Autók » Honda » Jazz (2008)

Jazz 1.4 Elegance

Űrszúnyog

Kezdjem azzal, hogy én nem ilyen lovat akartam?
Az igazság az, hogy egy Mazda B2500-al jártam havi átlag 2000-2500 km-t, nagyobb rész autópályán. Hiába voltam maximálisan megelégedve a pickup-al, ez így igen sokba került, főleg az utóbbi idők üzemanyagárait figyelembe véve és 6 éves lett, 150ezer km-el.

A céljaim a következők voltak:
- az autóm összes fenntartási költségét meg akartam kb. felezni.
/biztosításaim a felére estek vissza, üzemanyag költség még kevesebb lett (12-13l/diesel>5-6l/benzin), gumiárak a harmadára, adó (súlyadó<>teljesítményadó) nagyjából ugyanannyi, szervizköltséget csak árlistából nézve kb. a harmada.
- biztonság
/nincs még törésteszt, de várom az 5*-ot, hiszen nem kevés biztonságtechnikai eszköz került bele sőt a karosszériát is ilyen irányban módosították, a 4*-os 2002-es modelléhez képest. VSA!!!
- megbízhatóság
/itt még korai lenne tapasztalatról beszélni, de minden jó.
- vezetési komfort
/elég sokat ülök autóban, ezért nem mindegy. Vezetni az új Jazzt a legkényelmesebb azok közül, amiket eddig valaha vezettem(Renault19(?),MazdaB2500(2002),Mazda323(?),Bravo(?),Fabia(2003),MitsubishiL200(2000),SpaceWagon(1992),Yaris(2002))/tesztvezettem(Jazz(2002),Ceed(2008),Roomster(2008),Note(2007)).
- Kutya és minden más szállítás a csomagtérben (ez a sedan-okat kizárta)
/természetesen elfér, de akár két bringa is, vagy a karácsonyfa állítva a hátsó ülés helyén :-), vagy hűtőszekrény fektetve
- 5 személlyel, csomaggal kényelmesen akartunk utazni. (190 centimmel könnyen elférek a magamhoz beállított vezetőülés mögött)
- és persze nem akartam nagyon 4 millió felé sem elmenni.

Mivel a fentiek mind teljesültek, azt mondhatom, hogy de igen, pont ilyen lovat akartam!

Néhány tapasztalat és vélemény ezeken felül, illetve válasz a máshol olvasottakra.

Rugózás: majdhogynem sportosan feszes, ennek köszönhetően élmény az autó úttartása. Nyilván ez pont az ellentéte a légpárnás-hajóként viselkedő limuzinoknak, de nem zavaró egyáltalán. Viszont nem "koccan" az autó eleje, alja a földnek rossz utakon több személlyel sem.

Rádió: kormányvezérlése igen kényelmes. Én főleg mp3 podcast-okat hallgatok pendrive-ról, de egy kis winchesterről akár az összes zenénk közül is válogathatunk, mert könyvtárak közötti navigáció is igen könnyű, sőt külső lejátszót is csatlakoztathatunk.

Légkondi: kellemes meglepetés, hogy nem húzza le az autó teljesítményét, valószínűleg saját villanymotorja lehet(tudja valaki?). Az automata klímának eddig nem láttam sok értelmét, de tényleg jó. Minden állítható rajta. Kezdetben (hiszen tél van) kinyomtam a légkondit, hogy ne kapcsolgassa, de rájöttem hogy esős időben, amikor mindenem tiszta víz, vagy ha többen ülünk az autóban, megszünteti a párásodást. Ilyenkor egy-két percenként egy kicsit bekapcsolja a klímát az automata, valószínűleg pont a pára miatt, de észre sem lehet venni, csak ha erre figyelek.
Egyébként a legtöbb autó télen párásodik, míg ki nem szárad a belseje. Van egy mindent bele, szárítsuk le a szélvédőt gomb is. Ez alapban lefújja a sminket, parókát, kalapot, de persze állítható ennek is az erőssége. No meg a tükörfűtés is az egyik kedvencem.

VSA: ilyet még nem vezettem, de nagyon rendben van. Megfordult a fejemben, hogy egy nap talán ugyan olyan kötelező része lehetne egy autónak, mint a féklámpa, vagy a biztonsági öv, vagy mostanában a téligumi.

Ülések/tárolók: Nekem nagyon kényelmesek. Igencsak praktikus minden kombináció. Különösen kényelmes hosszabb utak szünetében szunyálni, a teljesen vízszintesre döntött támlájú vezetőülésen. Minden kacatomnak van helye az autóban anélkül, hogy ezek láthatók lennének kívülről, menet közben pedig kényelmesen szét lehet pakolni a műszerfalon anélkül, hogy az utas-oldali légzsákra pakolnánk.

Csomagtér: a kalaptartó az igen. A régié jobban tetszett. Eddig még nem volt útban, pakolok is rá néha, ahogy a tervező kigondolta, de nem tudom hova fogom rakni, ha kell az egész csomagtér egyben. Egyébként elég tágas, négy nyári gumi nekem is benne volt az átadáskor, a kalaptartó alatt.

fogyasztás/teljesítmény: 5.0-6.5l között, város és autópálya, de nem nagyon óvatoskodom. Autópályán, 4000 felett megérezni a 100 lóerőt, nem rossz ez az 1339 köbcentitől(ami őszintén, nem 1400).
Több autónál az volt a bajom, hogy alacsony fordulaton nyámnyiláztak, pörgetni kellett őket még az elinduláskor is.
Az új Jazzben az I-VTEC motor elég nyomtatékot ad még alapjáraton is. Parkoláskor, araszoláskor egyáltalán nem kell gázt adni, elég „kuplunggal elindulni”, de a városi forgalomban is elég fürge. Megjegyzem a 2002-es modell I-DSI motorja sem volt rossz ilyen tekintetben.

ár/érték: olcsóbb autót a kategóriában lehet kapni, de ha szeretnénk egy ilyen felszereltségűt, akkor már nem jövünk ki olcsóbban.
garancia: a 3 év sokak szemében kevésnek tűnik mamár, de a 3 év általános jótállásból nincs kizárva semmilyen alkatrészcsoport(forgó, kopó, kipufogó, stb.), pedig ez egyes gyártóknál divat.
Viszont a szerkezeti korrózió jótállása 12 év, a kipufogórendszer korrózió jótállása 5 év, a futómű korrózió jótállása 10 év.

- Semmi, de nem is számítok ilyesmire

Honda D-R-M Veresegyház

Fenntartási költség (10) Évjárat 2008
Előző autója? B2500 TDI TE 4WD Következő autója? csakis üzemanyagcellás, hidrogénmeghajtásút
Verdikt (8.9/10)

Honda Jazz 2008 (2008 - 2014)