Autók » Skoda » Fabia (1999-2007)

Fabia 1.4 16V 100LE

Fóbia 1.4 16V

Ismert előélettel bármelyik autó jó vételnek számíthat. Így került hozzánk a Fábia. Sosem vettünk volna ilyen autót különben, de az imént említett okból kifolyólag kihagyhatatlannak tűnt. Az előző tulaj (1. tulaj) sosem vigyázott rá különösebben (itt-ott karcok, horpadások) de a szervizeket sosem sajnálta az autótól. Eddig csillagos ötös.

A legerősebb benzinmotorhoz járt egy extra, amit nagyon szeretek: a tempomat, és egyébként is a legfontosabbak benne vannak: első villyanablakok, ABS, manuális klíma, fed komp. vagy duplalufi.

Nézzük milyen. Alább szeretnék támpontokat adni olyanoknak akik ebben az autóban gondolkodnak.
A 100 lóerős motor már kellően dinamikus (de emlékeim szerint egy 68 lovas 1.4 MPI is az), 4000-5500 között még a hangja és az ereje is kellemes. Városban tökéletes. Azonban a hozzá kapcsolt váltót egyszerűen nem tudom hova tenni. A kapcsolási érzet jó, de nagyon rövid a 4-es és az 5-ös fokozat. 130-nál közel 4000-t forog a motor (5-ösben), ami a fogyasztásra, zajra és a komfortérzetre sincs jó hatással! Borzasztó.
Ehhez kapcsolódik a futómű. Kellemese csalódás volt, hogy puhán rugózik, nem csattog minden úthibán mint oly sok mai autó, ugyanakkor nem tudom, hogy ennek köszönhetően-e de nagyobb tempónál kellemetlenül instabil. Érzékeny az oldalszélre, nincs egyenesfutása, olyan bizalmatlanságot ébresztő az egész. Rémálom.
Tehát sem a váltó, sem a futómű nem késztet száguldozásra ezért hangsúlyozom ki: ez az autó csak és kizárólag (motortól és karosszériaváltozattól függetlenül) városba való! Sehova máshova!
Hogy kényelmes-e? Leszámítva a jó rugózást az ülések nem jók: rossz formájúak és kemények. Továbbá az autó nagyon keskeny. Ez kívülről is látszik, de belülről érződik is. Max 4 emberes autó. De nincs könyöklő se elől, se hátul. Vicces. Ismétlem magam: ez egy városi furikázós autó.

Nézzük a fogyasztást és fenntartási költségeket.
A fogyasztása egy álom. Klímával országúton 5,5 városban 6,5. Ez egy viszonylag pörgős autótól szép adat. Sokat szervízbe se kellett eddig vinni, szerencsére szerkezetileg egyben van. De kisebb nagyobb elektronikus gondok vannak vele: a check engine lámpa világít ha kell hanem. Mindig van valami nyűgje. Az EPC lámpa is világít. Minden nap. Ha rádugod a gépet ki is írja szépen mije fáj, de lehetetlen a végére járni. Néha elmegy a szervó is (ebben az autóban elektromos a rásegítés). Aztán visszajön. Nem zavar mert szervó nélkül is könnyen tekerhető a volán, de akkor is. Na de mi baja lehet? A múltkor olyat csinált, hogy letiltotta a gázadást, csak alapjárat volt. Menet közben. Azóta többször is. Ezek a vacakolások szerintem innentől végigkísérik az autó életét, hogy miért? Egyszerű: minőségtelen szar az összes autó. Minőségtelenek a csatlakozók, a gumicsövek eltörnek, az elektromos vezetékek szigetelése lemállik, a műanyagok elöregednek. Mindent a költséghatékonyság jegyében, az ilyen olcsó népautók erről szólnak. Fúj.

Majd elfelejtem, nemrég szétcsúszott az üzemanyag befecskendező cső: ömlött a nafta a motorra, aszfaltra mindenhova, szerencsére a kipufogóra nem, akkor az autó már nem létezne...

Hogy vennék-e Fábiát mégegyszer? Nincs az a pénz...

- -gyetyák - -szervó - -lengőkar - -kerékcsapágy - -elektronikus gondok (ABS szenzor, légtömegmérő)

Fenntartási költség (5) Évjárat 2007
Teljesítmény (8) Km vásárláskor 200000
Megbízhatóság (3) Vezetett km 220000
Verdikt (4.8/10)

Skoda Fabia 1999 (1999 - 2007)