Autók » BMW » 5 (1995-2003)

5 E39 528i

A hamvaiból feltámadó főnixmadár

Nos hol is kezdjem. A szerelem közel 12 éve kezdődött 2008 augusztusában. Sajnos az autót következő év januárjában összetörtem. Az autó már akkor a szívemhez nőtt, így azt a döntést hoztam megcsináltatom. Sajnos a lakatosra közel 9 hónapot kellett várnom, de remek munkát végzett, nyílván a jó munkához idő kellett. Az autót 2010-ig napi rendszerességgel használtam mindaddig amíg kiderült, hogy a bank még mennyit követel (akkori jó kis devizahitel). Egy barátomat viszont érdekelte a kocsi, ledobott egy kis összeget és úgy volt majd ő fizeti tovább. Megvettem közbe az E60 30d-t, és elkezdtek jönni a fizetési felszólítások majd hónapokig tartó huzavona után úgy hozta a sors, hogy az autó újra visszakerült hozzám. Én nem voltam hajlandó tovább fizetni, a hibámból tanulva másnak nem fogom átadni, így letettem a garázsba.Úgy voltam vele, vissza nem tolom a 39-et, hogy majd szarért húgyért elárverezzék így ott rohadjon el címszóval pihent évekig. Sokszor jártam le a garázsba, és akárhányszor megláttam mindig elkapott a nosztalgia és mindig mantráztam magamba "majd egyszer kiszabadulsz". Teltek az évek, de nem történt semmi, kezdtem lemondási arról, hogy ez a projekt valaha is megvalósul. Mindaddig amíg 2016 decemberében jött egy papír, hogy egyszeri 100ezer forint fejében eltekintenek a közel milliós adósságtól. Azt hittem ez egy tréfa, de akkor tudatosult bennem, hogy nem amikor a penztári befizetés után megkaptam a törzskönyvet. Nos a projekt irányt vett. Sajnos aki átvette anyagi gondjai miatt elkezdte szépen elhanyagolni és a garázs sztori előtt egy telephelyről hoztam el mielőtt még elbontották volna, szóval gondolhatod milyen állapotban volt. Na, de visszatérve. Keze lába lógott szegénynek, vettem hozzá komplett első hátsó futóművet, gátlókat, toronycsapágyat, hogy műszakira feltudjuk készíteni barátommal az autót. Eljött a nagy nap, megyünk a garázsba, előző nap vettem bele zsírúj AC-t kicseréltem, erre csak teker, teker az önindító, kiszedem az AC-t és konkrétan belekristályosodott a fos üzemanyag. Nincs mese, tank le mert hiába szivattyúzod ki a tank másik felében ugyanúgy benne lesz a több éves benzin. Így azt a döntést hoztunk pár bontott AC-val valahogy elvisszük a műhelyig. Sikerült is. 5 napunk volt a műszakiig így éjszakába nyúlóan szereltük meló után a vasat. Új olaj, új gyertyák, új szűrők stb. Mérő szívás volt az egész tank levétel és akkor ne is beszéljünk arról, hogy ott volt a komplett futómű, toronycsapágyak stb. Az autó 2017-ben sikeres műszakivizsgát tett, de még közel sem értünk a tennivalók végére. Én 2013-óta külföldön dolgozom, így a hektikus hazalátogatásaim fékezték volna a projektet, így saját lábán elvittem barátomhoz Nyíregyházára az autót, hogy majd az utómunkálatokat befejezi örömmel. Azt hittem révbe is ért a projekt, de nyilván nem a 28i-m volt a fő bevételi forrás, így húzódott a projekt rendesen egészen 2019 decemberéig. Találtam egy Debreceni szerelőt, aki gondozásába vette a projektet és így 2020-ra ha minden jól megy március végével vissza is kapom a kocsim. Így amik cserélve lettek az idők folyamán azt az "Ezek romlottak el" rovatban fogod tudni elolvasni.
Hamarosan folyt köv.

- Motorikusan hála istennek komolyabb baja nem volt mindig indult pöcc röff, sosem hagyott cserben. Az alábbiak viszont cserére szorultak:
- -Komplett első futómű, komplett hátsó futómű, toronycsapágyat elől, hátul
- -Új hűtő, új vízpumpa, új termosztátház, új termosztát
- -Motorvezérlő beázott, csere bontott írható MS41-re, EWS kiírtva
- -Olajcsere: Motor, difi, váltó ezeken felül szűrők, gyertyák
- -Új kuplungszerkezet
- -Bontott első és hátsó sárgaindexes lámpák mint ami a vételkor volt, két színazonos bontott elsősárvéső, 1db színazonos kilincs, bontott klímapanel, csomagtérburkolatok.
- Nyilván a listát frissíteni fogom.

Eleinte saját magam szereltem, de se időm sem energiám, így Debrecenben Bíró Feri vette szárnyai alá.

Fenntartási költség (5) Évjárat 1996
Kényelem (10) Használati időtartam év
Előző autója? Lancer, BMW E60 30d Következő autója? Mellette is egy BMW-t hajtok, egy F31 320d-t
Verdikt (8.9/10)

BMW 5 1995