Autók » Suzuki » Swift (1989-2003)

Swift 1.3 GLX 16V Sedan

Nekem megfelel

Vennem kellett, mert kellett egy autó nagyhirtelen. Azt hallottam, jó kocsi, bár sosem hittem el, aztán jött a meglepetés. Én tényleg nem tudtam, hogy ez ilyen jó autó. Megbízható, csendes, rugalmas, alacsony fogyasztású és az ötajtós Polo után nekem és a gyerekeknek tágas. Egy öreg bácsié volt, meghalt, meg kellett várni az örökösödési eljárást, aztán az enyém lett, bár már előtte kifizettem, mert annyira jó vétel volt. A bácsi nem ütötte, 3.5 év alatt tett bele 23.000 km-t, vezetett szervizkönyvvel, de a kuplungot tatásan kezelte, az leégett. Vennem kellett még rá téli és nyári gumit (a gyárit a kereskedésben lenyúlták és tükörradiálra cserélték, amit azonnal kidobtam). A hátulját körbefóliáztattam a gyerekek miatt, így kevesebbet kell a klímát rájuk engednem, ami az egészségük szempontjából jobb.

16.000 km után:
Olajat (Fuchs TITAN Supersyn SL Plus 5W-40;Mobil-1 5W-50) 8.000 km-enként cserélek (ez az én dilim, de tapasztalatból tudom, hogy bármilyen autónál megéri hosszútávon), egyébként "nem eszik belőle egy cseppet sem"... szóval a nívópálcán nem látszik meg a fogyás. Alább felsoroltakon kívül gyakorlatilag csak tankolok bele és hajtom... néha tiltásig (autópálya felhajtó), de nem panaszkodik csak megy. A fogyasztása sokkal inkább időjárás-, mint lábfüggő. Ha kicsit lehűl a levegő (20 fok alá), rákapcsol az automata szívató és a fogyi felmegy 6,2-re. Ha kánikula van, akkor meg 5,5. A 4,5 literes fogyi szerintem csak répamese, nekem még sosem sikerült, pedig néhány tankot tojással a pedál alatt, csak országúton vezettem. A legjobb eddig 4,9 volt.

A fűtés remekül szabályozható ("meleg láb - hideg fej" a kedvencem), a klímát meg elég eco módban használnom, az is lehűt rendesen és nem prüszkölök tőle. A váltó kényelmes, a szervokormány kellemes (az ötéves lányaim is kényelmesen tekergetik), a műszerek jó helyen vannak, bár 186 centivel a felső visszajelzők (index és távolsági) kicsit nehezen láthatóak. A kapcsolók (ködlámpa, hátsóablak fűtés) elhelyezése botrány, csak tapizással találom meg és nem látszik a visszajelző, csak ha lehajolok. Szerencsére nem használom sűrűn ezeket, de rohadtul bosszant, hogy nem voltak képesek máshová rajzolni a terveken. Értem én, hogy Japánban nem nőnek magasra az emberek (biztos a sok szusi, a jók kis pörkölt helyett), de ezt a kocsit nem csak ők használják. Mindegy. A csomagtartó nagy, befér a két gyerekbicikli mellé még a cuccunk is. A hátsó ajtók nyílhatnának kicsit tovább, de hát ez van, jó ez. A tank kicsi, ha 15 literrel nagyobb lenne, nem panaszkodnék. A motortér japósan rendezett, a futóművön lehetne gyalulni, de pillanatnyilag megfelel. A hifi inkáb hihi, de majd kicserélem a hangszórókat, ha egyszer 5 percnél több szabadidőm lesz. A fejegységet esdékártyásempéhármascédés lejátszóra cseréltem, így bármikor megszólal Süsü a gyerekeknek vagy BenDeniz nekem. Az ülések nem kényelmetlenek, de nem is kényelmesek. Ha 20 órával többet dolgoznak a projekten, akkor kényelmes lenne, ha kevesebbet, akkor kényelmetlen... iszonyúan ráéreztek, mennyi kell a költséghatékony termeléshez.

