Autók » Opel » Corsa (1993-2000)

Corsa 1.4

Puritán kis gömböc, ami nem nyeli el a pénzed

Első autóm ez a kis gömböc. Eredetileg valami komolyabbat szerettem volna venni magamnak, de lebeszélt a család, és megkaptam ezt. Nagyszüleim aszalták a garázsban már közel 20 éve, és bár eleinte nem tetszett az ötlet, végül megszerettem. Nem azért írom ezt az értékelést, mert megválok tőle, hanem azért, mert most még esetleg releváns lehet, aztán úgyis kikopnak ezek a modellek a használtpiacról.

Röviden az autóról: Fapad fapad, papíron Swing felszereltség, bár nem tudom ezen az autón mit takarhat a "felszereltség", mindenesetre van benne zárható kesztyűtartó, elektromos fényszórómagasság-állítás és az ülésmagasság is állítható. 3 ajtó, fehér szín, egérszürke kárpit, C14NZ kemény 60 lóerővel.

Röviden a tapasztalataimról: Nem romlik el rajta semmi, tönkretehetetlen, iszonyatosan megbízható, szerethető autó. Télen úgy fűt, mint a pokol és megfelelő időjárás esetén még egy picit megy is. Sajnos a fogyasztása a városi közlekedést nem tolerálja, de vegyes használatban (fele város fele vidék) elfogadható, kb. 6.8l/100 km. Csupa dízel van itthon, így nekem a teljesítményéhez képest irreális, viszont cserébe a benzin és az olaj az egyetlen, amit kér.

Hosszabban: Nagyszüleim 2002 környékén vásárolták meg ezt a '94-es kisautót, amely legjobb tudomásom szerint Németországból lett behozva. Ezt követően keveset használták, jól megkímélte a 20 garázsban töltött év. Még emlékszem a nyaralásokra, amikor a hátsó ülésen utaztam kisgyerekként, most pedig már én vagyok a sofőr :) Főleg nagypapám szerelgette, de természetesen elhordták szervizbe is, kapott is egy nagyszervizt a közeli Bosch műhelyben elég borsos áron mielőtt hozzám került. Vezérlés, folyadékok stb.

Tavasszal aztán elkezdett csúszni az ékszíj, pedig azt is cserélték a 100+ ezres szerviz részeként, de mikor visszamentem, a generátorra gyanakodtak, mondván csapágyas. Nos a generátornak mint kiderült semmi baja, az ékszíjat meg megcsináltattam sokkal közelebb, a Pécsi Autóklinikánál, ők gyorsak és korrektek voltak, 6000 forintba belefért a laza és kattogó ajtóhatárolóm megbütykölése is. Ezen kívül vetem rá egy szett használt nyári gumit felnire szerelve (25 ezer), erre azért volt szükség, mert csak egy szett felni volt az autóhoz, téli gumival. Ősszel veszek majd egy szett új télit (vagy 4 évszakosat, amilyen enyhe teleink vannak) illetve a gyertyákat, fékbetéteket és féktárcsákat (utóbbi kettőre az árajánlat 55 ezer) kéne kicserélni még, és nagyjából tökéletes az autó, reményeim szerint aztán már elég lenne csak olajat meg szűrőket cserélni rajta "élete végéig", tekintve, hogy nem megyek vele sokat. Ja, raktam bele még egy rádiót is, mert elromlott a gyári, ez kemény 5000 forintoma fájt, ugyanígy párezres tétel volt a csomagtartó gázteleszkópjainak cseréje.

Használni olyan szempontből nem különösebb élmény, hogy elég gyenge és lassú, ellenben vannak vitathatatlan érdemei. Annak ellenére például, hogy nem szervós, egészen könnyen lehet manőverezni vele, igazán pici helyekre is befér. A kormánya ugyan fix, de az ülésmagasság állíthatósága egy olyan fontos extra, ami sok újabb autóból is hiányzik. Ami nagyon jó még benne, az a remek kilátás. Én ki tudok készülni a totál fekete belterű, hátrafelé szűkülő övvonalú, bunkerszerű autóktól, ez viszont világos és otthonos. Emellett a hátsó üléssor majdnem vízszintesbe dönthető, ezzel egész nagy raktere tud lenni az autónak. Mivel agy pici és nagyon gyakori modellről beszélünk, bontott és utángyártott alkatrészekkel is tele van a piac, minden olcsó és könnyen beszerezhető hozzá. Ha magadnak kívánnád szervizelni, az sem gond, tágas a motortér és szinte mindenhez van segítség a neten. Persze a piaci árához képest, ami kb. nemlétező fogalom minden javítási tétel borsos, de én inkább a használati értékét szeretem nézni. Az autózást kár üzletként kezelni, mert mindig bukóra fog kijönni.

Persze ez az autó sem tökéletes, mert ha a biztonságot, kényelmet, gyorsaságot nézzük, akkor csúfosan elbukik. Jó lenne bele egy klíma, egy ABS, 2 légzsák, de akkor gyengülne a nemes egyszerűsége és legendás tartóssága. Ezek a megbízható, alábecsült kis gépek pontosan azt tudják, amit egy autónak tudnia kell: elvisznek A-ból B-be mindig, kérdés nélkül. Nekem szerencsém van, mert ez a C14NZ az egyik legjobb Opel motor mindmáig, és még sokáig tervezem életben tartani. A rozsda sajnos nagy ellensége a korabeli Opeleknek, de igyekszem csírájában elfolytani a gondot. Apró tipp, amiről rajtam kívül talán mindenki tud, hogy a jobb hátsó lámpa belső fedele mögé nézzetek be, mert ott nagy meglepetéseket lehet találni. Felveri a sarat a kerék a tankbetöltő köré, majd szépen kirohad belülről. Én talán még időben kaptam el, a Hammerite olcsóbb, mint a lakatos.

- Nyitva maradt a csomagtartó, így a világítás kiégette maga körül a műanyagot és valószínűleg a kábelt is, mert izzócsere után sem működik.

Fenntartási költség (8) Évjárat 1994
Előző autója? Thalia Következő autója?
Verdikt (8.0/10)

Opel Corsa 1993 (2000 - 2000)