Autók » BMW » 5 (1995-2003)

5 530i M packet

Közel tökéletes.

Nem egyszerű fába vágja a fejszéjét az, aki ilyen típust szeretne magának.

Én közel fél évig néztem az interneten található hirdetéseket, hogy hátha feldob a víz egy nekem megfelelőt. Dízelből annyi van, mint égen a csillag de ha a benzines a kiválasztott akkor bizony nem túl rózsás a helyzet. Érdekességképpen elmentem egy-két dízelt megnézni mert az volt a közelemben. Célom az volt, hogy egyáltalán lássam az autó méreteit. Amikor beleültem tudtam, hogy ilyet szeretnék.

És egy napon megjelent egy hirdetés! 530i BMW kéziváltós M packetes. A képeken nagyon szépen nézett ki, de azért láttunk már olyat, amikor a szép képek után erős csalódás várt minket a helyszínen. Felhívtam. Egy srác vette fel és elmondta, hogy az autó Budakalászon egy telepen tekinthető meg, ott áll, bár ő mint magánszemély hirdeti. Elmentem tehát, hogy megnézzem. Miközben a kocsihoz sétáltam már láttam, hogy biztony ez lesz az, amire olyan sokat vártam. Ritka ebből a típusból igazán szép példányt kifogni, főleg ha bőr belsős, márpedig az sokat elárul az autóról. Kiderült, hogy kintről, külföldről hozták be az autót, ami sokban meg is magyarázza a szép állapotot. Beindítottuk. Gyönyörű hangja volt a kocsinak, halk, de fordulaton pont annyira sportos, amennyire egy ilyen kocsinak lennie kell. Mentünk vele egy próbakört, és nincs mese: beleszerettem a kocsiba. Megállapodtunk, elhoztam. Természetesen az első 3-4 napon szinte ki se szálltam a kocsiból, amikor csak tehettem használtam, és mindig mosolyt csalt az arcomra, amikor vezettem vagy megláttam, és ez így van azóta is.

Egy ilyen teszt megírásában sokat számít, hogy, aki írja, az milyen autóból száll át, illetve milyen autókat vezetett eddig életében. Nekem életem során eddig ez a legerősebb autó, ami a kezembe akadt, és ezt azért is írom le, mert számomra lenyűgöző a menetteljesítmény, amit nyújt a kocsi. Minden sebességben, minden fordulaton nagyon megy, főleg kettesben brutális az, amit produkál. Továbbá érdekes, hogy hogyan reagálnak rá a forgalom további résztvevői. Többségük azonnal és bárhova beengedi besorolásnál, szinte mintha villogóval közlekednénk. Nem szeretik megelőzni, inkább jön mögöttem, és ha éppenséggel keresek egy házszámot és lassan megyek, akkor se villognak vagy dudálnak, hanem türelmesen kivárják, őszintén ehhez nem vagyok hozzászokva. A másik felük meg szeretnek kicsit “incselkedni” beállni mellé egy lámpánál stb... Én egyébként se szoktam nyomni az autónak, ezért nekik csalódást kell, hogy okozzak, hogy éppen nem füstölgő gumikkal indulok el. Bocs. Srácok. Én ennél jobban szeretem az autómat.

Eljött a tél, leesett a hó. Ilyenkor biztos, hogy többet látod a kipörgésgátló ikonját, mint a szeretteidet. Én sokkal rosszabra számítottam egy ekkora teljesítményű autónál, ami a hátsó kerekein hajt. de azért dolgozni kell vele, hogy ne dobálja a hátulját, és a kipörgésgátlót nem érdemes kikapcsolni, csak ha éppen szórakozni szeretne az ember. Télen nagyon kellemes az autóban, hogy gyorsan bemelegszik és pár perc elteltével meleg van az utastérben. A futómű terén sosem gyengélkedett a BMW és ez itt is megmutatkozik. Kanyarokban a sportfutóműnek köszönhetően magabiztosan tartja a nagy kasznit, és az erős irányváltoztatásokra is jól reagál, bár persze nem összetéveszthető egy MX-5-ös Mazdával, mivel olyat is volt szerencsém vezetni huzamosabb ideig, de hát nem is egy súlycsoport a kettő.

A beltér lenyűgözően átgondolt és minden nagyon kézre esik. Itt megemlíteném azért, hogy egy E36-ból ültem át, tehát ez nem volt szokatlan a BMW-től. Az autóban ülve teljes csend uralkodik, nem lehet hallani, hogy jár a motor, és utazás során sincs semmiféle nesz vagy zörej, ami arra utalna, hogy ez egy tizenegy éves autó, tompán és kellemesen észlelhető bármiféle útegyenletlenség. Számtalan olyan extra megtalálható az autóban, ami nem csak papíron mutat jól, de még hasznos is. Nekem az egyik kedvencem, hogy a két külön kulcs megjegyzi a hozzá beállított belső elrendezést (klíma, tükrök, ülés stb). Ez olyankor hasznos, ha nem egyedül használja az ember az autót, mert így akkor, amikor az aktuális használó kinyitja az autót, már a beállítások elkezdenek a helyükre “táncolni”, és mire a vezető beül, már minden a megszokott rendben várja és nem kell időt tölteni azzal, hogy ismételten magára szabja a belteret. Az ülések rendkívül kényelmesek. Elöl sok módon variálható jó oldaltartású sportülések, hátul igazi süppedős kanapék vannak. A hátul ülőknek fejedelmi dolguk van az utazás során, ezt mi sem tanusítja jobban, hogy nem egy barátom, aki hátra ül be, az szótlanul relaxálva utazik, sőt volt már olyan is, aki el is aludt, pedig nem is volt kifejezetten fáradt.