Egyelőre ennyi, de majd még írok.

2008.08.10. Most van majd, úgyhogy írok.
Továbbra sincs semmi baja, megbízható és keveset fogyaszt. Az előző írás óta lehúztam még 1x 16.000 km-t gond nélkül. Annyi gondom van most csupán, hogy a csomagtér alján lévő gyári farostlemez eldeformálódott, le kell cserélnem rétegelt lemezre, amit persze le kell festeni előtte, hogy a vizet ne tudja magába szívni, ha az valami folytán odakerülne.

A bal első küszöböt rendszeresen lehorzsolom a cipőm talpával, mert nagyon alacsony az ülés és kiszálláskor beleakadok. Szóval rohadni kezdett, de csak pár pici púp látszik, valamikor átfestetem és teszek rá egy küszöbvédőt. Hülye voltam, hogy nem ezzel kezdtem, most nem lenne ilyen gondom.

2008.10.21. Újabb 8.000 km.
Tegnap este beállítottuk a szelepeket Chunterrel. Úgy volt, hogy majd Ő csinálja, mivel kétszer csinált már olyat, bár azok 8V-k voltak, de ugye 2*8=16V, hát nekiláttunk. :) A dolog kivitelezése az lett, hogy az elején még segített, de kb. az ötödik szeleptől már egyedül csináltam. Nem, nem én vagyok ilyen ügyes, inkább az autó van végtelenül leegyszerűsítve. Szép hangja lett.

Kb. 1 hónapja cseréltem az első fékeket. Nos, a tárcsák darabja 2.550,- volt, a 4 betét meg 2.000, úgyhogy féktisztító spray-vel és 2 db M8*40-es, 8.8-as anyagminőségű csavarral (ez a tárcsák levételéhez hasznos) sem volt 8.000 a csere. Persze itt is minden művelet adta magát, csak rá kellett nézni a féknyeregre és tisztán látszott, mit és hogyan kell csinálni. A művelet elvégzését elméletekkel támogatta Chunter, de igazából csak a két régi tárcsámra hiénázott. Kellett neki valami nyomtáv szélesítéshez.

Futóművet akkor állíttattam rajta, amikor megvettem, mert húzott balra. Ez a beállítás ismét el fog következni, mert egy egészen picikét megint húzni kezdett balra, de sztem ez természetes dolog 40.000 km után.

Januárban megy műszakira (6 éves lesz), addig még a hátsó fékdobokat le kell szedni. Semmi baja a fékeknek, de egy eléggé zárt doboz az és a fékpor nem képes távozni belőle, szóval dob le, kitakarít, fék beállít, dob vissza manőver lesz.

2009.02.21. Megvolt a műszaki.
Előtte zöldkártya, ahol kitűnően szerepelt. Kb. tizedét se mutatta a műszer a gyári értékeknek. Nem is értem, hogy a környezetvédelmi besorolást miért nem a mért értékek alapján adják? Helyette elővesznek egy katalógust, kikeresik, besorolják. Baromság.

Szóval műszaki... hát ez egy vicc. Eddig sem volt túl komoly, de azzal, hogy bárki műszakiztathat, végleg adtunk egy pofont a szarnak. A szervizesek rendesek voltak, mert átnézték az autót, de a vizsgabiztos csak a forgalmiját látta. Az én kérésemre kitakarították a hátsó fékdobot, befújták a csúszkákat réz-spray-vel, egy darabig nem lesz vele gond má´ megint. Az első fékeket is kitakarították, ha már meg volt emelve az autó. Kemény 3.000 forintot fizettem az egyórás műveletért. Ha nem számítom a felhasznált anyagokat, akkor is röhejes szerviz-órabér.

