Motorok » Jawa » 350 Tramp 1995 (343)

350 Tramp 1995 (343)

Ritka Madár

40 évesen, 17 év kihagyás után ültem ismét motorra. Alapvetően munkába járáshoz és közepesen rövid túrázásokhoz kerestem gépet. Rájöttem, hogy nekem egy túraenduróra van szükségem, mert az ilyen géppel a városban simán fel lehet ugratni a járdára ha kell és a túrán nem ijed meg egy kis földúttól sem. Nagyon sok használt és új motort megnéztem a kereskedőknél, újság hegyeken rágtam át magam és rengeteget böngésztem a neten. Tesztek és vélemények garmadáját olvastam el a különböző típusokról, de nem tudtam dönteni. A piacon kapható gépek vagy túl drágák voltak nekem (1 millióba került még a leggyengébb nagymotor is (Yamaha YBR 250) vagy túl nagyok vagy túl endúrosak (Suzuki DR-Z 400). Mitagadás egy idő után bele is fáradtam a sok japán tucatmotorba és valami izgalmasat, különlegeset szerettem volna. Amikor már teljesen elkeseredtem, hogy semmi igazán fogamra valót nem találok, egy újságban megláttam, hogy forgalmazzák ismét nálunk a Jawákat. Nagyon felvillanyozódtam, mert a koromból adódóan én a szocialista típusokon nevelkedtem és rálelni a Jawa-ra olyan volt, mint egy hosszú külföldi útról hazaérni a megszokott kis otthoni környezetbe. Elmentem Újpestre megnéztem a kiforrott technikájú, kétütemű, modernizált kinézetű gépeket és most már könnyedén döntöttem. Akkor legyen Jawa 2T-s 350-es túraendúró. Tokkal-vonóval, rendszámmal belekerült 730e- be, ami nagyjából fele annyi volt mint a Suzuki 400-as endúrója. A döntésemet azóta sem bántam meg, mert a paripám megbízható, jól megy, keveset fogyaszt (átlag 4 liter), formás és olcsó fenntartása (kicsi kötelező, alacsony súlyadó, olcsó alkatrész). Mi kell még egy családos embernek? És mindezek mellett van egy különleges tulajdonsága is, ez egy kapcsolat teremtő motor. Mindenhol odajönnek hozzánk az emberek beszélgetni , ha megállok vele, fényképezik a gépet, a tájékozatlanabbak kérdezgetnek, hogy ezt én építettem-e, az idősebbek könnyes szemmel nosztalgiáznak, hogy ők is Jawa-n nyomultak fiatalon. Szóval nem mindennapi élmény a Jawa Tramp "fílíng".
És a végére egy pár konkrétum az üzemeltetésbeli tapasztalatokról:
- A városban könnyen terelgethető a kocsisorok között, simán ugrik fel a járdára és a lámpánál is bármikor elsőként tudok elrajtolni vele.
- Túráknál stabil egyenesfutás, meglepően dönthető a kanyarokban, 400 km-es hatótávolság.
- A szerviz igénye minimális (gyakorlatilag nem romlik el) és ha mégis vinni kell a kötelező szervízre az is nagyon kíméli a pénztárcámat.

- - A legelején elején esőben beázott és leállt, garis javítás volt. - - 6000 km-nél elszakadt a gázbowden, de egy szuper motormentős segítségével egy fél óra alatt megjavítottuk, így a szervízig simán elmentem vele. - - 8000 km-nél fordulatszámmérő spirál szakadás volt, ami nem egy halálos probléma és "kemény" 800 Ft-ba került a cseréje. - - azóta semmi

MA-DEKO MOBIL BT.1047 Budapest, Kisfaludy u. 10.Telefon: (06-1) 360-1034Weboldal: www.ujpestimotorcenter.huKapcsolat: Majtényi Alfréd

Fenntartási költség (10) Évjárat 2006
Megbízhatóság (8) Vezetett km 12000
Előző motorja? Következő motorja?
Verdikt (6.8/10)

Jawa