Autók » Ford » Transit, Tourneo Connect (2002-2013)

Transit, Tourneo Connect 1,8 TDCi long

Minden idők legjobb mindenese (még mindig)

Én irtam a - Tökéletes mindenes - irást 2OO7 juliusában de képtelen vagyok ujra bejelentkezni, hogy folytassam az irásomat, igy ujrakezdem, mostmár 225e extra km-rel.

Mindig is utáltam a Fordot. Azzal az előitélettel nőttem fel, h. a Ford a török vendégmunkás autója, az Opellel egyetemben. Szóval gáz Forddal járni. Az átvételkor meg kifelyezetten utáltam, mert késtek a beigért leszállitással 2 hónapot és hazudtak a szemetek az okok miatt. Emiatt sokat balhéztam a szalonnal. Szóval rosszúl indult vele a kapcsolatom.
Amikor aztán átvettem, teljesen leketyegve, beleültem és máris úgy éreztem, mindha mindig is vezettem volna. A motor OK, a futómü prima (ABS, ESP, stb) a tér óriási. Persze haszongépjármü de családi autónak is ok. Fütése és hütése minden eddigi autót lekörözi, gyorsan melegedik fel vagy hül le anélkül hogy az ember képébe fujna és nem bűzlik a klima sem (feleségem HiTech klimás Yaris-a egy horror ehhez képest), és ez nem elhanyagolható, ha azt nézzük h. álltalában vagy hideg, vagy meleg van. Ajánlom a biztonsági csomagot ami adja az ESP-t és kipörgésgátlót, Ajánlom a kényelmi csomagot is, a fütött szélvédőt, ami kicsit zavaró éjszaka mert megtörik a fütőszállakon a szembejövők fénye, de pillanatok alatt leszáritja vagy lefagyasztja a jeget kora reggel. Ajánlom a klimát ami szuper gyorsan és hatékonyan müködik, nem büdös soha sem és persze a sötét üveget ami gondoskodik h. a napon felejtett autóba ülve ne azbeszt kesztyüvel keljen megfogni a kormányt.
Ajánlom még a előmelegitős rendszert is ami kb 6 fok alatt automatikusan beindul és felmelegiti a hütővizet. Igaz sokszor jó lenne ha manuálisan is müködne, pld autópályán volt, hogy le kellett kapcsoljam teljesen a fütést annyira ment, ha pedig hideg volt, pld 6 fok, akkor bele fagytam az autóba mire nagy nehezen elkezdett a fütés müködni.

A motor nem nagy vasziszdasz, üresen fürge de másfél tonnával is felcibál a hegytetőre, nyilván nem gerjeszt rallye-s hangulatot. Eddig megbizhatóan müködött, konnyen indul és nem rángat. Viszont borzalmasan hangos, ami hosszú úton kifárasztja az ember agyát. Üresjáratban a vizpompa zaja zavarja a nyugalmat. Ja, és olajat sosem evett.

