Motorok » Aprilia » Pegaso 650 Ie 2001 (651)

Pegaso 650 Ie 2001 (651)

Remek motor kis hisztivel

Egy éve vettem egy Honda CB 500 után. Szerelem volt első látásra, szerintem nagyon szép, egyébként is egy túraendúró és az egy henger volt a vágyam. Előző motorjaimat inkább racionális megfontolásból választottam, most úgy döntöttem, nem érdekel, hogy olasz, meg rezonál, eljött az idő, hogy érzelemből vásároljak.
Nem mondom hogy megbántam, de azért némi rossz szájíz keveredett a dologba egy idő után, de ezek elsősorban az előző gondatlan gazdának köszönhetőek, nem annyira a motornak.
Sajnos a hibái hónapokkal a vásárlás után jöttek elő, nem azonnal, és szerelés közben derültek ki a súlyos turpisságok. Itt azért el kell mondjam, hogy én is hibás voltam, mert nem rögtön cseréltem olajat meg egyéb dolgokat vásárlás után és fogyasztást is csak később kezdtem el méregetni.

Nézzük előbb a pozitívumokat:
nagyon kezes motor, nagyon jó az ülése és az üléspozíciója, kormánya. A motor nem túl széles, városban is remekül lehet vele közlekedni, könnyen irányítható, többnyire el lehet férni vele a sorok között is. Kb. 180 kiló de majdnem olyan könnyű manőverezni, mint egy 120-130 kilós motorral.
Külön előny a városban a viszonylag alacsony fordulaton ébredő nagy nyomaték, bármilyen szituációban lehet számítani az erőre, nem csak a fékezés marad vész esetén és ez a lámpától való induláskor is sokat segít főleg, ha a boyracereknek nem tetszik, hogy eléjük álltam (megjegyzem, ilyen egyre kevesebbszer fordul elő, sokat javult a közlekedési kultúra Budapesten az utóbbi időben, elég jól összeszoktak az autósok és a motorosok).
3000-es fordulattól már jól húz, nem rángat, nem cibálja a láncot, kb. 5500-as fordulatig. Az egyes és a kettes sebesség rövid, hozzá kell szokni, ez egy váltogatós motor, a maradék viszont kellemesen hosszú.
Többen írták, hogy gyenge a féke. Szerintem nem, én Ferodo Platinum betéteket használok és szerintem teljesen rendben van. Lehet, hogy másoknál nem fém fékcső van vagy öreg a fékfolyadék.
A kapcsolók a szokásos helyen, könnyen működnek, könnyen elérhetőek.
A mechanika kellemesen túlméretezettnek tűnik, alapvetően egy tartós szerkezet benyomását kelti (ezzel kapcsolatban lásd a szerelés részt).

Semleges:
A váltójától nem vagyok hasra esve, főleg nem két Honda után, nevezhetjük férfiasnak vagy nyersnek, nem egy finom szerkezet, na. De a rossztól azért messze van. Hosszan kell átrakni egyesből kettesbe.
Rezonál, de nem vészes. Amikor megvettem, szinte egyáltalán nem éreztem, majd később kicseréltem a grafit tömítéseket a kipufogóban és akkor már nekem is elkezdett rezonálni, de szerintem ez orvosolható gumialátétekkel a kipufogó felfogatási pontoknál.
Az alkatrész árak elég változók, van, ami indokolatlanul drága, más meg teljesen rendben van. Az eBayen sok minden kapható, de a minőséget jól meg kell nézni. A gyári alkatrészek baromi lassan érkeznek, szerencsére ilyenre nem volt szükségem, csak amikor egy szépséghibás alkatrészt akartam cserélni, kopó, fogyó, könnyen törő alkatrészek (tükör) általában olcsóak és gyorsan hozzáférhetőek.

Negatív dolgok:
Az utasülés tényleg bénácska, ahogy mások is írták, az utas rámcsúszik fékezéskor vagy csak motorféknél.
A fogyasztása nekem katasztrófális, városban 6,5-7 liter, akár lábújjhegyen közlekedek, akár kinyomom a szemét. Szerintem ez baromi sok, valószínűleg valahol gond van még, pedig mindent átnéztem, injektorokat kitisztíttattam, levegőszűrő, gyertya új. Azt hiszem, el kell vinnem egy műhelybe rendes motordiagnosztikára.
Még az elején, kb. a vásárlás után 3 hónappal kezdődtek a rejtélyes elektromos hibák, indítás után 10-15 mp-cel leállt. Ezt 3 hétig csinálta. Nem lett meg a hiba, pedig mindent végigmértünk, egyszer csak abbahagyta és soha többé nem jött elő. Valószínűleg egy kontakthiba valahol. Nem lehetetlen, hogy itt is csak az előző gazda a ludas, mert találtam helyenként hajmeresztő gányolásokat, amiket nekem kellett visszaállítani gyári állapotra, pedig csak minimális odafigyelést igényelt volna.
Nemrég kezdődött, hogy időnként kigyullad a hibajelző lámpa, ilyenkor érezhetően egy kicsit instabilabban is jár a motorja. Általában egy újraindítás helyre hozza, de kezdek aggódni.
Nagyon hiányzik a középsztender. A gyári drága, a bontott meg ritka mint a fehér holló. Az oldalsztender kevés, ha nem teljesen sík és szilárd helyre teszem le, nekem már háromszor feldölt a motor álltában.

