Motorok » BMW » K75 Rt 1986 (740)

K75 Rt 1986 (740)

A világból kimegy(ünk)

13 év kihagyás után ültem motorra. Hiába no, az ember ebből az őrületből nem tud kinőni és így is van ez rendjén. Már anno, mikor gyermekem születésekor felhagytam a motorozással a család nyomására, nos már akkor tudtam, hogy valaha veszek egy BMW-t. Amikor a biológiai órám jelzett, hogy eljött az idő, persze éppen építkeztünk, de engem elkapott a gépszíj, nem várhattam. Visszakattogtam az időben 13 évet és azt mondtam: onnan folytatom, ahol abbahagytam, K sorozatú BMW-t akarok. Irtó szerencsém volt, mert ráakadtam a "Kisisten"-re. 9.000 mérföld volt benne, túl volt egy apró csúszás utáni helyreállításon és talán egy évtizednyi ácsorgáson a Nagy Vízen túl. Éppen bekerült az országba. Gyorsan összeszedtem minden kapcsolatomat, leinformáltam a motort, tiszta volt mint a frissen mosott lepedő... Megvettem. Napokig a garázsban éjszakáztam, nem hittem el az egészet. Aztán véget ért a tél és elkezdtünk együtt kószálni. Az azóta közösen megtett 30.000 km. megerősített abban, amit korábban csak sejtettem. Mindig csak BMW-m lesz. Bejártuk Erdélyt 3x, Lengyelországot 2x, a Bajor Alpokat 2x, A Dolomitokat, Tirolt, Szlovákiát, Szlovéniát, Horvátországot 2x Magyarországot keresztbe, hosszába és nyugodtan állítom, hogy tényleg a világból is kimegy.
Nagyon kényelmes, >800 km (Garmisch-Partenkirchen-Budapest) meg sem kottyan rajta egy nap alatt, a szélvédelme jó, a motor ereje elég még a nagyobb Bimmerekkel való együtthaladáshoz is. Különösen nyomatékos a háromhengeres és olyan gyönyörű hangja van, hogy nehéz megfogalmazni. Jól szól benne a zene :-)) 90-ig és a gyári System-kofferek minden cuccot elnyelnek. Megbízható vas és már "88-ban rátették a világ egyik legnagyobb találmányát, a markolatfűtést, meg a fedélzeti check rendszert, ami az aktuális sebességfokozattól kezdve (1988-at írunk!!!)a féklámpa kiégéséig mindenre figyelmeztet. Az már csak hab a tortán, hogy az irányjelző, ha mozog a motor (de csak akkor) kikapcsol a 12. villanás után. Kizárt így a jellegzetes motoros képe, aki halad egyenesen és indexel....50 kilométeren keresztül. :-)))
Viszont hagyományos még az első futóműve, és a fékek, amik ugyan a Brembotól érkeztek, és rendesen fognak is, de a telók hajlamosak enyhe szitálásra, ami inkább csak ijesztő, mégis számolni kell a jelenséggel. Számolni kell a még kitámasztó nélküli kardán jellegzetes terhelésválási reakciójával, ami visszakpcsolásnál (indulásnál is) kicsit megemeli a motor hátulját. Ez különösen szerpentineken, lefelé, a kanyar előtti visszakapcsoláskor lehet ijesztő és bizony ha durva a kuplungolás, képes megcsúszni a hátsó kerék. Be kell kalkulálni! Viszont mindezek ellenére nem vártak még a nagyobb vasakkal sem rám soha, legfeljebb én óvatosabb vagyok. A hátsó monolever felfüggesztés egyetlen teleszkópja csak 3 állásban állítható, lehet, hogy beruházok valami komolyabbra.
Viszont hihetetlenül kezes a futómű, nagyon könnyű vele akár felpakoltan is araszolni a nagy forgalomban, az idom pedig olyan jó áramlástanilag, hogy még a nagy kofferekkel sem rángatja a szél a vasat, akár 160 fölött sem (igaz, hogy a dobozokban benne van, hogy max. 130 km/h)
Ez az a BMW, ami:
-Nem imbolyog induláskor
-Nem fogyasztja az olajat
-Nem csattog a váltója
-Ultrafinom a motor futása
és
-Mindenki azt hiszi rá, hogy boxer... :-))

Sor 3 Uraim, sor 3! Jól van boxeresek, nem kell engem megdobálni! :-)))

Az idén mégis veszek egy másikat. Egy R1150RT-re pályázok. Viszont ez a motor marad, a fiam fogja használni, aki éppen kinövi a jelenlegi vasát. Mert ettől a motortól nem szabad megválni, annyira jó!

- Hátsó kerékcsapágy: 18.000 Ft volt a gyári. Teló szimmering: 4.000 volt a gyári.

Egy nagyon jó ismerősöm csinálja rajta az olajszervizeket. Kívülről ismeri ezt a modellt.

Fenntartási költség (7) Évjárat 1988
Előző motorja? Következő motorja?
Verdikt (7.8/10)

BMW