Autók » Skoda » Yeti (2009)

Yeti 2.0 TDI, 4x4

Egy jó barát

A család (=szülők) nagyon szerette volna, ha egy modernebb autó kerül újdonsült családom feneke alá, mondván biztonság, kényelem... Pedig az előző 16 éves Feliciám is nagyon hűségesen szolgált (a kezdetektől fogva a családnál volt, garázsolva, karbantartva), végül egy autókereskedés egyik alkalmazottja vette meg.
Elkezdtem tehát nézelődni, rövid idő alatt teljesen elnyelt és megemésztett a SUV kategória divatőrülete. Pedig nem a divat volt az ami eredetileg erre rávezetett: 1) magas gyűrődési pontú autót kerestem, amiben van anyag elöl, hátul és oldalt is (ugye ha már az ember összetalálkozik egy BMW X5-tel, azért szeretné túl is élni)
2) aszfaltos utazgatás mellet tervben van erdőbe is járatni.
3) az autópályákon is jól hangzik a 4x4 (Szlovákiába járok haza szüleimhez télen-nyáron)
4) stb.
Így hát végignézve az összes itteni márka (felső középkategóriás) ajánlatait, nagyon hamar megragadt a tekintetem a csehek nagyszerű termékén. Számomra ez az autó képviselte a legjobb ár/érték arányt azok közül, melyek fel voltak szerelve négykerék meghajtással. Kellett ugyan rá várni legalább másfél hónapot, de egyáltalán nem csalódtam a kocsiban.
A feliciához képest igazi virgonc ez a 2 literes turbo dízel. Kicsit ugyan rövidnek tűnik az egyese a városi dugókban, de terepen nagyon jól bevált. (igazi táncot lejtett télen a térdig érő befagyott hóban)
Az ajtajában is annyi anyag van, hogy páromnak nehezére esik kinyitni, ha nincs vízszintben a kocsi. Ez bizony nem horpad be ha nekidőlünk.

Csupán néhány apróbb hiányosságot/javaslatot említenék:
1) Városi közlekedésnél, parkolásokkor el tudnám viselni ha lenne benne radar, vagy kamera (én inkább 4x4-t vettem az ilyen extrák helyett). Azonban a hiánya sem zavaró, jó a kilátás mindenhova, meg lehet tanulni az autó méreteit.
2) A rádióban (Skoda 2DIN, a legolcsóbb) a CD olvasó néha rakoncátlankodik, esős időben bepárásodik, melegben 1-2 óra után túlmelegszik. Ilyenkor nem működik a CD lejátszó. Ilyenkor hümmögünk és rádiózunk inkább.
3) az anyósülés előtt a lábtér ugyan nem szűk, de a padlószőnyeg (illetve a gumiszőnyeg) mérete olyen, hogy elöl az. Annak aki szereti mozgatni a lábát be kell tenni a lába alá egy fóliát, hogy ne koszolja öszze sáros bakanccsal a kárpitot. (Azonban úgy tűnik ez egy általános vonás a konszernnél)
4) A hátsó ablak mintha egy koszmágnes lenne :). Minden kosz, amit az autó körül a légáramlat felkap, az a hátsó ablaküvegen köt ki. Szerintem vicces.
5) A hátsó üléssor lehajtható, előre dönthető, ki is vehető. A rakodótér ezáltal szép nagyra növelhető, ezzel elégedett is vagyok. (A pótkerekes kiszerelés bár elvesz némi helyet a rakodótérből, cserébe a tulajdonos jól elrejtett rekeszeket kap, melyekbe sokminden elrejthető.) A baj csak az, hogy a hátsó üléssor középső ülését nem lehet a két szélsővel egy szintbe előredönteni.
6) A vezető ülés önmagában nem tartja jól a derekam alsó részét (de lehet ez teljesen egyéni problémám). Ezért már 100km vezetés után fáj a vállam is, mivel kicsit előre görnyed. Tökéletes megoldást hozott egy 1cm vastagságra összehajtogatott fehér lepedő a derekam alsó része alá, csak hát jobb lenne, ha alapból lenne ott anyag a ülésben.

Minden hibájának ellenére azonban egy nagyon szerethető autóként nőtt a szívünkhöz. (hiszen ezek a hibák is csak apróságok, nemde?). Nemrég kapott egy olajcserét is, néhány féldecivel kisebb fogasztással ajándekozott meg cserébe (a drágábbik shell dízelt tankolva olyan 6.1-6.3-at fogyaszt 70% autópályát beleértve)
Nemrég valaki meg is kérdezte tőlem, hogy mikor lesz eladó a kocsi. Válaszom kicsit lelombozta az érdeklődőt.

- Műszaki meghibásodás egyelőre nem érte utol.

Tétényi Autóház: tudják a dolgukat, jó hozzértéssel dolgoznak, szép eredménnyel (ide hordtam előző Felíciámat is). Néha kicsit várni kell, de ilyenkor viszek magammal olvasnivalót.

Fenntartási költség (7) Évjárat 2012
Előző autója? Felicia Következő autója?
Verdikt (8.6/10)

Skoda Yeti 2009 (2009)