Motorok » Kawasaki » Zx-9r 1994 (900)

Zx-9r 1994 (900)

Zöld Sas

A Kawasaki ZX-9R csúcstechnika volt 1994-ben, és szerintem közúton még ma is megállja a helyét. Persze versenypályán már súly- és teljesítményhátrányban van a modern gépekkel szemben. 1994-ben elől-hátul teljesen beállítható futóművel (húzó-nyomófokozati csillapítás, rugóelőfeszítés) és csúszókuplunggal (anti-hopping) szerelték. A merevség fokozása érdekében felfordított (upside down) teleszkópja van. A kuplungja hidraulikus működtetésű. A hátsó rugóstag bekötési pontjának magassága
-és így az ülésmagasság is- állítható. Állítható a kuplung és fékkar távolsága is a kormánytól. 320 mm-es féktárcsát pedig azóta sem sok motor kapott! Az első közúti motor volt, amit RAM-AIR-rel szereltek fel. Gyönyörű hangja van, amikor szürcsöli a levegőt gyorsításkor, de ez csak a gyári kipufogódob mellett hallatszik. Több korabeli tesztelő is leírta, hogy a sportmotorok között kiemelkedő a kényelme. Ez részben a kormánykifli fölé szerelt kormánycsutkáknak köszönhető. Így nem kell annyira hasalni rajta, mint a ZX-7R-en vagy a CBR900RR-en. És még egy apróság, hogy a tükröket nem kell hosszadalmasan újra beállítani, ha egy szűk ajtón keresztültoltuk, és ezért behajtottuk. Fix pozícióba hajthatók ki, akár az autók tükrei!
2004.03.14-én vettem 10 évesen és 43.000 km-rel az órájában. Szerintem aki elhiszi, hogy egy motorral nem mentek évi min. 5.000 km-t, az át van verve. Hitel helyett viszont benzinre akartam költeni a következő években, ezért is döntöttem használt motor mellett. Ennek a modelnek típushibája, hogy egy bizonyos futásteljesítmény után a szelepek közötti gátak átrepednek egészen a víztérig. Ilyenkor a köznyelv azt mondja, hogy forralja a vizet, de valójában a kipufogógázt nyomja a hűtővízbe. Arról ismerhető fel a hiba, hogy ilyenkor olajos lesz a hűtővíz a kiegyenlítőtartályban. Ennek a példánynak még nem volt gátrepedése. Viszont annyira egyenetlenül, zakatolva járt a motorja, és annyira nehéz volt kormányozni a ZX-4-es után, hogy csak a szerelőm bíztatására mertem megvenni.
Viszont a kereskedésből az első utam a Professzorhoz vezetett, aki 3 napot dolgozott rajta. Alaposan kitakarította a karbit, és beállítota a szinkront, szelephézagot. Feszített a kuplungházban futó primerláncon, így a zakatoló hang eltűnt. Csak a Kawasakira jellemző motorhang maradt. Ezen kívül természetesen volt légszűrőmosás, fék- és hűtőfolyadék csere. A karok és pedálok tengelyeit megzsírozta. És mindent rendbe rakott rajta, ami rendetlen volt. Új gumikat és gyertyákat is kapott a 9-es.
Úgy éreztem, hogy a Professzortól egy másik motort kaptam vissza. Egyenletesen járt a motorja, egyenletesen húzott, könnyű lett a kormányozhatósága az új gumiknak köszönhetően. Úgy éreztem, hogy óriási a mérete és rettenetes a teljesítménye a ZX-4-es után. Az első 4 hónapban csak ismerkedtem vele, próbáltam megszokni. Nem mertem teligázt húzni, pedig már 10 éve motoroztam kisebb gépeken, de ez volt az első igazán erős motorom. Március 16-án éjfélre lett kész a nagyszervizeléssel a Professzor, és rögtön egy 250 km-es útra indultam, mert másnap munkába kellett mennem. Vastagon felöltöztem és nagyon élveztem az új motorom a +4 fok ellenére.
6 évig volt nálam, ezalatt 95.000 km-t mentem vele. Márciustól novemberig munkába jártam 30 km-es távolságra, és szinte minden hétvégén úton voltam valamerre. Fogyasztása túratempóban 5,5 l/100km alatt marad, így 20 literes tankkal kb. 350 km a hatótávolsága. Egész napos túrák után jó volt róla leszállni, de szerintem tényleg kényelmes ahhoz képest, hogy a maga idejében sportmotornak készült. A végsebessége 280 km/h körül van. A futóműve kiváló, nagyon stabil. A gumi kopottságára viszont érzékeny. Az elkopott gumikal nehéz bedönteni a kanyarokba, és kis sebességnél, városban is rendkívül rossz vele menni. A gumikat általában szövetig el szoktam koptatni. Ilyenkor, amikor megkapja az új gumikat, rá sem lehet ismerni, annyira megjavul a vezethetősége. A másik dolog, amire nagyon érzékeny, az a légszűrő. Én sokat jártam vele napkeltekor és napnyugtakor, így a rajzó bogarak a RAM-AIR-en keresztül gyorsan elkoszolták a légszűrőt. Ha 10.000 km-t mentem légszűrőtisztítás nélkül, akkor a végére már nagyon kultúrálatlanul járt. 4000-es fordulatszám alatt csukladozott, dadogott, alapjáraton leállt.
1 év és 20.000 km után az egyik első teleszkópból elkezdett az olaj szivárogni. Szétszerelés után derült ki, hogy a krómszárak kissé görbék. Valószínűleg egy korábbi ütközés miatt, így a szimmeringet egy irányban extrán terhelte, ezért kopott el. A krómszárak ki lettek egyengetve, és összeszerelés előtt alaposan ki lett mosva a teleszkópok belseje. Amikor a szimmeringeket vettem, azt mondta az eladó, hogy a felfordított teleszkópból max. 2 év után kifolyik az olaj, akármit csinálok. Ehhez képest a következő 75.000 km-en nem volt vele gondom. Gondolom, a többség nem szokta a görbe telót kiegyengetni, így az új szimmering kénytelen megadni magát idő előtt. Kiderült, hogy a kormánynyak csapágy is csereérett lett már, így azt is kicseréltettem.
A második szezonra már megszoktam a motor teljesítményét, és feltűnt, hogy 6.000-es fordulatszámtól kissé csökken a gyorsulás intenzitása. Valahogy nem forgott végig úgy, ahogy azt a ZX-4-nél megszoktam. A 2. szezon végére már túlvoltam 40.000 km-en. Őszi reggeleken hidegen a 3. henger lustálkodott alapjáraton. 10.000 km-enként megevett 1 liter olajat. A szezon végén a szerelőmmel úgy döntöttünk, hogy a télen leveszi a hengerfejet, mert valószínűleg a 3. henger szelepei már nem zárnak tökéletesen. Amikor lekerült a hengerfej, kiderült, hogy a hengerek is erősen kopottak. Valószínűleg elhanyagolták az előző tulajok a légszűrő karbantartását, de lehet, hogy egy időben szűretlen levegővel járt szerencsétlen. A vezérműlánc feszítő annyira el volt már kopva, hogy befeszült, és nem tudta a láncot feszíteni. Végül az egész blokk szét lett borítva. A főtengely még hibátlan volt, de összeszerelni már új csapágyakkal kellett volna. Az olajszivattyúban volt pár apró karc. A kilométeróra 83.000 km-t mutatott, de szerintem már 150.000 km is lehetett benne. Számolgattam a várható költségeket. Osztottam, szoroztam végül úgy döntöttem, hogy veszek egy bontott blokkot. Sikerült is szerezni egy kevesett futott példányt, amit a bontóban a szemünk láttára szedtek darabokra, így láttuk, hogy tényleg hibátlan állapotban van. Végül teljes motorfelújítás lett a hengerfej felújítás helyett. Ha már szét volt szedve a gép, a hátsó rugóstag himbarendszere is fel lett újítva. A rugóstag friss olajat és gázt kapott a kimosás után. Mindkét kerék új csapágyakat és szimmeringeket kapott. Végül ez a nagy generál 450.000 Ft-ba került, de ebben benne volt az új gumigarnitúra is. A 3. szezont szinte egy új motorral kezdtem. Az új blokkal már megtorpanás nélkül forgott végig 12.000-ig. Míg eddig nem ment a kilométeróra mutatója 270 fölé, most már elérte a 290-et is. Figyelembe véve, hogy még további 55.000 km-t mentem a 9-sel, nem bántam meg a felújítás költségeit.

