Autók » Audi » 80 (1991-1996)

80 1.9 TDI

(|___\===OOOO===/___|) Forever!

Az autó három éve került hozzám az akkori árakhoz és állapotához képest jutányos áron.
Az előző gazdája nem bánt vele túl szépen és ez meg is látszott rajta.
Párszor már biztos törték és körbe is van fújva, de engem ez nem érdekel (karosszérialakatos vagyok).
Megvételkor a motorja élőhalottként funkcionált. Beindult, ment, de a gyári 90 lóból kb 30 megdöglött... Mivel terveimben szerepelt a motor kicsit feltunyingolása, ezért ez nem okozott problémát.

Hamar szét is rántottuk a motort és szembesültünk a gyér teljesítmény okával. Az előző tulaj igencsak széthajtotta... a dugattyúgyűrűk szét voltak égve/olvadva.
Az adagoló tengelye fityegett, szóval kuka volt az is.
Volt még pár "apróság" úgyhogy ráköltöttem durván 300-at MINDENNEL együtt.
Pl kapott új PDTDI dugókat/hajtókarokat és erősebb csapágyakat, 502-es porlasztócsúcsokat, SDI vezérműtengelyt, adagoló felújítást, a turbó még a régi és még mindig szépen fütyül/teszi a dolgát.

Azóta a motor teljesítménye mosolyra fakasztóra javult, de nem mérettük le hogy hány lóval bővült a ménes.
Egy barátom nemrég ült benne és kikerekedett szemekkel pislogott a teljesítményén, ami azért számít (nekem) mert már volt pár erősebb autója... (néhány bmw, honda és volt egy impreza wrx sti-je is...) Ha ez nem dicséret, akkor semmi. :)
Egy 18 éves dízel autóból nem nézné ki az ember hogy ilyen meglepetéseket tud okozni.

Aki belefog a dízel tuningba annak az 1Z motorblokkot ajánlom, mivel minden tuningos ezt használja, mert szinte kinyírhatatlan! Én is ebből az okból választottam ezt, és eddig meg is állja a helyét a kijelentés.

Igaz hogy ráköltöttem egy párszázat, DE ebből az árból a mai járművek közül nem vennék semmit, és ha úgy nézzük null kilométeres motor volt benne. Én járattam be, tudom mi van belül.
Amióta fel lett újítva tankolok bele és megyek. Persze a kopó alkatrészek még mindig kopnak és az olaj is cserére szorul! :) Nagyobb csodát nem tudtunk tenni.

Fogyasztása: (felhúzott motorral!)
- Városban: 5,8-6,3 l
- Autópályán: 5,5 l (rekord: 4 személlyel 5,4 120km/h átlaggal)
- Max. amit eddig evett (xar motorral 7,5 100km-en, úgy hogy (szépen mondva) "nem sajnáltam".
- 195 km/h volt a max sebesség, amit mentem vele (kizárólag rövidtávon).

Ebben az autóban még van anyag, ez nem "a mi autónk"!
18 évesen is megállja a helyét mind technikailag, mind külsőleg.

!!!JA! ÉS NEM ROHAD 18 ÉVESEN SEM!!!

A csomagtartója ÓRIÁSI és bővíthető ha lehajtod a hátsó osztott üléssort. IKEA-s franciaágykeret(!) szétszerelve, bedobozolva belefért két matraccal együtt, lezárt csomiajtóval!!! Igaz, koppig előretolt első ülésekkel de akkor is!
Vigyázat! A B3-as Audi 80 csomitartója még nem ilyen! Ott az álló tank miatt fix hátsó üléses és az ajtó nyílás is kisebb.

Ami a belső teret illeti, nagyon jó anyagokból épült fel az autó, puha műszerfal, ajtókárpitok, semmi nem kopog mint "a mi autónkban".
Én 186cm vagyok és semmi okom panaszra lábtér terén, igaz ha mégegy magas ember mögöttem ül néha panaszkodik, de ez nem az én problémám. :D
Viszont nagymamám, aki mozgássérült minden probléma nélkül be tud ülni előre is és hátra is. Mindkét ajtó szinte 90fokban kinyitható, így megkönnyítve a beülést, nem úgy néhány mai autónál...

A külsőre semmi panaszom nem lehet és szerintem másnak sem!
Áramvonalas, igényes külső, semmi menetszélzaj.
Erre csak annyit mondhatok: Audi...

Tele van extrákkal(4xel.ablak, klíma, ülésfűtés/deréktámasz, ködlámpa, el,fűth.tükör, lámpás sminktükör a napellenzőben, 2.8 V6-os tárcsafékek, stb) néhányat már én szereltem át a donorból.

Ha lehetne, vennék egy ilyet 0km-el!!! De sajnos nem lehet... :(

Szóval nagyon meg vagyok vele elégedve és egy darabig még biztosan szolgálni fog alattam, amíg valami félnótás belém nem jön, és le nem totálozza nekem.

Kiegészítés:
Amióta írtam az ítéletet, eltelt lassan 1 év... Még mindig csak a kopó alkatrészeket kellett cserélgetni.
- generátor feszítőgörgő csapágy (nem kell új görgő, csak csapágy kb 4000huf)
- futómű szilentek kb 2 évente kuka a magyar útviszonyoknak és az évi 10-15ezer km-nek köszönhetően. (nekem kedvezményesen 8500huf volt az összes elől-hátul)

Kb ennyi.

Azóta megjártam vele bulgáriát, németországot és SEMMI probléma nem volt vele! :) Imádom!

- Az autó múltja miatt sok minden, de egy donor autó (nagyon olcsón) vásárlásával az alkatrészek beszerzése nem okozott problémát. - Pl: - Teljes motorgenerál (az autót olcsón, félhalott motorral vettem, így ez bele volt kalkulálva) - kopó alkatrészek (kerékcsapágyak, gömbfejek, szilentek, fűtőmotor, ajtózsanér, ilyesmik) - első gumi fékcső

Saját magam, illetve ami meghaladta a képességeimet, azt szerelő barátom segítségével javítottuk.

MÁRKASZERVÍZBE SOHA SEMMIT! Q*va drágák és a fele se igaz amit állítólag kicseréltek. (Tesco olaj, olajszűrő csere mellőzve... stb) Sok mindent láttam már, mert a szakmában dolgozok... :(

Fenntartási költség (9) Évjárat 1993
Teljesítmény (10) Km vásárláskor 195000
Előző autója? Golf 2 Következő autója? Csak német!
Verdikt (9.0/10)

Audi 80 1991