Motorok » Honda

Lead 110

Elment a Lead-i néni a vásárba

Elment a Lead-i néni a vásárba

A történet ott kezdődött, hogy az 50-es robogók után kellett egy nagyobb, rendszámos robogó, ami tartja a főfalu forgalmasabb útjain hömpölygő járműáradat ritmusát. Az előző kettő olasz volt: egy Piaggio Liberty 50 4T, ami csúnya volt, cserébe nem fogyasztott sokat. A másik egy Aprilia SR50, ez szép volt, jól is ment, de már kinőttem ebből a korból. :) Fő szempont a praktikum volt: nagy sisaktártó, egyszerű karbantartás, alacsony fogyasztás. Másodsorban a kora volt a lényeges, hogy 3-4 évesnél ne legyen öregebb. Így esett a választás egy Honda Lead-re, leánykori nevén Honda NHX 110 Lead/Elite, röviden: Lead-i.

Nézzük a pozitív dolgokat! Könnyű, fürge, a városi dzsungelben remekül lehet cikázni vele kis mérete és kezessége miatt (elöl 12”-os, hátul 10”-os kerekei vannak). 110 ccm-es, injektoros, így a fogyasztása sem szökik az egekbe: 2,7 liter kb. minden helyzetben. Lehet dugóban araszolva start-stop üzemmódban veretni, vagy Gerhard Plattner módjára vitorlázni, esetleg 80-nal tiltáson (erre még visszatérek) „tépni” vele. A piros lámpától szépen megindul – az autókhoz viszonyítva. A kedvenc utazótempója 60-65 körül van, 70-nél még elvan, 80-nál viszont közbelép az elektronikus tiltás.

A sisaktartója óriási, két zárt bukó belefér, azaz egy kisebb bevásárlást simán elnyel. Ha kell, egy-két zsugor ásványvíz a trepnin is elfér. Ha egy topcase-t rak rá az ember, egy hétvégi bevásárlás is elintézhető egy fordulóval.

A karbantartása egyszerű, az olajleeresztő csavarokhoz, légszűrőhöz, gyertyához könnyű hozzáférni, minimális műszaki tálentumú emberek is vígan elvégzik a TMK-t.

Térjünk rá a negatív tulajdonságokra. 80-nál vége van, mint a botnak. Igen, ez a vége, lejtőn lefelé, orkánban is. A motor még bírna többet is, de bolondbiztosra tervezték. Ezzel együtt kell élni vagy más robogót keresni. A másik bosszantó tulajdonsága a bendix meghibásodása. Néhány ezer km után elkezdi beadni a kulcsot, eleinte még csak csattanásokkal jelzi, hogy valami nem okés, végül már 10 indításból 9 sikertelen. A gyári bendix 40.000 Ft, az ebay-ről lehet rendelni utángyártottat egy tízesért. A bendix problémát több Lead tulaj is megerősítette. A márkaszervizek hozzáértése (?) is különböző: az egyik szerint akkumulátor probléma, a másik szerviz már közelebb járt a megoldáshoz, hogy valószínűleg a bendix lesz, de elég kipucolni a variátorházat, és megjavul. Hát, nem volt elég kipucolni, a bendix tényleg gajra ment. Magasabb embereknek az üléspozíció is kényelmetlen lehet, hosszabb túrákról ne álmodozzunk. Nem is arra való.

Összességében egy vidám városi szaladgálós, alacsony fogyasztással és néhány bosszantó aprósággal.

- Bendix. (a gyári ára 40.000 Ft, az utángyártotté 10.000 Ft)
- Update - 2020. november
- Az elmúlt 4-5 évben az olajcserén, szelephézag állításon kívül más karbantartást nem igényelt.
- Érdemes az olajat 1500-2000 km-enként cserélni, mert a gyári 4000 km-t nem éri meg megvárni.
- 25e km után az alábbi javítások, karbantartások voltak:
- - variátorszíj és első fékbetét csere
- - első és hátsó gumicsere
- - megadta magát a vezérműlánc-feszítő, egy használt feszítőt rendeltem az ebay-ről

Honda Dream. Segítőkészek, bátran ajánlom őket.

Jómagam.

Fenntartási költség (8) Évjárat 2010
Megbízhatóság (9) Vezetett km 20000
Előző motorja? SR50 Következő motorja?
Verdikt (7.3/10)

Honda