El kellett vinnem kipufogóshoz az autót, mert a hátsó dob előtti csatlakozás szétrohadt. Mondta a prof., hogy ezek a dobok savállók és sosem mennek tönkre, ezért nem is cserélik, csak a csövet előtte. Szeretem az ilyen mestereket. Hajlított is egyet rögtön, a hővédőt leszedte a régiről és ráhegesztette az újra, aztán ment is fel a régi helyére. Passzent lett. Örülök. 6 év nyugi ismét -kipufogásilag.

Néhány újabb komoly meghibásodásról kell beszámoljak. A vizsgán szóltak, hogy a rendszámtábla-világításom nem működik, egyik sem a kettőből. Vettem gyorsan 10 izzót (nem kérnek enni) és kicseréltem. Másik dolog, hogy az ajtókapcsolókból kettő elhalálozott. Mivel 3.000 forint darabja, nem gondoltam újat venni. Akciós kontaktspray megoldja a gondom, ha jól csalódom. Majd beszámolok az eredményről.

Jelentem, kicseréltem a hangszórókat. Nos, nem fostam le tőle a bal bokámat, de azért van valami értékelhető eredménye a dolognak. Nem kell nagyon drága cuccra gondolni, ez nem az a kategória és én sem vagyok az az ember, aki meghallja a különbséget a sodrott és a lapított hangszóróvezetékek között. Majd upgrade-elek, ha olyan kedvem lesz. Előbb inkább szigetelek, de ahhoz meleg idő vagy fűtött garázs kell. Mivel egyik sincs, megvárom a tavaszt, aztán jöhetnek a bitumen-lapok és a zártcellás szivacsok.

A téligumi jó választás volt. Ahol a Barum és társai elkaparnak, én simán elmegyek a Blizzak lm-20-szal. Sosem csúszott meg, csak ha valami elhagyott parkolóban kézifékkel fordulgattam egy picit, a gyerekek nagy-nagy örömére. A jobb első centírozása nem tökéletes, mert 140-nél ráz egy kicsit. El is viszem gumishoz, úgyis dobtak be valami kupont a postaládába.

2009.02.27. Ajtókapcsoló
Hát, ez nem ment valami fényesen. Kivettem, megcsiszoltam az érintkezőket, továbbra sem jó. Szétszedtem a kapcsolót, akkor láttam, hogy belül el van törve a picike-réz-pucuka. Segáz! Bontóban ezresért van megfelelő, jó lesz. A másik kontaktos ajtókapcsolót sikerült helyretenni, csiszolás, rugó-széthúzás után ismét üzemszerű a működése. 1:1, eddig döntetlen. :)

Újabb hiba merült fel. Az ablakemelő (bal-első) lefelé akadozva ment. Levettem az ajtókárpitot, persze ebben a hidegben rögtön megadta magát az egyik kárpit-patent... majd pótlom. Megnéztem az emelő-sínt (amiben a görgők futnak), a gurik kinyomták a zsírt a sín végébe és szárazon futottak, emiatt akadozott. Nosza, telenyomtam teflonos zsírral, meg a keresztgörgőt is és persze a fogaskerék is kapott. Ha már lúd, legyen kövér, az ablakvezető sín is kapott egy keveset. A hiba megszűnt, az ablak úgy jár le-föl, mint újkorában. Tavasszal, ha csinálom a hangszigetelést, majd az összes ablaksínt megkenem, mert most nem volt kedvem minden ajtóburkolatot leszedni.

Ha már kezemben volt a zsír, gyorsan nyomtam minden zár kulcsnyílásába is. Nem mintha használnám bármelyiket is, mivel távkapcsoló nyit mindent, de gondoltam, ártani nem használ.

Voltam gumisnál. Jobb elsőre kellett 5, a bal elsőre 10 gramm. Biztos a kopásból és a szálak átrendeződéséből eredt a centírozatlanság. Két év alatt simán összejön. Azt mondta a srác, hogy ennyitől biztos nem ráz 140-nél, máshol lesz a hiba. Mondtam neki, hogy újak a tárcsák, más gond nem lehet, de csak kötötte az ebet a karóhoz. Ráhagytam. Kipróbáltam, nem ráz. Pipa.

