Autók » Renault » Grand Scenic (2009)

Grand Scenic 1.6 dCi 130 LE, Privilége

Korrekt családi utazó, praktikus apróságokkal

Újonnan vettük, azóta 107000 km ment bele, főleg autópályán és főúton.
Pozitívumok: Fogyasztása stabilan 6,5-6,7 körül mozog. Bár városban keveset megyünk, ez elfogadhatónak tűnik ekkora kasztnitól. Kényelmes utazóautó a családnak, mindenki élvezi az apró figyelmességeket - gyerekmegfigyelő tükör elöl, kisasztalok hátul, rengeteg tárolórekesz, külön kiemelendő a zseniális tologaható rekesz a két első ülés között. A második sor 3 ülésére a megfelelő gyerekülésekből befér 3, ez a sor egyébként kiválóan variálható - költözésnél nagy segítség volt ez az autó, szinte bármit elnyel 2 méteres hosszig. A harmadik sor inkább szükségmegoldás, de annak tökéletes - gyakran használjuk rövid távra, amikor gyerekek mennek hátra és 1-2 plusz "vendég" mehet a második sorba. A csomagtartó mérete minden igényt kielégít. Dinamikusan mozog az 1.6-os dízellel, jó az útfekvése, a kelet-európai kátyús utakat is kiválóan bírja a franciákra jellemzően puhább rugózás. Német autópályán 150-160 körüli utazót kényelmesen megy, de minek hajtani - nem fárasztó benne vezetni, kényelemben odaérünk 130-140 körül is. A 6. fokozat elég hosszú, nem zajos auótpályatempónál sem (bár nyilván nem Audi/Mercedes szintű a hangszigetelés). A klíma hatékony, pedig a hatalmas és erősen döntött első szélvédő komolyan fűti a kocsit nyáron.

Negatívumok: A váltókar világos műbőr bevonata nagyon gyűjti a koszt. A 3. sor biztonsági öveit nem használt állapotban a csomagtér falához fogó műanyag kampó könnyen törik. Az ablaktörlő lapátját nem lehet az ablakról elemelni ablaktisztításhoz, mert a géptető szintje alatt van a vége (nem nagy ügy, inkább olyan franciás csavar a dizájnban). A Totalcar tesztelői által minden alkalommal földig hordott fedélzeti kezelőrendszer (audió, navigáció, menü, stb.) megszokást igényel - nem világvége, de valóban igényel némi tanulást, hogy a sok nyomó- és tekerőgomb mire szolgál. Végül a váltó - messze nem olyan rossz a váltási érzet, mint a híre ("pudingot kavarni" vagy "vödör csavarban kotorászni"), de akinek volt Ladája (mint nekem), az nem fog hasra esni tőle, sőt...

Szervíz: Az 1.6 dCi motor újnak számított a vásárlás idején, hosszú távú tapasztalatok hiányában a szervíz is ajánlotta a 15000 kilométerenkénti öntevékeny olajcserét (gyári periódus 30000 km). A kötelezőkön kívül két apróság merült fel, bár ezek a komplikált le-felszerelés miatt nem voltak olcsók, ld. szervízköltséges részt. Nem tűnik kirívóan drágának, a máshol hallott/olvasott költségekhez képest közepesen drágán fenntartható autónak tűnik.

Összességében ár-érték arányban kiváló családi közlekedőedény, különösebb kilengések (mind pozitív, mind negatív) nélkül. Nem élményautó, de teszi a dolgát, és tud pár családbarát extrát a japán-német "családi" autókhoz képest.

- 105000 km-nél megszorult szelep a kipufogórendszerben: 125000 forint. - 107000 km-nél elromlott szenzor a klímarendszerben: 85000 forint.

Renault Formont, KecskemétMegbízhatóak, ígért munkaidőket tartják, az elszámolás átlátható, részletes és korrekt. Első az ügyfél, minden tőlük telhetőt megtesznek, ha gond van.Kötelező szervízek 30000 kilométerenként, árak 60-140000 forint.Olajcsere 15000 kilométerenként (gyárilag előírtnál sűrűbben), 40-50000.

Renault Iniciál, SopronCsak diagnosztikára vittem volna hozzájuk az autót egyszer. Már a bejelentkezésnél gyanús, hogy itt baj lesz - mikor végre felveszik, a világ legunottabb hangján beszélnek, az ügyfél hallhatóan csak bajnak van. Hosszú hetekkel előre tudnak időpontot adni. Ismerős Nissan tulaj tanácsára végül inkább máshova vittem - a hírek szerint a soproni Iniciál a határ közelsége miatt úgy is tele van megrendelésekkel, hogy nagy az arc, kevés a tudás és vastagon fog a ceruza.

Fenntartási költség (8) Évjárat 2011
Előző autója? S40 2.0 benzin Következő autója? passz, talán Espace
Verdikt (8.8/10)

Renault Grand Scenic 2009 (2009)