Autók » Wartburg » 1.3 (1988-1991)

1.3 limosine special

A szerethető, de koros Honecker haragja

Az autót édesanyámmal közösen választottuk az autópiacon,
szinte természetesen ő egy szépen csillogó, frissen fényezett darabba lett "szerelmes". Éninkább egy kopottabb de jóval olcsóbbat választottam volna ezt 330000-ért árulták de gyanusan gyorsan leengedatt 100000-ret az árából így megeggyeztünk. a legfurcsábbnak azt tartottam, hogy soha nem tolattak vele(aki auót vesz mindent próbáljon ki).Én meg friss jogsiva vezetni alig mertem,a tolatással meg se próbálkoztam . A próbaúton valami búgott , az ürge azzal nyugtatott,hogy csak a kerékcsapágy (ha-ha)
Aláírtunk egy mindenféle garanciát elutasító szerződést.
Otthon jött az első feketeleves aparkoláshoz tolatni kellett
volna de indulás helyett egy nagy rántással lefulladt a gépsárkány. Ekkor jött egy autóértő ismerős aki megmondta a frankót. "A féltenglyek halottak" és "tud egy tuti szerelőt"
ekkor kerültem a vágóhíd utcaiak karmai közé, rendbe rakták a féltengelyeket OK, de utána közölték, hogy nincs garancia,
mert törött a váltóház és ez okozza a rángatást és a számla 40000Ft. Ekkor kezdődött a vesszőfutás autósboltok, bontók,
bontandó autók 50000 alatt váltó sehol, a bontandó autókban pedig mind hibás volt. De végül ráakadtunk egy ismerősre aki
jó MERKÚROSKÉNT félretett egy fél WARTBURGOT borúsabb időkre. 10000-ért így szereztünk egy zsír új váltót amit már a Völgy utcai kis műhelyben raktak bele. (Ekkora szivatást nem kívánok senkinek. Ezért mindig szakember nézze át az autót vásárlás elött.) Honecker haragjának további rakoncátlankodásai már nem befolyásolták a használatát, mindig járóképes volt, sohasem hagyott ott sehol.
A további hibák inkább zavaóak voltak mintsem komolyak.
A család korábbi kétütemű Wartburgja után egy igazi mesterműnek számitott:az elektronikus megszakító nélküli gyújtás, a Wartburgokhoz képest precíz váló és halk tiszta, motorja (pöcre indul) ideáli családi autóvá tette a kispénzüek,
de sajnos eljárt fölötte az idő. Kár, mert rengeteg élmény fűződik hozzá családi, baráti túrázások,nyaralások.
És a hátsó ülés is tudna mesélni, na mindegy.
Az egy-két dédelgetett darabon kívül sajnos lassan eltűnnek
a Wartburgok az enyémmel eggyütt. No nem csak a kormányzat öregautóüldözése miatt, az alkatrészutánpótlás egyre problémásabb. A "keleti" (nem a japán) autósboltok vagy megszünnek vagy profilt váltanak. Így valószinüleg már nem sokáig lesznek köztünk Honecker haragjai. A kezdeti szívást leszámítva pozitív a benyomásom a tipusról A-ból B-be
eljutni még a fapadossága ellenére is élmény volt vele. Nagyon fog hiányozni, de sajnos egyre rosszabb állapota miatt kénytelen vagyok kimondani rá a szörnyű ítéletet.
2010-ig van rajta műszaki, ha nálam marad szinte biztos, hogy
"nyomda" a vége, de valószinübb a lecserélése egy 2000-körüli évjáratú Skoda Feliciára.

- Amikor vettem nem értettem az autókhoz és átvertek
- -vásárlás után teljes féltengely felújítás (gömbcsukló, tűgörgőzés, porvédők cserélye) szakszervízben 40000-ért !!!(megérdemeltem)
- -törött váltóház,teljes váltó cseréje a váltó ismerőstöl 10000Ft
- beszerelés maszek kisműhelyben 15000Ft (egy megbízható váltó amúgy 50-60000Ft körül van)
- -elöregedett gumicsövek cseréje (benzin ,víz) 10000Ft
- -aszfalttá sűrüsödött olaj cseréje házilag szűrő+olaj 5000Ft
- ezt azóta 5000Km-ként elvégzem
- -3000Km-ként levegőszűrő, 10000Km-ként gyertya csere
- -96000Km-nél hátsó kipuffogó dob + összekötő cserélye házilag kb.10000Ft
- -98000Km-től kuplug csúszás 110000Km-nél tárcsacsere
- 4500Ft+18000Ft munkadíj
- -98000Km-nél repedt elosztófedél 1500Ft
- -100000Km-nél szálszakadás + kopás miatt gumicsere (4db)
- Matador MP 4 165R13 6500Ft/db szereléssel eggyütt Pesterzsébeten a Nagysándor József utcában
- (ősöreg gumitipus, de erre a kocsira kár a Goodyear /saját
- Vélemény/ amit ezzel az autóval ki lehet autózni azt ez is kibirja, ha rallyzni akarsz akkor akkor költsél rá)
- -105000Km-nél össze kormányösszekötő+trapézgömbfej cseréje 10000+13000Ft munkadíj
- -első lengéscsillapító alsó tartókengyelének törése (rozsda miatt) 1-1év külömbséggel házijavítás (a csillapítók
- "elhányták" magukat) utángyártottakra lettek cserélve
- 6500Ft/db + kengyel 500Ft/db
- -rohadó alváz főleg a karosszériatartó nyúlványok rohadása és törése kb. 40000Ft eddig. Az erősen rohadó kasztnival nem kell különösebben foglalkozni
- -jobb hátsó kerékcsapágyak cseréje házilag 2400Ft/garn.
- csak gyakorlotabb barkácsolóknak ajánlott
- -a szelepemelő hidrotőkéi a megvétel óta kopognak, de
- csak hidegen, több szakember szerint felesleges vele foglalkozni és igazuk van. A cser amúgy alkatrésszel munkadíjjal eggyütt 25-30000Ft, ha nem kell cserélni a vezéműtengelyt

A csepeli "féltengely specialisták" egy nagyképű lehúzós banda a Vágóhíd utcában.

A Csepeli völgy utcában működő kis szerviz remek, de csak a feltétlenül szükséges munkát végzik el (ezt dolgozó emberként azért meg lehet érteni, de ügyfélként sértő) ,de a komolyabb munkákat rályuk bízom.

Fenntartási költség (4) Évjárat 1990
Előző autója? 1988 353 Deluxe Lim. Következő autója? Skoda felicia