Ha már sebesség... valószínűleg szánalmas és unalmas pöcs lehetek, mert sosem versenyzek a lámpánál és bizonyára elégedett lehetek a farkam méretével, mert nem próbálom "sikersztorikkal" kompenzálni a mérethiányt. Vannak autók, amik gyorsabban mennek nálam, mondjuk azért, mert siet a gazdájuk és vannak, amik lassabban, mert a gazdájuk nem siet. Ennyire egyszerű.
Jól gyorsul, ez tény, de ha egy BMW/Subaru ponttá sűrűsödik a tükörben, az nem ennek következménye, inkább a siet/nem siet dolog lehet a háttérben. Igazi gyorsulásról 500 hp felett van értelme beszélni, attól meg távol állunk itt Európában. Egy kispókkal is lehet életveszélyesen közlekedni, csak épp az adrenalin marad el, tehát szánalmasponthu.

Korábban írtam, hogy vinnem kéne futóműveshez, mert húz valamerre. Nem kellett, mert azt meg a nyári gumi csinálta, de már egy gumis megoldotta a problémát.

Elfelejtettem írni, hogy mikor megvettem, rögtön vettem bele Tungsram Megalight-ot. Azt mondják az okosok, hogy az Osram mittudoménmi még ettől is jobb (lehet), de ez nagyon ott van a szeren. Tompítottban is jóval erősebb, a távolságija meg nagyon durva. Cserébe, mivel ilyen erős a fénye, évenként elviszem beállíttatni a fényszórókat. Kb. 5 perc és ingyen megcsinálják szinte bármelyik szervizben. Jobb a békesség a szembejövőkkel.

2009.04.25. Végre itt a jó idő, fogyasztás 5,2.
Váltottam olajat 10W-40-re. Gondoltam, egy próbát megér, így vettem 2*5 liter Rowe-t, ami 10K pénzembe került, de három alkalomra elég. Megérte, mert csöndesebb tőle sokkal. Eddig sem volt túl hangos, de most még az is csökkent. Közben átléptem a 80K-s futásteljesítményt, így a 8.000 km-enkénti olajcserét 7.000 km-re korlátoztam. 10*8.000, aztán 10*7.000, majd így tovább 5.000-ig. Kell a motornak, bár sokan bizonygatják, hogy a mai olajok, meg a mérnökök, meg a stb... leszarom. Azt hiszem el, amit látok.

Vettem SOUDABAND-ot egy tekerccsel és a felét betoltam a bal első ajtóba. Érezhetően más lett. Nem kong, csak puffan, mikor becsapom. Persze, ez így önmagában semmit sem ér, de majd szép sorjában eljutok minden ajtóhoz, ha marad ez a jó idő. Vennem kell még valami polifoam-félét, mert van olyan üreg a kárpit hátoldalán, ahová pont kellene, mert nagy a rés. Idővel sort kerítek arra is.

2009.06.03. Az MP3 fejegység nem volt rögzítve rendesen, ezért rázós úton ugrált a keretben. Tegnap Chunterral megigazítottuk, tett még alá egy kis polifoamot, azóta csöndben van, nem ugrál, nem zörög, pipa.

A bal első ablak, mikor felfelé húzta az emelő, akkor begyűrte a vezetősínben lévő gumit. Nosza, leszedtük az ajtókárpitot, aztán kitisztítottuk a síneket, bekentük gumisíkosító porral és még egy kicsit hozzá is ragasztottuk a gumit a sínhez FBS-sel. Úgy néz ki, ezt is megoldottuk, pipa.

