Autók » Alfa Romeo » 159 (2005-2013)

159 1.9 JTDM SW

nem rossz a kis belga

Nem egy hosszan keresgélt és kiválasztott típus számomra, inkább alkalmi vétel, bár mindig is tetszettek az alfák, de korábban egy 145-tel már volt negatív tapasztalatunk.
Egy autószervízes barátomon közvetítésével vettem meg, belga használt, motorhibás, de sérülésmentes, 3 éves használtautóként. Nem volt karc és kőfelverődés mentes, kisebb parkolási nyomok is voltak rajta, de nem volt lelakott a majd 160 ezer km ellenére. A motorban egy szelep leszakadt, és komoly károkat okozott a hengerben, hengerfejben és még a turbóban is. Szerencsére adódott egy törött jobbkormányos db 16ezer mérfölddel, amiből át lett építve a motor, váltó és a kuplung, a turbó meg fel lett újítva.
Durván egy éve járok vele, közel 30 ezer km ment bele azóta, többségében elégedetten, kopogjuk le, de semmilyen megbízhatatlansági élmény nem ért... Mondja is némelyik alfás negatívumként, hogy ez nem igazi Alfa, ez inkább egy Opel (GM). Tény, hogy a váltón a hátramenetet, felhúzógyűrűvel kell kapcsolni. Viszont az is tény, hogy amennyire tudom, a GM együttműködést követően, a 147-től már, lényegesen megbízhatóbbak az autóik. Tapasztalatok:
Pozitívumok:
- merev kaszni, szép belső (vajszin bőr), nem szűk, de nem is lötyögős belső tér, csomagtér,
- hasznos computer funkciók (nagyon szeretem az automata B trip-et, amivel az egyes elindulásokra lehet nézegetni a különböző adatokat: fogyasztás, eltelt idő, km...),
- jó minőségű hifi (bár mára a kijelzett mp3 infók mennyisége szűkös),
- spórolós 6. sebesség (országúton kijön 4,7-es átlag fogyasztás néha),
- alfafeeling (hát más, mint pl. a Fordé, nem mintha az nem lenne kiváló márka, de az alfa megjelenése mindig is más hozzáállást vált ki, több figyelmet)
Negatívumok:
- a belgiumba exportált 1,9 JTDM-ek 100 kW-osak (137 LE), gondolom adózási okok miatt, (ez csak egy chip-en múlik), ettől nem mondhatom lomhának, de nem egy igazán sportos db, amit a külseje igérne (viszont nem is füstöl, és ez fontos nekem)
- a gyári méretű gumik vannak rajta, de valami okból túl alacsony, állandóan leér, hol fekvőrendőrön, hol földúton - ez nagyon bosszant
- lehetne belül kicsit több tárolóhely
- tompított fénye nem az igazi
- a sebmérő, így km mérő is csal, pl. 140 helyett csak 130-cal megy az ember, bár ez a mérőkameráknál lehet hasznos is....persze így a valódi fogyasztás is több.

- nálam csak kopó alkatrészek

Fenntartási költség (9) Évjárat 2007
Előző autója? Focus Következő autója? valami nagyobb hasmagasságú egyterűt
Verdikt (8.8/10)

Alfa Romeo 159 2005 (2005)