Autók » Mercedes-Benz » Sprinter (1995-2007)

Sprinter 213CDI

A kisbuszok Rolls-Roys-a....

Az én autóm egy 213CDI, 9 személyes busz volt.

Fiatal korában kifejezetten szerettem. A kopó alkatrészeken kívül minimális hibái WW2voltak, bár ezek viszonylag költségesek. ( Elektromos zárak, légtömegmérő)
Pár éve a kor és a 200.000 megtett km után már problémásabb lett.

Az első pár évben 3 elektromos zár ment el vadászni rajta. Minimális hibák, viszont egy-egy zár cseréje 50 ezres tétel volt. Az elektromos tükrök motorja is feladta a harcot, ami megintcsak apró dolog, de költséges volt.
Az első komolyabb hibája a légrömegmérő volt, ami majd' 200 ezres javítást jelentett.
Ezeken kívül viszont semmi baja sem volt 6 évig. A maga 4 hengerével nagyon szépen megy. Egy ugyan ekkora motoros pl. Transit, majd 30 lóval kevesebb gyárilag.
A teherbírása nagyon jó!
Bár papír szerint 800 kg a megengedett, a kialakításnak köszönhetően (túlterhelésnél a kasztni gumibakokon ül rá a hátsó tengelyre),volt hogy 1,5 tonnát is zokszó nélkül vittem vele.

A futómű stabil, a kormány pont kellemesen ad visszajelzést az útról. Bár tény, hogy furgon lévén üresen picit pattog a hátulja.
A kényelem terén hibátlan! Klasszisokkal kényelmesebb sok-sok személyautónál.
A légrugós ülés hihetetlen módon könnyíti az utazást. A kilátást semmi sem korlátozza, nincsenek nagy holtterek mint sok személyautónál a z A oszlopok miatt.
A klíma, a kormányzás, a hangrendszer, az ülés, az ESP, ABS tökéletes!!! Sokkal jobb mint a legtöbb korabeli, vagy kicsit idősebb személyautó.

Akkor jöjjenek az öregkori problémák.:
2 éve egy pénztárcának igen fájdalmas turbo cserén kellett átesnünk. Ez 450e jó magyar petákon evett meg, ami nem esett jól. Pár hónapra rá az EGR adta meg magát.
Ez sem sem volt 2 fillér. Mikor a légtömegmérő újra feladta a harcot, úgy döntöttem, inkább rakatok rá egy teherautó szoftvert, amiben nincsenek benne "felesleges" sallangok, mint EGR, légtömegmérő, stb... Ez 50 ezer forint volt, és ezzel egy életre kiküszöböltem néhány felesleges,de drága alkatrész cseréjét.

Az alattam töltött idő alatt átlagban évente 2 izzító ment el. 2 porlasztócsúcsot kellett eddig cserélni.
A vészvillogó kapcsolója a kormányoszlopon van. Ez behalt, de cserélni csak komoletten a bajuszkapcsolókkal lehetne, így inkább kiköttettem a középkonzolra.

A kasztni rohadása az ami leginkább bosszantó. Olyan helyeken kezdett el rohadni, ahol a legkevésbé várnám. Ezek javítása horror összeg volt, mivel minden esetben komplett elemet kellett fényezni, ami egy ekkora autón nem olyan kis felületet jelent.

Összességében nagyon jó kis autó! Erős, stabil, kezelhető, kényelmes, jól rakodható.
Kisbuszok közül vezettem sokat, de mérhetően mindegyiken felül teljesít ez a vas. Hiába na.... Mégiscsak egy Sprinter.... ;)

- Légtömeg mérő, elektromos zárak, elektromos tükrök, EGR szelep, izzító gyertyák, porlasztó csúcsok, turbo

Pappas Autó

Hetényi Kft.