2009.06.12.: Fogyasztás
Alig. 4,7-4,8-5,1

2009.06.16.: Üzemanyag-szűrő
Este mentünk Agárdra a Csajommal és ahogy jöttünk ki Fehérvárról a Budai úton, egyszercsak elkezdett benzinszag lenni a kocsiba. Első körben nem gondoltam semmi rosszra, mert egy csomó autó volt, meg motor is, úgy voltam vele, biztos valamelyiknek szar a gyújtása, aztán tolja az útra a benzint. Dinnyés után elfogytak az autók, de a benzinszag maradt, és ahogy lefordultunk Agárd felé, egyre büdösebb lett. Benézek a tükörbe, egy ~15 centis csíkot húzunk magunk után. Fasza, ömlik a drága nedű az útra.

Félreállok. Honnan jön? Hát persze, hogy az utángyártott, kisipari, sz*r, g*ci, szemét, &@Ł$đĐ benzinszűrő repedt el. Zsinórban a második. Márciusban cseréltem, mert ami benne volt, az is eresztett, cserébe ez kifejezetten folyni kezdett minden átmenet nélkül. Kb. fél órát hemperegtem az aszfalton a kocsi alatt, nagynehezen lekínlódva a csöveket, aztán -gondoltam- kiiktatom a szűrőt és egy benzincsővel összekötöm a bemenő és kimenő csöveket. Hát ez sem jött be, mert sikeresen a visszafolyó ággal kötöttem össze (az volt mellette, amit a kapkodásban észre sem vettem). Nem indul. Hívtam Kriszt, hátha mond valami okosat, de nem tudott (mit is képzeltem... :P ), majd végül sikeres tapizás után megtaláltam azt a csövet, ami nekem kellett volna, de esély nem volt akna nélkül átkötni oda a csövet, annyira mélyen volt.

Ekkor megállt egy Skodás srác, kérdezi segíthet-e. Mondtam, mi a gond, azt mondja bevontat Velencére. Kérdeztem, hogy van-e ott akna, ahová vontatni akar? Akkor Fehérvárra vontat be az apósához, ott megcsinálhatom nyugodtan. Bevontatott, kiiktattam a szűrőt, fasza. Ezúton is köszönet a srácnak, mert nagy szopás lett volna az országúton ilyet bűvölni.

Elmentem az első benzinkútra, vettem egy univerzális benzinszűrőt 490-ért, betettem az injektorok elé, pipa. Ezt a szájbab*szott fostalicska benzinszűrőt, meg azt az agyament megoldást, amivel ilyen szerelhetetlen helyre b***ták fel, azt k***ára el lehet felejteni.

Szeretném kiemelni, nem a Swift szar, hanem a kisipari gány, amit benzinszűrőként árulnak.

2009.06.19.: Visszavittem Ferinek a szűrőt. Elnézést kért és kérdezte, milyet adjon. Választottam egy fémházas Opel szűrőt, azt beépítettem a motortérbe (a tököm se fog a hátsó keréknél küszködni megint). Bár a szűrőt azért teszik a tank után, hogy a szennyeződéseket rögtön megfogja, de nem sok értelme van nekije. Az AC előszűrője megfog mindent, ami árthat. WR+ óta már nem is szerelnek külső szűrőt.
Azért a kis lelkem megnyugodott, hogy van is szűrő, fémházas is (nem fog kilyukadni), szerelhető helyen van. Ámen.

2009.07.11.: E85
Próbálgattam-próbálgattam, de csak nem akar nekem beválni. 18,5 litert tankoltam E85-ből, a maradékot 95-ösből, amitől alul nem ment (becsörgött, ha nem váltottam vissza), cserébe felül sem húzott és folyamatosan világított a check engine a szegény keverék miatt. Mostanában 4,8-5,0 között fogyasztott az autó, az E85-ből meg bekajálta az 5,8-at. Ha csak többet fogyasztott volna, még nem is lenne gond, de az, hogy még nem is megy hozzá már sok volt egyszerre. Vissza a benzinhez és vissza is állt a 4,9-es fogyasztásom.