Normális használat mellett, amiben nekem 85 százalék városi használat van, az autó 9,8 és 11 liter között fogyaszt nálam. Városi használatban a tapasztalat szerint kettesből nyugodtan válthat az ember ötösbe és suhanhat a forgalommal. Igazság szerint az autó sokkal inkább hosszabb utazásra termett. Egy alkalommal lementünk vele például Bécsbe, valahol Budaörs után beállítottam a tempomatot 130 km/h-ra, és bár közben néha volt, hogy kellett előzni is, így fogyasztott 4 emberrel és némi csomaggal 8,5 litert. Visszafelé már csak ketten jöttünk és csomagok nélkül, tempomattal 110 km/h plusz némi előzgetés, és így 6.4-et fogyasztott. Pazar. Erős városi használat mellett el tudok képzelni egy 12 literes fogyasztást, de persze ez nagyrészt láb és hangulat függő.

És akkor most jöjjön a feketeleves, mert ez az autó sem tökéletes. Városban, mint már mondtam nem igazán érzi jól magát. Esetlen és kényelmetlen sokszor a szűk utcákban, fordulóköre nagy, ami sokban köszönhető a sportfütóműnek, továbbá a 17-es kerekekkel nem a legjobb kátyúnyelő és mint tudjuk a városban van belőlük szép számmal. A kiszállíás a kocsiból nem éppen a legkomfortosabb, mert a combtámaszon át kell emelni a lábat, hogy ki tudjon szállni az ember, ami nagyban nehezíti a folyamatot. Továbbá elektronikailag nem a legmebizhatóbb konstrukció, de ez a korából is adódik. Navigáció feje belekarcol a dvd-be,ezért eszi a lemezeket minden egyes döccenőn, és egy új navi nem a legolcsóbb mulatság. A parkolóradar nagyon nagy hidegben nem mindig kapcsol be. És ilyenkor gondolkozik el az ember, hogy milyenek lesznek a mai autók, amikben már sokkal több az elektronika. Szép világ lesz, amikor azok elérik a 10-15 éves kort. Én egy jó állapotú autót vásároltam, de hogy igazán makulátlan legyen, még így is kellett rá költeni. Az alaktrész árak nem észbontóak az autóhoz képes, nyilván nem egy F Astra, amit 3 gombóc fagyi árából az ember bármikor rendberak, de nem is egy Rolls, ahol a családi vagyonból megvan egy fékbetét. Fenntartási költségének nagy részét az államnak köszönheti az ember, pedig nem is egy nagy értékű kocsiról beszélünk. A lendkerék környékén van még valami probléma, mivel indulásnál kicsit rángat az autó, mintha nem tudná átadni a nyomatékot de csak a váltást követő pillanatokban de ha kicsit nagyobb gázzal indul az ember akkor nem produkálja. Ha valakinek volt hasonló észevétele akkor köszönettel fogadom a tippeket.

Ezt az autót elsősorban olyanoknak tudnám ajánlani, akik vagy sokat utaznak, vagy azoknak, akik szeretik az erőt, de nem szeretnének 25 literes fogyasztást, tovább azoknak akik állandó nyugodtságot szeretnének a mindennapokban, de éppenséggel, ha úgy tartja kedve, akkor kieresztheti a fáradt gőzt egy két erre alkalmas útszakaszon. Ja, és persze a márka és a típus szerelmeseinek.

Azzal együtt, hogy többet költöttem az autóra, mint gondoltam nagyon örülök, hogy egy ilyen autót vezethetek, és mivel nem egy évre vásároltam, így nem is bánok egyetlen fillért sem. Ennek az autónak személyisége van, mint ahogy szerintem az összes autónak. Erős karakter az utakon és kora ellenére még mindig egy tekintélyes darab. Mindent egybevetve egy valóban nagyon szerethető autó, ami nekem kifejezetten a zsánerem is, és már nagyon közel áll a számomra tökéleteshez. Minden megtett kilométer öröm a kocsival, és ez remélem a jövőben sem fog változni.

- Olajház tömítés, vezérműtengely jeladó, szelepfedél tömítés, klímaszíj feszítő, generátor.

Krisztián. Kis gömb utcában egy régi baráti szerelő. Nagyon megvagyok vele elégedve.

Fenntartási költség (7) Évjárat 2002
Előző autója? e36 316i touring Következő autója? Egyenlőre marad. :-)
Verdikt (8.9/10)

BMW 5 1995