Motorok » Honda

CRF1000L

Rákattantam.

Első új motorom. Az előző Hondámat használtan vettem egy nyugdíjas vidéki háziorvostól, aki csak vasárnap templomba járásra használta, de azt is csak napos időben, gondosan bemelegítve nem kihúzatva. Az első szervíznél derült ki hogy a motor legjobb esetben is totálkárból lett feltámasztva... mindegy.

Szóval Africa Twin. Két év kihagyás és külföldi tartózkodás után motort kellett (mondom KELLETT) vennem. Mindenképp túraendúró volt a terv, tekintve hogy kinőttem már a tankon-hason-nyélgázon jellegű motorozásból. Sokáig szemeztem a GS-el, de az valahogy túl bajor meg túl techno volt. Aztán egy szép napon úgy 2015 november környékén megláttam a TotalBike Africa Twin cikkét - instant get, kérdés eldőlt. Ahogy a beérkezett a szalonba mentem üléspróbára (tekintve h 176 cm vagyok, ergo nem hosszú a lábam) majd rendeltem a járművet. Szerencsére pont úton volt Európa felé egy piros hagyományos váltós gépezet, pont mint amilyet szerettem volna. Kiegészítőnek bukócső, ködlámpa, középállvány és 12v csati lett hozzá.

Gépátvétel április végén - fotó csatolva. Szalonba belépés, motor középen, csillog és HATALMAS. Ez a pillanat sokáig meg fog maradni bennem. Papírmunka, gépátvétel, indulás.

Tudom hogy banális és érzelgős, de ilyen jellegű "megérkeztem" érzésem nem volt még más járművön, sem autóban, sem motoron. A kormány széles, nálam pont válszél. A hát egyenes, a térdszög 90 fok. A fekete LCD tökéletesen látszik még hátsó napfénynél is. Kezelőszervek könnyen járnak, finoman működnek. Váltó pontos (azaz volt kis bizonytalanság 5. fokozat környékén, váltottam mellé 2x-3x, de ez az olajcsere/bejáratás után megszűnt).
Hang... a hang. Gyári szett van rajta, nekem nem is lesz más. A 270 fokos főtengely elékelés miatt simán V2 hangja van. Több HD-s csapat felfigyelt amikor közeledtem a kút felé ahol épp álltak (természetes élőhelyükön :) ) és megnézték hogy mi jön - szerintem ez nem rossz jel...

És jött az első túra, szalonból elhozva. Irány a kút, teletank. Kis sebességnél olyan mint egy bicikli, simán megfordul egy kétsávos úton. 70-80 körül a 21"-es első kerék miatt stabilizálódik, utána mintha sinen futna, idegesség, instabilitás sehol, még erős oldalszélben sem. A motor 2300 körül éled, nyomatékgörbe egyenes, 80-nál 6. sebesség, utána nem kell tovább piszkálni a váltót. Fogyasztás olajcsere után 110-120-as túrázásnál 4.6l/100 km ez a 17 literes tankkal 350 km körüli valós hatótávot jelent. Gyakorlatilag a világból ki lehet menni vele. Szóval az első túrám 300km-re sikerült, megállás és pihenő nélkül. Azóta is hasonlókat megyek vele, ha kinyitom a garázskaput, akkor 200 km alatt nem állok meg.
Ami kicsit zavaró az a szélvédő. 120 felett a sisakon a szél olyan bubogásba kezd, hogy pár percnél tovább nem akarsz gyorsabban menni. Gondolkodtam a túraplexin meg a mindenféle kiegészítőkön, de asszem marad így, nem árt egy kis sebességkontroll...

Itt tartunk most 2.5 hónap után. Megvolt az első rendeltetésszerű használat is - kis földutas motorozás, itt is hozta a kötelezőt.

Ez egy elképesztően jól kitalált és összerakott motor - meg lennék lepve ha nem lenne belőle ugyanakkora legenda mint az elődjéből.

- semmi

Honda Szallerbeck

Fenntartási költség (7) Évjárat 2016
Előző motorja? CBF600NA Következő motorja? Nem nagyon lesz... ha igen akkor a következő Africa Twin
Verdikt (8.9/10)

Honda