Autók » Suzuki » Swift (1989-2003)

Swift 1.3

Költeni mindenre kell még erre is.

Vidéki hazajárást egyre problémásabb volt megoldani vonattal ezért úgy döntöttünk hogy beszerzünk egy autót.A keret 300.000ft volt + a kezdeti költségek:Olajcsere vezérlés stb.Az első körben Opel Astrákat (F) néztünk de Nem találtunk olyat ami megfelelt volna nagyon el voltak rohadva.Persze ebben az árkategóriában nem várhat csodát az ember ezzel tisztában voltunk.Nézegettünk Opel Corsákat is de ott is ugyan ebbe a problémába futottunk.
Ekkor elkezdtük nézegetni a 2000-év környéki Suzuki Swifteket.Találtunk egy nagyon rendben tartott példányt 3 ajtós kivitel 1.3-as motor.2.tulajdonos, elvégzett javításokról minden számla eltéve úgyhogy úgy döntöttünk hogy megvesszük.
Nagyon sok helyről hallottuk hogy milyen jó a Suzuki mert elpusztíthatatlan a motorja és nem kell rá költeni semmit.Ez egy kicsit elhamarkodott ítélet volt.
Kezdődött azzal hogy kilyukadt a hűtő.El volt korrodálva elfogadtam előfordul.
Elkezdett kopogni a futómű, nem vártam vele egyből vittem cseréltetni.
Féktárcsa 2-szer volt cserélve mert az első csere után a Bosch márkájú tárcsa egy erőteljesebb fékezés után behullámosodott és rázott.Ezután a másik oldali lengőkar is cserélve lett kopogás miatt.
Majd jöttek a féltengelyek pedig nem kínoztam, próbáltam vigyázni rá.
Mindig is úgy gondoltam hogy nincs olyan autó amire nem kell költeni,mert különbség van aközött hogy használunk valamit vagy elhasználjuk.Ezek a legendák hogy csak olajat meg benzit töltöttem bele és ment 10 évig valahogy a tapasztalatok függvényében nem jöttek át.Persze ha egy lelakott példányt vettem volna akkor be tudtam volna annak de az előző tulajdonosa tényleg rendben tartotta, felpolíroztatta az első lámpákat, kicseréltette az ajtótartókat hogy ne lógjon stb.
Most jön a lényeg amit megpróbálok rövidre fogni mert elég hosszú sztori volt.
Egy idő után elkezdett a motornak terhelésen kattogó hangja lenni.Esedékes volt a műszaki, elvittem ott mondtam nekik hogy nézzék meg a szelephézagot mert arra tippeltem hogy azért van ilyen hangja.Azt mondták ez ilyen ennek ilyennek kell lenni.Jó mondom.Kis idő múlva csak idegesített elvittem még 2 helyre ahol ugyan ezt mondták.A 3. helyen beállították a szelephézagot de még rosszabb lett, és mint kiderült nem is jól állították be. 4.szerelő következik aki szerint a kopogás törött hajtókar csapágy miatt van.A kattogó hang a 3-as hengerből jött, levette az olajteknőt kivette a csapágyat ami rendben volt,de amikor rakta vissza érezte hogy megakad a dugattyú.Levette a hengerfejet kiemelte a dugót aminek le volt törve a szoknyája.Mint kiderült 97' és 2001' között újfajta dugókat raktak bele ami hajlamos elrepedni, extrém esetben letörni.
Nekünk összejött sajnos de legalább a javítási költségek nem voltak horror áron.
A sérült dugót kicserélték, rendbe rakták a hengerfejet, hajtókar csapágyat cseréltek utána már jó volt nem volt vele gond.
Amiért megváltunk tőle az a mérete volt.Családot terveztünk és kicsi volt na és nagyon hiányzott belőle a klíma.

Amikor megvettük azt gondoltam milyen jó kocsi ez, egész jól megy elfogadhatóan fogyaszt és megjártuk vele 2-szer Horvátországot megy egyszer Olaszországot.Hosszú távon azért meggyötri az ember végtagjait és kell hogy megálljunk kicsit nyújtózni.
Aztán lecseréltük egy 99-es Ford Focus-ra és hát teljesen más világ a Suzuki után.Igaz hogy csak 1.6-os de sokkal csendesebb, kényelmesebb, egyszerűen autószerűbb.Tényleg számít az hogy miből ül át az ember mibe.

Végül pár szó a fogyasztásról és a menetteljesítményről.
Először azt hittem én is hogy milyen jól megy és mennyire jól fogyaszt de a Focus után már nem annyira szép a kép.Városban a fogyasztása nagyon jó, nem mértem pontosan de olyan 6 liter körül volt.Autópályán 110-es tempóval is jól fogyasztott de 130-140 körül már evett annyit amennyit a Focus eszik klíma nélkül ugyanennél a tempónál.És ilyenkor azért már elég zavaró a szélzaj és az erősebb széllökések igencsak dobálják a könnyű kasznit.120 felett elfogy az erő, meg kellett gondolni egy előzést ha nem akartam feltartani egy gyorsabban jövőt a belső sávban mert ilyenkor már nem nagyon gyorsult.

Mindent összevetve kiváló ár-érték arányú kocsi ami első autónak, szükségmegoldásnak megfelel.Csak ne essünk abba a hibába hogy elhisszük hogy nem kell rá költeni mert lehet hogy sokáig elmegy úgyis de ha egy megbízható, bármikor hosszabb távra is bevethető kocsit szeretnénk akkor költeni kell rá, rendben kell tartani, de ez igaz bármilyen típusú kocsira.

- Kopó alkatrészek: Első féktárcsák és betétek, Kipufogó, Féltengely, Gömbtámaszok mindkét oldalt(lengőkarral együtt cserélve) - Nem kopó alkatrész: Kilyukadt a hűtő.Az anyós oldali biztonsági öv megakadt cserélni kellett. - A 3-as hengerben leszakadt a dugattyú szoknyája.

Fenntartási költség (5) Évjárat 1998
Teljesítmény (3) Km vásárláskor 120000
Megbízhatóság (5) Vezetett km 20000
Előző autója? Fiesta 1.8D Következő autója? Focus 1.6
Verdikt (5.3/10)

Suzuki Swift 1989 (1992 - 1995)