Autók » Renault » Grand Scenic (2009)

Grand Scenic R9M 1.6dCi @ 320Nm

R9M @ 320Nm - 1.6l dCi Advantage + tempomat

Életem 3. új autója (a 4-ből, de igazából az első is új volt, 4 évesen még nem látott havat, de ez most nem ide tartozik), nagy a család, kellett vmi batár, 7 személyes. 6 személyes is elég lett volna, de ilyet újonnan nem gyárt senki.
Olyan nagy választék nem volt a 5-6 milliós árkategóriában, úgyhogy francia autó ide, francia autó oda, ez maradt. :-)
A fikázók kedvéért nem magyarázom el, miért nem jobb az Orlandó (csúnya), Citroën (drága), Touran (még drágább), C-Max-ot (szűk 7 személynek) stb., maradjunk annyiban, hogy ár-érték arányban ez a legjobb. Nekem. Listaár -15%, még a fészlift előtti szériából. Alku nélkül, mert útálok kuncsorogni.
Hibák: nincsenek. Vagyis vannak biztosan, de én még nem találkoztam velük. Sebességváltó néha akad, megszokható. El nem romlott még semmi. Be is b*na, 5 hónapos az autó.
Pozitívumok: nagyon nagy nyomaték, egy ekkora motortól. Nem-nem, a fentebb felsoroltak sem tudják ezt...max. a 2 literesek, de az már ugye nem 1.6 liter. Előzéskor semmi gond, nem kell visszakapcsolni sem 5.-ből, sem 6-ból. A turbó tudja és teszi a dolgát.
Negatívumok: szélzaj erősödik 120 környékén. De hát ez egy nagy kasztni, magas is, nehéz is. Ez van.
10 km/h óra felett lezárnak az ajtók, kívülről nem nyithatóak. Néha ciki, hogy kizárom az utasokat. (Csak kikapcsolni lehet műszerfalról, megtörtént. )
Bal első ablak szorul ha teljesen felhúzom. Folyamatosan nyikorog, majd szervízben megnézetem (vagy nem, mert még jobban elromlik... Nyáron a jobb első ablak szorul. Megszokható. :-)

Folyt. köv.

Update @7500 km: kapott új olajat, tetősínt és box-ot, valamint Llumar fóliát B oszlop mögé. A váltókar nyikorogni kezdett, csak picit zavaró.
Fogyasztás jelenleg spritmonitor szerint 6.2l/100km, utolsó tankolás szerint 5.4l/100km.

Update @20.000km: eddig hibamentes. Légzsák-kontroll lámpa néha sokáig világít, de majd elalszik. Remélem, megtartja ezt a szokását, és nem kell emiatt gariba szervízbe vinnem (mint más Rönóknál...). 15ezernél ismét lecseréltem az olajat. Mivel üzemanyagon, mosáson, kötelezőn és cascon kívül nem kell rá költeni, a fogyasztásról pár szót. Eddigi átlag 6.1l/100km
(vétel óta). Mivel hajtom, ez jó!

Update @30.000km: továbbra is hiba (de nem karc-)mentes. Átesett az első kötelező szervizen, ami nagyjából olaj, levegő, pollenszűrő és gázolajszűrőcserét jelentett. Biztos ami biztos alapon, felezem az intervallumokat, a következő tulaj összeteheti majd a két kezét érte. :-)
Ami zavar, hogy megjött a dízeles hangja. Eltűnt az a sima járás, ami az elején jellemezte...Ezért turbós benzines lesz a következő autóm, ld. lent.
Nagyátlag még mindig nem csúszott be 6 liter alá. :-(

Update @45.000km: újabb olajcsere történt (ENEOS-ra álltam át). Váltógombon bőrke elkezdett porladni, pedig nem retkes kézzel vezetek: nemrég cserélték garanciában. Kiégett időközben a bal első tompított, a másik még bírja. Kánikulában már a bal első ablak is nyikorog (a jobb tavaly óta) leengedéskor. Hát ez van! Átlagfogyasztás: 6,02l/100, alakul, csak bemegy 6 alá...:-D

Update @80.000km: fogyasztás: 5,99l/100 :-) Az elmúlt évben sajnos sikerült 2 balesetet összehozni, de mivel a szakszerviz megjavította, az állapota jelenleg "sérülésmentes". (NEM eladó) Karc viszont egyre több rajta, mivel fehér, meg is látszik. :-)
Csak a szokásos kopó alkatrészek cseréjére került eddig sor, olaj, pollen, gázolaj, levegőszűrő. (Az alkatrészárak némileg csökkentek, 2012-ben pl. még 5e Ft volt az olajszűrő, most már 3-ért lehet kapni.). Fenntartása tehát olcsó.
Várom már az első igazán nagy meghibásodást.

- - váltógomb bőr kopni kezdett, csere, garanciában - - CD rádió 4.5 évesen megbolondult, csere, garanciában

- Renault Császár

Fenntartási költség (5) Évjárat 2011
Előző autója? Cee'd SW 1.4l benzines Következő autója? Nincs tervben a csere
Verdikt (7.7/10)

Renault Grand Scenic 2009 (2009)