Autók » Mitsubishi » Carisma (1995-2003)

Carisma 1.6 Silverline

Mihály bácsi, a szürke eminenciás

287 ezer kilométerrel, 12 évesen vettük családi autónak félig-meddig ismerős szerelőtől, jutányos áron és szép állapotban. Első saját autóm, a legtöbb tapasztalatom előzőleg benzines Opelekkel (főleg Astra 2002, Zafira 2015) és egy dízel Ford Mondeóval (2000 környéki) volt, úgyhogy ezekhez tudom hasonlítani.

Pozitív: tágas, a csomagtartó jól pakolható és nagy. Az 1.6-os mitsubishi motor gyönyörűen halk, 120-ig alig van hangja, onnantól is inkább a gördülési zaj erősödik fel. Ismeretségünk elején, kívülről beszűrődő zaj esetén (pl forgalom) nem tudtam eldönteni, hogy sikerült-e beindítani a motort vagy sem, annyira halk 290+ ezer kilométernél is. Benzineshez képest nyomatékos, képes alulról is megindulni, nem kell meredekebb utcákba egyesben, 4000-et forgatva felkapaszkodni. 110-120 km/h-nál pörög nagyjából háromezret ötösben, innen még bőven és könnyedén gyorsul. 80-110 között megnyugtatóan ügyesen tud ugrani, nem kell beszarni egy országúti előzésnél. Viszont szerintem nem tartós 140 km/h tempóra tervezték.
Szépen kézreesik minden, a Renault váltó hosszú úton jár, de nem kifejezetten rossz érzés kapcsolgatni (néha azért akad). A kormány szép nagy, jó tekergetni. A pedálok könnyűek és finoman adagolhatóak, az opeles ólompumpálás után szokni kell. A kormány csak fel és le állítható, nagyon magasaknak ez gond lehet, mert ha nem nyújtózkodva akarsz kormányt tekerni, kicsit közel vannak a pedálok.
Esztétikailag bár sem kívül, sem belül nem egy új Giulia vagy akár panorámatetős Citroen C4, azért szerintem sok korabeli autót ver. Minőségérzetben ugyanez. Érdekes, hogy a korabeli új és a használt kritikák is lehúzták a megjelenést semmitmondóként és unalmasként, viszont óvatos puhatolózásomra nekem mindenki azt mondta eddig, hogy szép és komoly autó. Fene tudja.
Negatív: rossz a kilátás minden irányban. A tükrök kicsik, a hátsó szélvédőn át semmit nem látni. Japánosan alacsony az autó, még egy Astrához képest is, gyerekbepakolásnál kényelmetlen. Ha viszont már nagyobb, legalább könnyen bemászik... A fogyasztásmérője nem túl pontos, a beépített gyári rádió+cd lejátszó autópálya sebességnél nem igazán élvezhető.

Fogyasztás 7 liter körül alakul autópálya+elővárosi vonalon egy irányba 27 km-t és falun belül kisebb távokat is közlekedve. Takarékosan vezetek, de szerintem egy nálam nehezebb lábú (vagy régebbi autókhoz szokott) sofőr is elmegy vele 8 liter környékén, ami egy ekkora autótól szerintem oké. Csak városon belül araszolgatva kijöhet a 10 liter is.

Mindent összevetve ajánlom másnak is, főleg hogy általában olcsóbban meg lehet kapni, mint más korabeli, hasonló felszereltségű és igényességű típusokat. A rozsdára érdemes figyelni, de azt hiszem ez általános a 10+ éves autóknál.

- Jobb első ablakemelő gomb törött volt, amikor vettem, egyelőre nem lett cserélve (kb csak bontókból lehet kapni). Ez állítólag típushiba. - Előző tulajnál szét kellett szedni a váltót, összeakadtak a fokozatok. Ez szintén típushiba a net szerint, vásárlás esetén érdemes figyelni. Mivel az előző tulaj szerelő volt, megcsinálta magának. - Általános tájékozódásnak: olajcsere + teljes vezérlés csere + gyújtógyertyák cseréje + egy-két apróság megáll 100 ezer forint környékén független, de számlát adó szervizben.

Fenntartási költség (7) Évjárat 2004
Verdikt (7.8/10)

Mitsubishi Carisma 1995 (1995 - 1998)