útra pesti kiásokhoz. Jónak tűnik a választás, udvariasak, előzékenyek, a szerelők alaposnak tűnnek. 45 ezres revíziót kértem, egy alapos átnézést és akkumulátorcserét, mert az autó közel egy évig állt (vállalati autót hajtottam közben). Mint tudjuk, a gépeknek nem tesz jót a sok pihenő, nálam újraindítás után világított a motorellenőrző lámpa. De semmi komoly, alkatrészcsere nélkül kitörölték a hibajelet. Új első és hátsó ablaktörlőlapátokat kaptam, semmi egyébre nem szorult rá az autó. Ide akartam vinni vizsgáztatni is. Hölgy veszi fel a telefont, a munkafelvevő elfoglalt, majd visszahív. Ez sosem történt meg. Bejelentkezek a honlapukon keresztül e-mail-en, válasz nem jön. Végül jól jártam, mert a hat éves műszaki vizsgán csont, azaz bármiféle előkészület nélkül átmegy az autó, így sokkal olcsóbban jötetem ki a dologból. Az eddigi 10-es osztályzatot viszont le kellett rontanom. Az 52000-es izzócseréket a csömöri Auchan melletti Norautónál csináltattam, vasárnap is nyitva vannak, udvariasak, nem volt gond. Apró szerelésekre, beállításokra ajánlottak, de az autó egzotikuma miatt a komolyabb beállításokra szerintem továbbra is a szakszerviz a javallott.

Fenntartási költség (7) Évjárat 2002
Előző autója? Pony Következő autója? Rio
Verdikt (8.4/10)

Kia Rio 2000 (2000 - 2005)