Autók » Citroën » Ax (1986-1998)

Ax 1.4 D

Az én csalárd életkém...

Majdnem négy éve már annak, hogy egy kedves ismerősöm rábeszélt, vegyem meg az ő AX-ét. Így is lett. Elvégeztem rajta az akkor esedékes vezérműszíj, görgő, vízpumpa, olaj, olajszűrő cserét és boldogan robogtam vele.
Az első évben mindössze a fűtőventillátor adta meg magát. Bontóban vettem másikat és teljesen happy voltam. Ám utána... Hiába minden szeretetem, odafigyelésem. Az autóm mára egy öszvér. Pedig bármi pici hibát észleltem, hallottam, futottam szerelőhöz vele. Hiába. Egy csalfa galárd a kedves!! Eleinte csak a vize folydogált. Persze addig, amíg hengerfejeztetni nem kellett. (Jegyzem meg, már az előttem lévő tulaj is úgy vette meg, hogy volt benne egy motorcsere..) Aztán a következő évben újra.
Ezen kívül, ami széteshetett rajta, az alattam szét is esett. A problémát általában az nehezítette, hogy éven belül is módosítottak a típusokon, és amúgy sem egyszerű az alkatrészvadászat hozzá. Ha kap is az ember, az sem két forint. De az ki van zárva, hogy odamegy a pulthoz, megmondja a gyártási évet, a típust és hazaviszi a kellő alkatrészt.
A szerelés mindíg körülményes nála. De szerencsére volt mindíg, ki megcsinálja.
Két és fél év alatt minden nagyob dolgot kicseréltettem rajta. Amivel viszont sosem volt problémám, azaz elindítás. Ha az aksi jó benne, első izzításra indul. És le sem áll. Mínusz 15 fokokban kellett kétszer izzítani, de ment rendesen. Gyertyát pl még sosem cseréltettem rajta.
Borzasztó sokat költöttem rá, annak ellenére, hogy keveset fogyaszt, így azt kell mondanom, hogy ezért nem alacsony a fenttartási költsége. Amit az üzemanyagon megspórolok, azt másért költöm rá. A ráköltésre nálam nem a kötelező "fogyódolgok" (olaj, olajszűrő, levegőszűrő, akksi, gumik) tartoznak.
De!! Akármennyire is szidom, egy borzasztóan kényelmes, jól vezethető, simulékony kisautó. Fájó szívvel vettem rá magam, hogy tényleg eladjam, de engem már kiszolgált, tanulni viszont még jó lesz valakinek. Lehet, hogy puritán, de oly´ egyszerűen és nagyszerűen vezethető, hogy hozzá hasonlóban még nem ültem (pedig sok autót vezettem már). Nincs még egy ilyen, ami ily´ kellemesen libbene át a nem túl meredek fekvőrendőrökön. Én nagyon szeretem, hogy nem merev a futóműve. Más azt mondja pattog, én azt kellemesen libeg az úton. Az biztos: ha megeszek vele egy kátyút, nem szakad le benne a vesém.
Én minden hibája ellenére nagyon szeretem a csalfa AX-emet. Nekem így hímes tojás. (bár világgá csak akkor mennék vele, ha meg tudnám én is szerelni:)

- Két hengerfejezés, alkalmanként 35-40000 Ft-ért.(motorcsere után!!)
- Hátulsó fék munkahenger: 35000Ft.
- Váltócsere: 35000-Ft.
- Jobb első gólyaláb, szereléssel 23000Ft.
- Évente egy belső ventillátor csere vagy bütykölés.
- Folyamatos vízproblémák, hűtőcsere: 18000Ft.
- Halott elektromos vezetékhálózat ebből eredő kontakt hibák tömkelege.

Csak magánszerelőhöz járok, a cégekben nem bízok!

Fenntartási költség (5) Évjárat 1991
Előző autója? Polski Következő autója? Suzuki Alto
Verdikt (5.3/10)

Citroën Ax 1986 (1986 - 1998)