Autók » Nissan » Skyline (1989-1994)

Skyline R32

Hogyan importáljunk Skyline-t?

Hát, hol is kezdjem? Először is, ez a leírás nem arról fog szólni, hogy "hű, milyen jól megy, és nincs párja", sokkal inkább arról, hogy miként juthatunk egy ilyen autóhoz, illetve, milyenek is pontosan ezek az autók? (Remélem, hogy a webmester épp ezért rajta hagyja majd, és nem törli le csak azért, mert ez nem egy szokványos ítélet).
Először egy rövid típusismertető: a Skyline fejlesztését a Nissan a hatvanas években kezdte, tehát ezek a kocsik több évtizedes munka eredményei. Az eredeti célkitűzés egyébként a "japán Jaguar" megalkotása volt. Az R32-es 5 motorral készült: egy sima szívó kétliteressel (ez volt a bevásárló autó), egy egyturbós kétliteressel, egy szívó 2.6-ossal, egy egyturbós 2.6-ossal, és a biturbó 2.6-ossal, ez utóbbi mindíg összkerékmeghajtással.
A legerősebb is a gyári adatok szerint mindössze 280 Le, azért, mert Japánban ennél erősebb autó nem helyezhető forgalomba.
Egyébként minden Skyline jobb kormányos, bár állítólag az R35-ösbő lesz balos is...
A kocsi egyébként rendkívül kényelmes (én R32-eseket és egy R34-est hajtottam), hely van benne bőven, bár a négyajtósnak kicsit kicsik az ajtajai, nemhiába: japán vásárlóknak szánták. Ha bekászálódtunk az autóba, meg kell barátkozni a jobbkormánnyal. A gyorsulási időnket nem is a kocsi teljesítménye, sokkal inkább az befolyásolja majd, hogy milyen gyorsan tudunk bal kézzel váltani. Létezik persze automata is, de automata váltós Skyline-t venni olyan, mint dupla kotonban kefélni... Vezettem olyat is (R33-ast), hát, nem volt egy nagy élmény.
Na, de igazából arról akartam írni, hogy miként juthatunk olcsón Skyline-hoz?
1. Importálhatunk Angliából, ahol van pár, mert oda is behoztak párat használtan, Németországból, esetleg egyéb európai országokból, de ezek sajnos elég drágák, és általában le is amortizálták már őket, mivel értelemszerűen ilyet errefelé csak azok vettek, akik tudták, mire való. Ezen kívül jön még a reg. adó, meg még egy csomó minden, szóval elég drága lesz a végére... Akkor már inkább egy egy éves STI: kicsit lassabb, kicsit kisebb, de azért jó az is. A Skylineok előtt egyébként magam is egy WRX-et hajtottam néha napján, persze diplomata rendszámmal, hogy ne büntessen meg a rendőr:)
2. Hozzuk be magunk közvetlenül Japánból! Szörnyűnek hangzik, és bonyolultnak, pedig a valóság sokkal szebb! De, ahogy a kínaiak mondják, a legnagyobb utazás is az első lépéssel kezdődik. Az első lépés pedig: vízum. Orosz tranzitvízum és japán turista vízum. Egyébként az egész akció ismertetése előtt szeretném leszögezni, hogy ehhez a projekthez az kell, hogy az ember valamilyen szinten beszéljen oroszul, és angolul, vagy, kerítsen egy tolmácsot...
Mindegy. Szóval vehetünk repülőjegyet Japánig, de az drága, vagy Moszkváig, ami már olcsóbb, vagy vonatjegyet Moszváig, ami kb. 25000 Huf. Moszkvában aztán vegyünk egy másik jegyet, mostmár Vlagyivosztokig (kb. 60000 Huf)! Az utazás ideje: Bp-Moszkva 2 nap, Moszkva Vlagyivosztok 8 nap. Egy Skyline import tehát rögtönzött világkörüli út is egyben:) Ha megérkeztünk vlagyivosztokba, menjunk be az állomásfőnökhoz a pályaudvaron, és érdeklődjünk a szállítási lehetőségek felől!
Vlagyivosztok és Japán közt van menetrend szerinti hajó, menjünk azzal, a japó határőrök úgyis csak az oroszokat szivatják majd a belépésnél. Ha erre már nincs kedvünk, Vlagyivosztok külvárosaiban a használtautó telepeken már nyüzsögnek a Skylineok, de ezek a legalja, mert a japó dílerek a ruszkikra sózzák rá a maradékot, amit nem vittek el Ausztráliába. Mindenestre itt már jó áron vásárolhatunk.Ha átmegyünk a felkelő nap országába, a kikötő közelében több lesz a használtautó telep, mint elő-Münchenben. Itt már jó az áru.
