Autók » Honda » Civic (2006-2011)

Civic Type-R

Tipikus német "roncs import"

A kezdetek:
Az autó tipikus német "roncs import". Frankfurtból hoztam, második, autószerelő tulajtól, számlákkal igazolt, végig vezetett szervízkönyvvel. Ilyen patent autóm még nem volt. Amiben eltér a megszokottól: Grand-Prix kit, Invidia kipufogó rendszer, BMC betétszűrő.
Type-R feliratok eltávolítva, amennyire lehet "sleeper".
A szépségről nem írok, mert szubjektív, de anyag használat terén nagy előrelépés az előző generációkhoz képest. A swindoni összeszerelést észre lehet venni, a Jazz és Accord jobbak ezen a téren (made in Japan).

Szervizelés:
Németesen, követve a szabályokat, 20 ezrenként cserélték az olajat, ami nekem nem tetszett, azonnal rá is álltam a 10 ezres csere periódusra. Országonként változik hogy milyen viszkozitású, vagy márkájú olajat tesznek bele a márkaszervizben (0w30-tól az 5w40-ig, Castrolon át a Shellig). Én végül a 0w30-as Motul EcoNergynél kötöttem ki a sok hideg indítás miatt. Ha a híg olajat eszi, akkor érdemes áttérni az 5w40-re és ez sok esetben megoldja a problémát. Az első periódus alkalmával alig fogyott az olaj, a többi alkalommal nem volt észrevehető olajfogyásom. VTEC-ben, 5500 felett jellemzően csipegetik az olajat, erre érdemes figyelni fokozott igénybevételnél. Nálam ez nem jellemző.

A váltó lehet gyenge pont. Ha kuplung már nem emel ki rendesen, nehezen veszi a fokozatot, vagy megrögzött boyracer autó volt, a szinkronokat el lehet nyírni és az drága mulatság. Egyébként maximum 60.000-ként a váltóolajat cserélni kell, csakis Honda MTF-re.
Fagyálló: csak gyárit szabad bele önteni.

A vezérlés láncos, sokkal tartósabb, mint a 2.2 dieselben. 120.000-kénti ellenőrzést ír elő a gyártó, az élettartama szinte örök ha gyári a motor.
Összességében nagyon megbízható, kiforrott konstrukcióról beszélünk, a magas teljesítmény ellenére is hosszú élettartamú a motor. Ha hibára gyanakszunk, valószínűleg extrém igénybevételnek volt kitéve az autó, vagy a karbantartást hanyagolták el rajta.

Felületi rozsdára hajlamos az autó alja (német,osztrák(!) importra jellemző). Szerencsére az enyémet időben lekezelték, így nem található rajta rozsda nyom.

2007-ben láttak napvilágot az első FN2 Type-R-ek. Érdemes inkább későbbi modellt keresni (2008 vége-2011), azoknál kiküszöbölték a gyártási hiányosságokból adódó gyerekbetegségeket. Persze a 2010-es Championship White a tuti, sperrel.

Fenntartási költségek:
Kötelező 90, majd 68, most 55eFt
Teljesítmény adó 34e
Olaj, szűrők 10.000-ként (35e/alkalom)
Első féktárcsák betétekkel ~50.000-ként (100e)
Hátsó féktárcsák betétekkel ~100.000-ként (50e)
Kuplung szett ~100.000-ként (74-160e+ munka díj (~8h-50-60e)pedig egyáltalán nem gyilkolom)
Gumik (nálam nem kopik el, inkább elöregszik így km-t nem tudok írni, kb. 4-5 évente) 150-200e/szett

Motor:
A korábbi 1.6-osommal (110LE) össze sem hasonlítható. 5.500-as fordulattól brutál. Leírni nehéz, tapasztalni kell. Van benne akarat, veszi a lapot. 5500 fölött, közúton nem normális dolog. A hangja eszelős, úgy szól mint egy versenyautó. Addiktív. Akik eddig vezették még egyikük sem merte kihuzatni, mindig rájuk kell szólni hogy még a java hátra van, ha a teljes élményre kíváncsiak. 200LE manapság már nem kiemelkedő, de a legtöbben még mindig alábecsülik ezt az autót. Szerintem okoztam már vele párszor meglepetést (Hello smoke&charm!)

Futómű:
Kemény, pattogós, hazai utakra inkább nem ajánlanám, kell egy kis megszállottság a tolerálásához. Én nem érzem alulkormányzottnak, a szaksajtóval ellentétben. Szépen érzem a fenekemmel hogy mit csinál az autó, gázelvételre úszik a feneke, kiszámítható. Persze 0-1 állású gázpedállal, sperr nélkül kanyarból kifele elforog a kerék, tolja az orrát.

Fék:
Az valóban kevés. Én javaslom a Ferodo DS2500 betéteit, Motul RBF600 olajjal, jó tárcsákkal. A gyári konfig nem bírja a többszöri megállást 200as tempóról. Pályán nem próbáltam, de a módosítások óta eddig minden másik autóban a gyenge fék tűnik fel először és azóta közúton nem sikerült elmelegíteni.

Váltó:
Nagyon rövid, nagyon jó kapcsolási érzettel. Szintén sokat hozzátesz a versenyautó feelinghez. Autópályán 130, 4000-es fordulat. Nem éppen pihentető, nem oda való.

Összeségében ideális kompromisszum. Ha az ember tudja tolerálni a kemény futóművet, akkor van benne hely, minden kényelmi extra, ami kellhet. Hétköznap elvisz munkába, hétvégén élményosztó. A csomagtér nagyon nagy, főleg ledöntött ülésekkel.
Ha oda van figyelve a szervizelésre, nagyon megbízható marad. Összetörni nem kell, az drága. Hondához az alkatrész általában sem olcsó, de a Type-R specifikus dolgok, horror. (pl Grand Prix első toldat 200e)
Remekül tartja az árát. Ami jó, az olcsóbb már nem lesz.

Apró dolgok amik idegesítenek:
Ülés alatti tank miatt nem tudom eléggé lefele állítani az ülést.
Az övért nagyon hátra kell nyúlni.
Állandó stressz hogy valaki bántja.

Fogyasztás:
Vegyes: ~10
Város: 9,5-11
Városon kívül: 7-8
Autópálya: 8-9
(rekord: 200km-en 6,7)

Aki ettől nyersebb, versenyautósabb érzést keres, annak visszafele kell mennie az időben (Integra, S2000, NSX). Ez az utolsó igazi Type-R.

2020 Márciusában eladtam az autót. Miután megvettem az első nagymotorom, valahogy egyre kevésbé izgatott az autómban tövig nyomni a gázt. Döntöttem tehát és a Type-R-t lecseréltem egy Triumph Street Triple-re és egy Toyota Priusra. Habár összességében nem bánom a cserét, a maga módján szeretem a Priust is, azért mindig elérzékenyülök amikor eszembe jut a kis piros. Kevés autó tudja ezt az élményt ebben az árkategóriában.

- Egyszer hagyott ott; a gyári akksi 11 évet bírt. (25e)
- Tükör behajtó elektronika (100Ft-os ellenállás kirepedezik, házilag javítható)
- Fűthető tükörlap (10e/db)
- Gömbfejek, összekötők élettartama kb 30ekm/4 év (40eFt) (Köszi közútkezelő!)

Megbízható, a típust ismerő maszek szerelő. (Márkaszerviz ajánlata olajcserére, hozott anyaggal 18.500Ft. Köszi, inkább nem)

Fenntartási költség (7) Évjárat 2008
Előző autója? Civic 1.6 EP2 Következő autója? Prius