2009.07.20.: Fék
cstibitől kaptam LPR betéteket a fékhez. Neki nem felelt meg, én meg szerettem volna kipróbálni, így eljuttatta hozzám. Nos, nincs az a betét, ami kijön a gyárból és készen van. :( Ezt is be kellett reszelni a vállánál, hogy a rezgésmentesítő rugó elférjen szépen (amin hajlítani is kellett egy picikét, mert nem állt irányban). Fel kellett csiszolni azt a peremet, ami a féknyereg sínjébe illeszkedik, mert a festéket csak összegyűrné, ami akadályozná a szabad mozgásban. Miután "befaragtam", nagyon fain lett. Felül finoman adagolható, középen határozott, alul (satu) pedig kiesek a szélvédőn. Kösz Tibi! :)
A textar betétek ennél is sokkal jobbak. Egyszer majd próbálok olyat is.

Teszi a dolgát.

2011.09.16. Eltelt két év. Imádom, hogy ilyen "unalmas" az autó, semmiről nem lehet beszámolni. Már 155000 km-t húztunk le közösen, de csak megy. Szeretem nagyon. Vettem rá téligumit, mert az elkopott, ez érthető. Szelepállítás, gyertyahézag állítás, olaj- és szűrő csere, stb. ilyenekkel múlatom az időt, mert minden flottul működik. :)

2013.07.21. A váltóban a nyelestengely csapágyak elengedték magukat. Vettem rá egy sort, volt úgy 10.000 a három, Köpci meg kicserélte.

Szelepszár szimmeringek hanyatlanak, cserélni kell.

2014.08.17. Már lehúztunk 250.000 km-t együtt. Legutóbb a nem gyári benzincsövek adták meg magukat (Semperit), azt kellett cserélnem. Az autó esztétikailag kezd aggályossá válni. A tető rohadni kezdett a szélvédő csatlakozásánál. Tartok tőle, hogy sokba fog fájni a csere. A szelepszár szimmeringeket még mindig nem cseréltem, mert folyamatosan munkában volt az autó. Szar ügy, mert első indításkor füstöl rendesen. :(

Amúgy semmi nem történt, jön-megy, ahogy kell.

- Amit költöttem rá: - Kuplungszerkezet (leégette a bácsi) 28.000+8.000 munkadíj - Téligumi+felni 60.000,- - Nyárigumi: 44.000,- - Riasztó: 27.000,- - Hátsó ablakok fóliázása: 21.000,- - MP3: 22.000,- - Tungsram Megalight izzók: 2.400,-/pár - 8.000 km-enként olaj + szűrő + légszűrő csere: ~10.000,- - 60.000 km-nél első fékbetétek és tárcsa csere: 8.000,- - Gyertyák 24.000 km-enként (csak NGK-t ne!): 3.600,-/4db - Kétévente hűtővíz és fékolaj csere: ~5.000,- - Kétévente hátsó fék tisztítás: 3.000,- - Kipufogócső csere: 10.000,- - Ablakemelő, ajtózsanérok, zárak zsírzása: 0,- - 1 ajtókapcsoló: 1 hotdog + 1 kóla - SOUDABAND 1 tekercs: 5.100,- - Benzinszűrő: 790,- - Michelin Pilot Alpin (használt) 4 db: 20.000,- - Féktárcsa: 3.050,- / db - Fékbetét (Textar): 7.000,- - Nyelestengely csapágy, kuplungszett: 50.000,- - Izzók, löttyök, szűrők, szíjak ...

Ismerős cserélte a kuplungot

Én, mivel olyan komoly gondja volt, hogy kiégett a jobb hátsó helyzetjelző, meg picit leeresztett a pótkerék, amit még valszleg a gyárban fújtak fel utoljára, plusz apróbb javítások.

Fenntartási költség (9) Évjárat 2003
Előző autója? Polo 1.0 MPI Következő autója? Passz, most nincs rá pénzem
Verdikt (8.2/10)

Suzuki Swift 1989 (1992 - 1995)