Autók » Fiat » Multipla (1999-2004)

Multipla 1.6ELX

A családi autók non plus ultrája

Valaha volt egy majdnem 20éves Mazdám. Csereérett lett. Az az autó anno azért lett megvéve, mert építkeztünk és kellett egy igásló, ami tette a dolgát, lehetőleg minél olcsóbban. Semmi más szempont nem játszott. Aztán tönkrement a hengerfej és mivel az új drágább volt, mint amit ért az autó, váltani kellett. Rengeteget megnéztem és arra a következtetésre jutottam, hogy most olyan autóm lesz, amit szeretek. Tudom, hülye dolog érzelmi alapon autót választani, dehát sosem mondtam, hogy normális vagyok:)
A sok utánjárásnak és autókeresgélésnek egy szűk lista lett az eredménye: Alfa 156, Ford Focus, Fiat Multipla. Az Alfa gyorsan kiesett, mert a pénzügyi keretbe beleférők mind leharcoltak voltak. Focust vezettem már, ültem benne utasként is, egy szép és jó autónak tartottam, de vágytam arra, hogy kipróbáljam a vetélytársát is. A neten elolvastam az összes tesztet, nézegettem fórumokat, stb. Aztán eljött a lehetőség: egy kereskedésben körbejártam, beültem, megnéztem, fotóztam. Otthon a nejemnek mondtam, hogy nekünk Multiplánk lesz. Szegény, azthitte, hogy lázas vagyok:))) Aztán lassan ő is megkedvelte.
Az első próbaút egy elég lepukkant darabbal történt meg, ezek után vegyes érzéseim voltak... Mégiscsak a focus?
De nem. A kereskedésben meglátni és birtokolni vágyni egy pillanat műve volt. Kinyitottuk, beszálltunk, kiszálltunk, üléseket hajtogattunk, csodáltuk a formát. Aztán megegyeztünk a kereskedővel:)
Mit meséljek róla? Tökéletes túraautó. Nagy, de mégis kicsi. Nagy, mert bent 6 személy tényleg kényelmesen elfér, de kicsi, mert rövidebb, mint egy Bravo. Az üléseket darabonként lehet variálni (kiszedni, berakni, lehajtani, háttámlát dönteni). Azóta csak mosolygok némely autókon, ahol hátul-középen csak kétpontos öv van... Hoztam már haza vele 6személyes étkezőasztalt a székekkel együtt és még sokminden mást is. Elképesztően nagy hely van benne.
A motorja a Fiat 1.6-osa, ami a Brava-kat, Bravokat és Mareakat hajtja. Egy pörgős, megfelelően erős, de nem túl takarékos moci. A dízel jobban illene hozzá, de azért jó látni a meglepett arcokat, amikor megindul a nagy doboz;) Mert azért tud lépkedni, ha pörgetem.
Többször megtettünk már vele 5-600km-es túrákat, de még senki sem panaszkodott, hogy szálljunk már ki. Az ülések oldaltartása lehetne jobb (gyakorlatilag nincs is), de maga az üléspozíció nagyon kényelmes. A felhozott váltó először fura volt, azóta minden más autón fura a váltó helye... Kicsit akadozva veszi a 3-at, az 5.fokozat lehetne hosszabb, egyébként tökéletes.
A magas üléshelyzet biztonságossá teszi a közlekedést. A magasan elhelyezett reflektorok hihetetlen módon világítanak. Az egész kocsi egy átgondolt, nagyon jó konstrukció. Tényleg csak ömlengeni tudok róla:) A gyerekek imádják. Kilátnak oldalra is, ha pedig csak egy gyermeket viszünk, ülhet középen elöl is, ami igazi kuriózum. A futómű semmi extra, átlagos. Fura, hogy kanyarban megdől, de ennek ellenére tapad, mint csiga az üvegre. Hozzá tartozik, hogy nem száguldozok. A fogyasztása lehetne kevesebb is. Hosszú úton mértem 7litert is, de 8,5 az átlag kb.
Amióta megvan, folyamatos harc megy a vezetőülésért:) Tényleg jó vezetni. Élvezetes. Az is, hogy mindenhol megbámulják az autót;) A legtöbb ember a külső alapján ítél, de aki ült benne, netán vezette is, mindnek megváltozott a véleménye. Pozitív irányba. Nekem a külseje is tetszik, sajnálom hogy az új már nem ilyen extravagáns. Sok autót vezettem már előtte is, azóta is, de úgy érzem megtaláltam a tökéleteset. Ha Schumacher is ezt használja családi autóként, én minek vegyek Ferrarit? :)

Update 7 év használat után:
Nem fogom eladni, ha rajtam múlik. Egyszerűen világbajnok az autó. Jártunk vele Európában többfelé is, fáradtság nélkül lehetett letudni akár 1100 km-t is. A variálhatósága áldás.
Ahogy az elromlott résznél írtam, az autónak nem volt semmi komoly hibája. A motorja a faék egyszerűségű Fiat 1.6-os. Az elektronikával sem volt bajom. Szerencsére nem az agyonszoftverezett, can buszos mai divat szerinti, hanem totál hagyományos. Az egyetlen alkatrész kör, amire lehet költeni, az a futómű. Szinte mindig van mit csinálni. Mostanra érett meg a lengéscsillapító-cserére.
A család továbbra is imádja. Egyszerűen nem kell másik autó. Mert ez jó.

- Akkumulátor- erről persze nem az autó tehet. - Tolatóradar csipogója - még nem sikerült pótolni (update-tel: azóta pótoltam egy egyszerű kis hangszóróval, ugyanolyan jól működik ezzel is), a szakszervíz 7000Ft-ot kér egy pici hangszóróért, ez nonszensz - - update 7 év hajtás után: - termosztát cserés volt - Futóműalkatrészek: stabilizátor pálca (alias kutyacsont) minden évben legalább egy, de néha mindkét oldali. Lengőkarból is megevett egyet-kettőt. Egyik oldalon gyári volt, a másik oldalra vettem egy olcsóbb utángyártottat. Az utángyártottat előbb kellett újra cserélni, mint a másik oldali gyárit. Úgyhogy ebből érdemes nem a legolcsóbbat venni. Hátsó futóműhöz felújító szett. Sajnos ezek a dolgok a "kiváló" minőségű úthálózatból is adódnak (és az autó viszonylag nagy tömegéből). - Izzók, gyertyák fogytak még.

Ismerős szerelő, márkaszervízt nem szeretem.

Fenntartási költség (8) Évjárat 2000
Előző autója? 626 Következő autója? Multipla