Szerelése:
Mivel ezek már 10+ éves motorok, elkerülhetetlen, hogy ezzel is foglalkozzon a tulajdonosok jelentős része. Normálisan nem kell sokat szerelni, sokkal inkább a szezonra való felkészítés és az előírt alkatrészcserék miatt írom. Meg persze te is belenyúlhatsz egy elhanyagolt példányba. Általában könnyű szerelni, a kuplungkosár (vágni kell egy L profilú vasdarabot) és a generátor (6000 Ft a lehúzó) kivételével nem igényel célszerszámot. Egyedül a kipufogó egyik szelvényét nehéz kilegózni. A tankot pl. 3 perc levenni, ha alatta kell valamit csinálni.
A gyári szerelési kézikönyv elérhető a neten, nagyon részletes, képekkel dokumentált, általában jól használható (külön van egy a motorkerékpárhoz és egy másik sokkal részletesebb a motorblokkhoz!)
Nagyon kell figyelni arra, hogy olajcserekor a fém szűrő (az olajtartály oldalán) is ki legyen tisztítva, és az olajkör légtelenítve legyen! Ha ez elmarad, akkor elkoszolódik a szűrő és egy idő után elmegy az olajnyomás és úgy jársz, mint én: a nagynyomású körön elment a nyomás és elugrott a vezérműlánc. Te ne kövesd el ezt a butaságot!
Ráadásul az olajnyomásjelző lámpa 0,6 bar alatt jelez be, miközben a nagynyomású kör 3 bar fölött kap csak olajat. De ha erre figyelsz, akkor mechanikailag örök élet + egy nap - összességében szépen túl van méretezve minden
Az önindító szabadonfutót 25000 kilóméterenként cserélni kell, de ezt úgyis hallani fogod, mert csúnya hanggal indul és áll le a motor, ha kopott. Kerüld a 20000 forintos kínait az eBay-en! Nekem 200 kilómétert bírt, pedig mindent a gyári előírás szerint csináltam, a gyári menet- és csapágyragasztókat használtam, mindent az előírt nyomatékra húztam, mindent kétszer ellenőriztem. Egy szar és kész, nem minőségi anyagból van, hanem nagy széntartalmú morzsolódos vasból. A jók 50-60000 fornittól kezdődnek.
A hibakód könnyen kiolvasható a komputerből, csak össze kell kötni az egyik csatlakozó két drótját és kivillogja a műszerfalon majd ki is törli a kódot. (Vedd fel telefonnal mert megszívod ;) ) Minden szépen le van írva a szerelési útmutatóban.
Általánosan elmondható, hogy a rezonancia miatt mindig használj csapágy- és menetragasztót ahol elő van írva, mert különben szétesik és kezdheted újra a szerelést. Ráadásul nem is drága és szinte mindegyik szerszámboltban kapható dolgokról beszélek.

Ennyi a tapasztalatom, remélem hasznos volt.
Összességében elmondható, hogy egy tartós és megbízható motor, kezes és jó futóművel, kényelmes üléssel és testtartással, nyomatékos motorral, közepes váltóval. Remek napi közlekedőeszköz és csodálatos túratárs akkor is, ha elhagyod az aszfaltot. És elfogod, mert elcsábít. Ha az előző tulaj nem gányolja szét az elektromos rendszert, akkor valószínűleg teljesen felhőtlen lenne a kapcsolatunk.

- Vezérműlánc elugrott olajnyomás hiánya miatt - ez sokkal inkább az előző "gondos" gazda érdeme
- Ventillátorkapcsoló hőgomba - 6000 Ft
- Rejtélyes elektromos hiba, indítás után 10-15 másodperccel leállt - elmúlt magától
- Km óra spirál - 1500 Ft
- Jobb- és baloldali blokk tömítés szett - 4500 Ft
- Tükör - 6000 Ft
- Egyéb kopóalkatrész árak:
- Önindító szabadonfutó eBayről - 55000 Ft szállítással - gyári csereperiódus: 25000 km
- Gumik párban: Michelin Anakee 3 - 50000 Ft
- Fékbetét: Ferodo Platinum - 6000 Ft első - 7000 Ft hátsó