A problémamentesen megtett sok km titka a rendszeres karbantartás:
5.000 kilométerenként légszűrő mosás+olajozás, karburátor szinkronizálás
10.000 kilométerenként szelephézag ellenőrzés, olaj+olajszűrőcsere
20.000 kilométerenként gyertyacsere
2 évente hűtő- és fékfolyadék csere
A fentieken túl gumit, fékbetétet és láncot cseréltem, amikor azt a szükség úgy hozta.
A rendszeres karbantartásnak köszönhetően egy alkalmat kivéve soha nem állt meg. Egyszer Lengyelországban az aksi megadta magát, de annyira, hogy még a műszerfal jelzőfényei is kialudtak. Betolni sem lehetett. Szerencsére nem egyedül voltam, így egy másik motor aksijáról be tudtuk bikázni. Másnap egy helyi motoros üzletben sikerült vennem egy névtelen kínai aksit, ami 1 évet bírt ki. Tapasztalataim szerint akkumulátorból 2 hosszúéletű márka van a piacon: VARTA és BANNER. Olajból nekem a BEL-RAY teljesen szintetikus EXS olaja bizonyított. Olajszűrőből pedig a Meiwa-ra esküszöm.

Fenntartási költség (7) Évjárat 1994
Előző motorja? ZX-4 Következő motorja? ZX-6R