Autók » Nissan » Sunny (1982-1983)

Sunny 140y Coupe

A vén japán

Az autóról:
Nincs a listában, ezért kénytelen voltam ebbe a kategóriába írni.
Évjárat: 1979
Típus: Datsun (Nem Nissan) Sunny 140y Coupe.
Teljeítmény: 65 LE (jelenleg)
Önsúly: 800 Kg
Hajtás: Hosszmotor, Hátsó kerék :-D

Úgy kezdődött az egész, hogy megszállott Ladásként építgettem egy 2106-t.
Egyszer nézegettem a neten, és belebotlottam ebbe az öreg Datsunba. Bár siralmas állapotban volt, egyből beleszerettem, és azt mondtam: Nekem ez kell!
Pedig nem akartam autót venni, komoly terveim voltak a Zsigával.
De egyszerűen nem tudtam ott hagyni, pedig semmit nem tudtam a típusról!
Szerencsére elég alacsony összegért sikerült hozzájutnom, a Vaterára volt feltéve, én ajánlottam a legtöbbet érte. Sajnos az emberek nem látják meg a szépet, főleg ha dolgozni is kell valamin.
Hát ezen kellett.... Műszakilag nem volt probléma vele, viszont a karosszérián nem volt olyan pont, amit ne kellett volna hegeszteni. Hatalmas lyukak a padlólemezen.. Nem viccelek, mindenhol rohadt.
Belseje, mint olyan, gyakorlatilag nem volt. A kárpitok romokban, műanyagok elporladva..

Debreceni vagyok, az autó pedig Budapesten volt. Beszéltem az eladóval, hogy mióta nem volt beindítva. 1 éve nem járt a motor, egy helyben állt.
Költségcsökkentési okok miatt, és mert volt még rajta bőven múszaki, úgy döntöttem, hogy ha beindul, elhozom a saját lábán. Szóltam a srácnak, hogy próbálja már meg beindítani legyen szíves. Szegény fél napig kűzdött vele, de nem sikerült.
Mondom, olyan nincs :-) Felültem a leghamarabb induló vonatra, táskában egy feltöltött akkumulátorral, meg néhány szerszámmal! Nem létezik, hogy nem tudjuk beindítani.
Az eladó nagyon rendes volt velem, kijött értem a vasútállomásra, elvitt hozzájuk, szóval sok segítséget kaptam tőle.
Próbáljuk indítani, semmi. Önindíó forgat, de nem indul. Benzin van, áram van..hoppá! Mi az a vezeték lógva a gyújtáselosztó mellet? Hát persze, a kondenzátoról csúszott le. Visszadugtuk, egyből beindult.. Egy 34 éves autó, több mint egy év állás után.
Pár fékpróba, elhúz-nem hóz, de semmi. Szinte tökéletes.
Akkor irány haza. Az eladó irányba állított, és elindultunk. 250 km, este 11 körül, egy 34 éves autóban, amit soha nem láttam korábban, és be se volt eddig indítva. Ráadásul mindjárt kiesek a padlólemezen :D
Ha lerohadunk félúton, vaksötétben, nem tudom hova nyúlok, hogy jutunk haza..
Meglepetésemre nem volt semmi gond. Másnap hívom az eladót, hogy minden oké, azt mondja: Persze, hogy oké, ez japán! :-D Akkor lennék meglepődve, ha nem lett volna oké! :-D

Ezután kb fél évig még használtam napi szinten, addig volt rajta műszaki. Napról napra romlott az állapota, mindenhol új rohadások tűntek elő a karosszérián. Viszont műszaki hiba, semmi!
Volt még az autóhoz egy vagon alkatrész, azt úgy beszéltük az eladóval, hogy majd később hozom el, mert nem Pesten, hanem Pécsen voltak.
Mikor megbarátkoztam, kiismertem az autót, elindultam vele Pécsre. Egy nap alatt tettem meg vele a Debrecen-Pécs-Debrecen távot!
A műszaki lejáratának napjakor azonnal szétszedtem atomjaira, felderítettem a terepet. Ekkorra még siralmasabb volt, mint amire számítottam.

Gyorsan kerestem egy lakatost, trélerre fel, lakatosnál lerak. Több, mint két hónapig készült a lakatolás, festés.
Eközben otthon a belső teret gyártottam újra, illetve a kisebb alkatrészeket újítgattam fel otthon.
Tök jó, sok rejtett képességére rájön ilyen munkák közben az ember.
Mire kész volt az autó, hazajött, sikerült eltörnöm az egyik kezem. Király, pont, mikor már raknám össze... Ekkor következett néhány hét pihi, bár nem nagyon tudtam megállni, hogy ne szerelgessek rajta egy kézzel, amit tudok.
Pl a motort is fél kézzel raktam a helyére (Persze nem puszta kézzel, olyan erős azért nem vagyok :-D)
Mire sikerült teljesen összerakni, szinte tél lett. Az autó gyönyörű volt.
Mivel időközben lejárt a műszaki, újra kellett vizsgáztatni.
Hiba nélkül ment át.
Ugyanúgy napi szinten használtam, mint eddig, problémamentesen.
Jó, nem tökéletes volt, de hát egy ennyi idős autótól ne várjon szalonállapotot az ember. Futóműkopogás, nagy kormányholtjáték...
Szereztem hozzá egy garnitúra gyönyörű korabeli japán alufelnit is.
Szépítgettem, csinosítgattam, de csak nem volt az igazi, nem volt tökéletes.
Viszont akármekkora munka volt/van vele, nem bántam meg egyáltalán. Az autó mindenért kárpótol. Ezután tényleg megfordulnak az emberek, rengetegszer meg is állítanak az utcán, piros lámpánál, kérdezgetnek róla...

Idény nyárra beterveztem a futómű, és a motor felújítását, kis módosítását.
Jelenleg 1-2 hete áll az autó, készülget. Ha elkészül, folytatás!

- Műszaki hibája nem volt, egy kormánygömbfejet cseréltem eddig benni. - - Karosszéria - - Belső tér

Saját magam javítom.Egyszer elvittem egy szerelőhöz, hogy nézzünk rá a karburátorra. Na hát ő szédszedte, de úgy rakta össze, ahogy jöttek a dolgok a kezébe. 3 hétbe került, mire sikerült visszaállítsam alapállapotba.

Fenntartási költség (10) Évjárat 1979
Előző autója? 2106 Következő autója? Kenmeri Skyline :-)
Verdikt (8.0/10)

Datsun Sunny 1973