A futómü elég stabil, sőt, méretéhez képest is majdnem imprezzás. Soha nem éreztem h. elveszteném az uralmat a kormány fölött. Sok esetben az automatikus menetstab. kihúzott a slamasztikából - melegen ajánlom. A gödröket simán veszi, talán a hátsó sorra szorultak jobban érzik a bukkanókat.
A hátsó ajtó reménytelenül nyikorog de a vazelin segit rajta. Utólag rájöttem, hogy lassan bekopik aztán elnémul.
A hátsó ajtók jól szuperálnak még most is. Néha ki kell takaritani a futó felületet h. a csapágy kerekek guruljanak, de nem esik ki az ajtó. A belső felülete viszont kiábránditó bádog ami télen, a nem éppen légmentes kéderrel egyetembe egy igen hideg és huzatos párost alkotnak.
A fene se tudja miért vágnak lyukat az oldalajtóra ha nem szereltek bele kulcsot. A lényeg, h. a müanyag dugó idővel leesik és a lyuk ott fog tátongani az ajtón.
Az első oszlop vastag, kanyarokban nagyon takar. Sokszor volt is miatta pár forró pillanatom, amikor a hegyekben a kanyarokat vágtam és szembe találkoztam egy másik autóval.
A tükör hatalmas és jól van elhelyezve de az alsó, domború fix kis tükör teljesen haszontalan a magas emberek számára akik, ha hátra tolják az üllést szinte csak az autó oldalát látják benne.
Szeretem a felső polcot, amit mindig teli pakolom, aztán ha belegázolok egy gödörbe, minden az ölembe esik. Egy műanyag parketta szegéllyel megmerevitettem, most egy Videó monitor van rászerelve, hogy az utasok filmeket nézhessenek. Nagy az ajtó zseb, a kesztyütartó, a lábnál is van polc és a müszerfalon is, a szék alatt is, a kormány alatt is. Marad még néhány köbméter a csomagtérben is....
Az első székek számomra oly kényelmesek, hogy gerincproblémám ellenére képes vagyok 12 óran át benne ülni. Én pedig sokat járok hosszú úton. Társaim is nagyon kényelmesnek tartják. Bár van haverom aki egy óra után sirva szállt ki belőle. Szeretem az állitható széket, jó a deréktámasz állitása és a kartámla is (ami nem széria, de megéri mindenképpen)
A hátsó székek könnyen dönthetők de nehezen kivehetők és könnyen elgörbűl a csatlakozó eleme. Erre jó odafigyelni.
A műszerfal uncsi de minden a helyén van. Semmiféle gomb, kütyü, lámpa, foggantyu nem eset, tört, éget, stb. le ami viszont nagy dolog mert Mercédeszéknél (a Fiátjaimat már ne is emlitsem) ez már rég megtörtént volna.
Nem hittem volna, hogy ennyire bevállik, pedig vele élek. ugy családi - kiránduló autóként mint teherszállitásra is kiváló. Bocsánat Ford az előitéletekért.
Igaz h. törökök gyártották de kimagasló minőségü. Bár a széria izzók és ablaktörlők Tesco-s gazdaságos minőségben voltak kivitelezve, szóval hamarabb cseréltem őket mint zoknit.

HIBÁK-
hatvan körül csapágy zugás - garis csere
Ál dugók az oldalajtóban kiesve.
A hátsó székek rögzitése elég furcsa, ezért aki nem ért hozzá és matatja azokat biztosan tönkre fogja tenni a pántját.
18Oe-nél a motor alatti gumi tamponok cseréje - nem tul trága és nem vészes.
A fékpofák voltak olyan pofátlanok h. elkoptak, igaz lefutottam előtte velük 9Oe ill 11Oe km-t.
21Oe-nél mostmár reménytelen kopogó hangok zavarják meg az amugyig hangos motort, mert a futómü kezdi megadni magát, hála Oláhország útrendszerének.
A cserát, igaz nem szakszervizben, igen olcsón megúsztam.
Mindent összevetve ezt az autót jól kifogtam. Lehet másoknál sok hiba jelentkezett de ez a példány még a japánokat is megszégyeniti (pedig nekem van Hondám, Mitsubishim és Toyotám is a cégnél.
Ajánlom azoknak akik cégnél is használják de sokat kirándulnak. Mindenképpen ez a tökéletes mindenses, ha kell cuccolni és utazni is.
Uj autóra gyüjtök. Álmodok egy Honda Accord kombira, de lehet ujjabb Turneot veszek. (el kell döntenem, h. a szivembre vagy az eszemre hallgassak).
Köszönöm Turneo - kellemesen csalódtam benned.

U.I.
Azoknak akik hajlamosak lepontozni ezt az autót - üzenem, hogy bár megeshet, hogy problémák lehetnek az autóval, de ha annyi minden lerohad az autón mint ahogyan egyesek irták, az már igencsak annak lehet az oka, hogy baromira nem tud vezetni, nem vigyázz az autóra, nem is ért az autókhoz, céges autó és szarik rá, vagy mindezek egyszerre. Olyan nincs, hogy annyi minden leessen az autóról (kivéve ha azt az autót Fiat-nak hivják)

- 1 db hátsó kerék csapágy csere gariba, gumiütközők a motor alatt, - néha a motor safemode-ba lép, de még nem nézettem meg. - Futómű - stabilizáló kar csere (belekerült vagy 5e.forintba, hehe) - Még nem bontottam motort, nem cseréltem kuplungot sem. - semmi komoly, soha nem robbant le. Csak merje megtenni a kis török csibész...

Ford Nagyvárad. Mivel nem volt komoly baja nekik sem kellett bebizonyitani, hogy nem értenek a javitáshoz.

Mostanság már lejárt a gari, igy a falusi kisügyes rendezi, ha kell.

Fenntartási költség (9) Évjárat 2006
Előző autója? Mitsu L3OO Következő autója? Accord Tournier
Verdikt (9.3/10)

Ford Transit, Tourneo Connect 2002 (2009)