Motorok » Mz » Etz 250 1981 (243)

Etz 250 1981 (243)

Soha többé ETZ!!!

12 éve vásároltam zsír állapotban, 11000km-el. Jogsim még nem volt, rá, nem is lehetett még. Egy 125-öst szerettem volna, de alkalmi vétel volt (30000ft), nem hagyhattam ki. Úgy gondoltam jogosítványomig kivárom az egy évet, utána ráugrom. Persze, hogy nem bírtam ki, és még azon a nyáron belelöktem 3000-et. Nyugodtan elindultam még akár egy többszáz km-es túrára is. A motor zokszó nélkül bírta felmálházva, két személlyel is.
A következő szezonon kezdődött a rémálom. Egyik túra alkalmával többször is megállt. Szerencsémre a csapatban volt pár "tuningmester" akik nem hagytak cserben. Nem tudom ismerős-e a szitu, mikor 80-as tempónál egyszer csak őrölt módon elkezd gyorsulni, gáz elvesz, semmi, padló fékkel lefojtottam a motort. A többiek megállnak mellettem, hogy mi a f....t csinálok mondom semmit, de ez öntudatra kelt. Beindítom, fordulatszámjelző kiakad, gyujtás le, semmi változás, úgy pörög majd szétesik, pipa lerántás után megáll. Kb 15 perc bütykölés után tovább indultunk. Ezt még ha jól emlékszem kétszer vagy háromszor eljátszotta. Innentől kezdve már nem bíztam a motorban.
A következő úton a kuplung bowdenen keresztül a váltóból az olajat fölnyomta a kuplung karig, ami a mellkasomon, és a bukómon végezte. Többen azt mondták, hogy főtengely szimering. OK akkor cseréljük ki. Megtörtént, összeraktuk, beindítottuk, csak éppen az 5-ik sebesség eltünt. Szétszedés, kopásnak vagy hibának jele sincs, összerakás. Az 5-ik még mindig sehol, ismételt szétszedés. Jó rendben gondoltam, biztos mi vagyunk a bénák, így megnézettem tőlem sokkal tapasztaltabb, hozzáértőbb emberekkel, de ők sem jöttek rá a hiba forrására.

Ezek után 5 évig nem is foglalkoztam vele, ott egye meg a rozsda, nem idegesítem magam vele. Később csak rászántam magam, és úgy ahogy volt (kosárban) odaadtam egy "szakembernek", akinek sikerült pár hét alatt működésre bírni. A következő szezont nagyobb hiba nélkül kibírta. Teleszkópban szimeringet cseréltem, gumit, és láncot.
Már azt hittem, engedelmekedni fog, de ezután jöttek az elektromos hibák. Az egyik utunkon a gyujtásnál égett össze az összes vezeték, amit kalapácshézag állítással, és sebtapasszal (szigszalag hiányában) orvosoltunk, természetesen az út szélén. Otthon kalapácscsere, vezeték csere következett. Az utolsó, nálam töltött évét már szerelőknél múlatta. Majdnem az egész elektromosságot kicseréltettem, de nem lett soha tökéletes. Még egy találkozón hagytam magam megszivatni, és úgy gondoltam, inkább eladom, mielőtt még felgyújtanám valamelyik árokban.
A motorozás nem arról szól szerintem, hogy mindig azon izguljak, hogy mikor fog megállni, és miért is rángat a dög. Hozzáteszem, a többiek akikkel együtt motoroztam szintén Mz-vel, és Jawával jártak, 40-50000 km-el, az enyémben még csak 22 volt. Ja és még egy fontos dolog: 80, max 90 volt az utazó tempóm, egyszer mentem 110-et, tehát még azt sem lehet mondani, hogy széthajtottam.
Mindent egybevéve, amikor még tökéletesen működött, szerettem. Kényelmes üléspozíció, még az utasnak is. Pakolhatóság páratlan, volt, hogy 2 sátrat, 4 hálózsákot, egy heti ruhát vittem, két személlyel.

- Váltó,kuplung,telók,elekrtomosság.

Aki élt és mozgott.

Fenntartási költség (7) Évjárat 1986
Előző motorja? Következő motorja?
Verdikt (4.1/10)

Mz