Autók » Wartburg » 1.3 (1988-1991)

1.3 Wartburg 1.3 Limuzin

Hűséges háziállat

1990-ben gyorsan szükségem volt egy autóra, kevés pénzből. Talán én vettem meg az rendszerváltás utáni utolsó Wartburg kiutalást. A csepeli Merkur telepen vettem át, ha még emlékszik valaki hol volt. Kétéves korában elmentünk Görögországba, a Peloponészoszi félszigetet jártuk be, sokszor úttalan hegyi utakon. Hazafelé Röszkétől 5 kilóméterre szétment a váltó, vagy a kuplung. Csak rükvercben volt hajlandó menni. Sebaj, már úgy sincs mesze a határ. Ez volt az egyetlen komoly meghibásodás. Kis kapcsolat és szvatossági alapon ingyen megjavították. Nagyon megijedhetett, mert attól kezdve szófogadó háziállítként viselkedett. Soha nem hagyott ott az úton. A futómű nem a Wartburg erőssége, de ha ismertem a kocsit, meg lehetett szokné. Normál karbantartás, és 10 év után a szokásos kisebb hibák, akkumulátor, generátor javítás, önindító javítás, vákum szabályozó, fékhenger, alapjárat elektrónikája, ablaktörlő, stb. Úton soha ott nem hagyott. Egyszer házilag políroztam szakszerűtlenül, sikerült a zománcról a fényt örökre leszednem, az újrafényezés meg elmaradt. Később huszonéves lányom használta, de feladta. Jó kocsi volt, az egész család szerettte, annak ellenére, hogy nem huszonéves lányok álomautója. 90 ezerért tudtam eladni. Egyszerű, könnyen olcsón javítható kocsi volt. Igaz gyakran voltak apró meghibásodások, de pár alkatrész a kocsiban, garázsban és javítás után ment tovább.

- Kuplung, futómű, ablaktörlő, elektromos alapjárat.

Több helyre. 1997-2001 között Görögországban, Athénban dolgoztam, ott is találtam szerelőt. Először csodálkozva nézte, mert addig csak kétüteműt javított. Egyszer Athénban én marha, elvittem a VW szervízbe. Szétszedték a futóművet és nem tudták összerakni, nem volt tűs csapágyuk. Elmentem a kisöreghez. A bontottból összedett egy csomót, betette egy cigarettás dobozba. Pénzt nem fogadott el. Elvittem VW-be, hogy össze tudják rakni a futóművet. Mondtam, a maradék zsírt kenjék a hajukra. Többet ott nem láttak. A kisöreg meg szépen elbütykölgette a Wartbit, ha kellet.

Jó ismerős, mindent gyorsan megjavított. Márkaszervízbe soha nem vittem. Sok apróságot magam javítottam. A régi katonai ejtőernyős dobozban mindig volt csavar, drót, sprága, alátát, tömítés.

Fenntartási költség (2) Évjárat 1990
Előző autója? Lada és mindenféle céges Következő autója? Daewoo Nexia