A dílerek beszélnek oroszul is, angolul is. A kocsikon a következőkre kell figyelni: dél-Japánból származzanak, főleg a 4 évnél öregebbek, mert azok nem rozsdásak, ugyanis nem a havas zónából valók. Ha beindítjuk az autót, nézzük meg a füst színét: ha fekete, mint egy 123-as dízel Mercié, akkor megvehetjük, mert csak rosszul van beállítva a motor, de ha világoskék, akkor álljunk odébb, mert az a motor a végét járja. A rozsdát e sárvédőhüvejeknél csekkoljuk. A japánok tökéletesen szervizelik a kocsikat, ezért a szervízkönyvet bogarászni felesleges. A maximális sebességhatár Japánban 100 km/h, és ezt még a Skyline tulajdonosok nagyrésze is tiszteletben tartja. A legtöbb 10-15 éves Skyline is alig ment többet, mint 100.000 km, a nagyrészével általában csak hétvégenként mentek egy kört a Ginzán (Tokió Andrássy útja). A Skyline minőség hamisítatlan japán minőség: én ültem olyanban, amiben már több, mint 300.000 km volt, de még az is úgy ment, hogy arra szavak nincsenek.
Ami az árakat illeti, a 2 literesek ára, ha a modell R32-es, ritkán több 2000 USD-nél, a Gt-s, Gt-t modellek 2000-3000 USD, a GT-R lehet, hogy egy picit drágább, de az sem vészes?
Fel tudjátok fogni, mekkora olcsóság ez? És mindez azért, mert egy átlagos japán számára elképzelhetetlen, hogy egy hat évesnél öregebb autót még használni lehet. Hiába, ez a meggyőződés ereje, ami most nekünk dolgozik.
Ha megvettük a kiszemelt kocsit, forgalmit ne keressünk, Japánban asszem nincs. Az adásvételi szerződéssel bemehetünk a kikötőbe. Ott aztán kérjük meg valamelyik orosz kompot, hogy sopon kívül vegyen fel minket. Némi pénzért simán belemennek majd.
Ha Vlagyivosztokban kikötöttünk, a legnehezebb rész következik: a kikötőből feltenni a kocsit a vonatra. Itt lehet, hogy komoly kenőpénzre lesz majd szükség, mivel az orosz vámosok váltig állíják: egy autót nem lehet csak úgy keresztülvinni Oroszországon, hanem ott is forgalomba kell helyezni. Persze, ha kérünk tranzit rendszámot, a saját munkánkat könnyítjük meg Moszkvától Budapestig.
De, még mindíg Vlagyivosztokban vagyunk. A kocsit próbáljuk meg valamelyik Moszkvába tartó használtautó szállítmányhoz hozzácsapni, ez a legbiztonságosabb, mert az orosz használtautó kereskedők már lespanoltak az ottani ...-kal. Így a kocsi egyben elér majd Moszkváig. Moszkvában szedjük ki, ha van kedvünk, nézzünk egy kis várost, aztán indulás haza! Jöhetünk Kijev felé is, de Kijev és Moszkva közt elég sza az út, jobban járunk, ha Fehéroroszország felé indulunk (ügyeljünk a vízumkényszerre), és aztán dél-Lengyelországon, majd Szlovákián keresztül jövk haza. Pesten aztán kapunk majd E-rendszámot meg mindent.
Ahhoz, hogy rendszámot kapjunk, meg kell fizetnünk minden adót, ami a környezetszennyező motor miatt egy vagyon lesz, de a vételáron annyit spórolunk, hogy gyakorlatilag esélyünk van erre: 4.9-es gyorsulás 4 millió Forintért, rendezett papírokkal, olcsó fenntartással. Mi kell még?
Aki mer, az nyer!
A snob BMW-k, Merga AMG-k, Porschék, Subaruk, öreg Fezák, Maseratik meg bekaphatják: lenyomta őket egy nyolcvanas évek beli ismeretlen:)

Szeretnéd tudni, ki írta ezt a cikket?
Egy Úr az Y ügyosztályról...

- Motor, ha széthajtják, beltér, ha leamortizálják, ha havas zónában használták, akkor 8 év után rozsdásodik...

Fenntartási költség (9) Évjárat 1989
Előző autója? Következő autója? Kizárólag R-32-t, a többi túl feltűnő...
Verdikt (8.1/10)

Nissan Skyline 1989